Jste právě v šestinedělí? A víte, které bylinky v šestinedělí vám mohou ulevit?
Máte čerstvě po porodu a jste v období šestinedělí? Nový přírůstek do rodiny je sice velká radost, ale pro samotnou maminku také velká starost. Čas trochu bolavý, zaplněný nevyspáním, častým kojením i stresem. A rovněž vyplouvají na povrch i trable spojené s vyrovnáváním hormonálních hladin organismu. Zkuste sáhnout po pomoci z přírody. Bylinky v šestinedělí mohou být totiž velmi nápomocny.
Období šestinedělí je náročné pro každou ženu. Pochopitelně – krom péče o novorozence se musí zvládnout postarat i o své tělo, které je celé rozbolavělé a unavené. Říká se, že po porodu se tělo dostává do kondice stejně dlouho, jak dlouho trvá těhotenství. Přičemž první týdny jsou pochopitelně nejnáročnější. Často je třeba léčit i porodní zranění, jizvy, bolavá prsa a nezřídka i „bolavou“ psychiku. Bylinky v šestinedělí proto mohou být velmi cenným pomocníkem. A po kterých se rozhodně vyplatí sáhnout?
Na úvod je však také nutno podotknout, že ne všechny bylinky v šestinedělí jsou pro čerstvou maminku vhodné. Mnoho jich je kontraindikovaných. Už tedy jen kvůli tomu, že pokud pijeme čaje z bylinek, dostávají se účinné látky také do mateřského mléka. A to novorozenci rozhodně svědčit nemusí. Buďte tedy velmi opatrní ve výběru těch správných bylin. A pokud si nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem, například v lékárně.
Homeopatika k porodu a po porodu
Domácí porody: Výjimečné pocity pro matku i určité riziko pro ni i dítě
Bylinky v šestinedělí: Měsíček lékařský
Měsíček patří právem mezi nejlepší bylinky v šestinedělí. Je totiž znám svými hojivými účinky. Využívat se dá jak vnitřně, tak i zevně. Vnitřně může působit na celkové zklidnění a pro dobrou pohodu. Pít jej můžete prakticky bez omezení. Silný čaj z měsíčku je možné využívat také u novorozence, pokud se mu v puse vytvoří takzvaná moučnivka – soor. V tomto případě je možné měsíčkovým čajem na vatové tyčince vytírat pravidelně ústa.
Zevně se také měsíček v šestinedělí hodí jako přírodní pomocník na bolavé ranky. Nejčastěji se využívá měsíčková mast či měsíčkový olej. Ten se využívá především na popraskané a bolavé bradavky, které jsou často způsobeny nesprávnou technikou kojení. Měsíčkový olej je pak dobrým pomocníkem také k léčbě a dezinfekci jizvy po nástřihu hráze nebo císařském řezu.
Domácí měsíčkový olej
Měsíčkový olej si můžete buď koupit nebo lehce doma vyrobit. Zavařovací sklenici naplňte až pod okraj čerstvými měsíčkovými květy. Zalijte kvalitním, za studena lisovaným olejem a sklenici uzavřete. Položte ji na okenní parapet a zde ji nechte minimálně 14 dní, lépe o něco déle. Pak olej přelijte přes cedník do čisté lahve, měsíček důkladně vymačkejte. Uzavřete a uchovávejte v chladu a temnu.
Bylinky v šestinedělí: Kontryhel obecný
Kontryhel je znám jako osvědčená bylinka pro ženy. Hojně se však uplatňuje také v období těhotenství a porodu, proto právem patří mezi bylinky v šestinedělí. Dezinfikuje a u někoho dokonce může upravovat menstruační cyklus. Posiluje dělohu, pomáhá normalizovat hormonální hladiny po porodu. Čaj z něj je možné popíjet, případně si jej můžete udělat silnější a nalít celý do koupele. Velmi se osvědčil jako pomocník při zánětech ženských pohlavních orgánů.
Bylinky v šestinedělí: Fenykl obecný
I fenykl se právem řazen mezi bylinky v šestinedělí. A je velmi žádoucí nejen pro kojící maminku, ale i pro novorozence. Ten jej sice nedostává k pití, ale fenykl k němu doputuje prostřednictvím mateřského mléka. Může pak pomáhat při častých kolikách a plynatosti, která vzniká kvůli nevyzrálé trávicí soustavě. Krom fenyklu má velmi podobné účinky v šestinedělí také kopr, anýz nebo kmín.
Bylinky v šestinedělí: Mateřídouška úzkolistá
Velmi často se ordinuje v šestinedělí také mateřídouška. Patří mezi bylinky v šestinedělí, které pozitivně působí na psychiku. Není však vhodnou bylinou pro dlouhodobé užívání. Je to spíše o tom vypít si maximálně jeden slabší čaj denně. Ideálně večer, když má novorozenec nejdelší interval spaní. Mateřídouška dokáže celkově zklidňovat a uvolňovat. Využívá se na nepohodu, smutky i špatnou náladu. Pomáhá vyvolávat kvalitní spánek. A dokonce se říká, že umí tišit bolesti.
Bylinky v šestinedělí: Jahodník obecný
Stejně jako se v poslední fázi těhotenství doporučuje pít maliník, tak po porodu jej pak můžete vyměnit za jahodník. I když obě dvě byliny mají velmi podobné účinky. Jsou to byliny dobré nálady, zklidňují a podporují pohyb střev. Jahodník se navíc využívá v přírodním léčitelství i pro očistu těla. Navíc má lahodnou chuť a obsahuje spoustu cenných látek, které rozhodně neublíží. Výhodou je i to, že se dá popíjet prakticky bez omezení. Bylinky v šestinedělí – maliník i jahodník podporují tvorbu mateřského mléka. Oba také napomáhají rychlejšímu zavinování dělohy. Zevně pak mohou, ve formě obkladů, pomoci při bolestech podbřišku. A urychlují hojení porodních zranění.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku