Na rodičovství neexistuje žádný manuál. Můžete se na něj však emočně připravit
Rodičovství je náročná disciplína. To ostatně ví každý, kdo již nějaké to dítko vychovává. Říká se, že se na něj nelze připravit – což je z obecného hlediska pravdivé tvrzení, můžete však udělat několik kroků, které vás před změnou životní role emočně zocelí. Lépe se tak po narození miminka ztotožníte s tím, že jste se stali novopečenými rodiči.
S příchodem rodičovství se diametrálně promění život nejen matce ale samozřejmě i otci. Mění se nejen prostor pro volný čas, ale také priority a partnerský vztah. Nyní vám tedy prozradíme, co vše radí novopečeným rodičům klinický psycholog, partnerský poradce a gynekolog.
Jak se emočně připravit na rodičovství? Ovládněte svá očekávání
Klinická psycholožka Darby Saxbe radí, aby nastávající rodiče snížili svá očekávání i životní standardy. Mnozí mladí lidé se totiž před prvním rodičovstvím cítí v euforickém stavu a nemusí si tak úplně uvědomovat realitu všedních dní – až se miminko narodí. Je tedy nutné, aby si byli partneři plně vědomi, že dítě všechno změní a jejich život už nikdy nebude takový, jako předtím - tj. může dojít ke ztrátě klidného spánku či k naprostému omezení společenských aktivit (aspoň v prvních letech života dítěte). Lékař Dr. Morelen pak také radí toto: „Buďte k sobě laskaví a snižte laťku.“
Jak se emočně připravit na rodičovství? Zaměřte svou pozornost na své partnerství
Dalším krokem, jak se na rodičovství emočně připravit, je důkladná péče o stávající partnerství. Důležité tedy je, aby nastávající rodiče spolu trávili hezký čas a dopřáli si výjimečné chvilky. To je nabije energií na období, kdy se již miminko narodí. Psycholožka Noosha Niv tvrdí, že nekritičtější pro páry je první rok po narození dítěte. Lidé, kteří nebyli dostatečně připraveni na rodičovství, tak mohou bývat více ve stresu a vnímat logistické, výchovné či dokonce finanční obtíže. Tím se také může zvýšit pravděpodobnost konfliktních situací. Dr. Morelen je tohoto názoru: „Narození dítěte nabourá i ten nejzdravější vztah, proto je ve všech případech důležité, vytvořit si fungující komunikaci ještě před jeho příchodem na svět.“
Jak se emočně připravit na rodičovství? Promluvte si s partnerem o rodičovských hodnotách
Je samozřejmé, že každý z páru vyrůstal v odlišném prostředí, a tím pádem si nese i do svého života jiné výchovné vzorce. Ty pak s největší pravděpodobností může uplatňovat ve svém rodičovství. Podstatné ale je, aby se filozofie výchovy dítěte v partnerství shodovala ještě před narozením miminka, říká psycholožka Noosha Niv. Toto téma by tedy měli nastávající rodiče určitě probrat ještě předtím, než budou pod tlakem (nedostatečně vyspalí a vystresovaní). Ostatně, může to být velmi příjemný rozhovor – o tom, jaké chcete, aby vaše dítko bylo, jaké ctíte hodnoty, co chcete, aby umělo a podobně. Další pak přinese jen život.
Strach z rodičovství se nejspíš také dostaví. Nechte emoce plynout
Obavy z toho, co bude po narození miminka, má většina nastávajících rodičů. Rodičovství je zkrátka velká životní změna, se kterou se pojí různorodé emoce. Proto by žena i muž neměli své pocity potlačovat a mluvit o nich otevřeně s rodinou či nejlepšími přáteli. Skvělé je, probrat své strachy třeba se zkušenými rodiči, kteří již mají výchovu za sebou a mohou poskytnout potřebnou oporu i prostor pro zklidnění. Nic není tak děsivé, jak se na první pohled zdá. Pakliže jste v této situaci, obklopte se těmi nejbližšími, kterým důvěřujete a máte je rádi.
Když se miminko konečně narodí aneb Rodičovství v praxi
Jakmile zdárně překlenete období očekávání a emočně se připravíte, příchod miminka na svět nebude tolik náročnou životní situací. Musíte si však stanovit jisté priority. Ze všeho nejdůležitější je, domluvit se s partnerem na spánkovém režimu. Spánku totiž nebude tolik, jako předtím. Může se tak snadno dostavit velká únava a nedostatečná energie na péči o potomka. „Dělte čas rozumně a nechtějte být na všechno sami. Budete tak více schopní postarat se o své dítě z dlouhodobého hlediska.“ radí Dr. Morelen. Současně je důležité, udržovat nadále sociální vazby s rodinou a přáteli. To udrží v dobré psychické formě zejména ženy.
Rodičovství a poporodní deprese
Realita je taková, že až 80 % novopečených maminek prožívá po porodu velké změny nálad či dokonce deprese. Rodičovství zkrátka mění nejen život, ale i vnitřní rozpoložení a hormonální rovnováhu. Pokud si tedy žena všimne nezvyklých duševních příznaků, které ohrožují nejen ji ale i miminko, měla by se obrátit na odborníka (nejprve na svého gynekologa a posléze dle doporučení na psychologa). Poporodní deprese nejsou ničím, za co by se měla maminka stydět.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku