Těhotenství ženy čím dál častěji odkládají aneb Prvorodičkou i ve čtyřiceti
Těhotenství v mladém věku se stává jakýmsi pasé. Dávno jsou pryč doby, kdy ženy rodily své první dítě kolem dvacátého roku života. Z hlediska odborníků/gynekologů je toto velký problém. U starších maminek totiž značně narůstá riziko rozvoje komplikací během gravidity i porodu samotného. Velkým otazníkem pak může být i zdraví miminka. I přes tyto skutečnosti je ve společnosti čím dál více prvorodiček čtyřicátnic.
Dnešní doba nahrává spíše kariérním ambicím nebo dobrodružnému životu spojenému s cestováním. Mladé dámy zkrátka mívají mnoho možností, jak naplnit svůj život i bez těhotenství. Když ale neúprosný čas pokročí, může být na rozšíření rodiny pozdě...
Těhotenství je krásné a přelomové období pro ženu i jejího partnera. Mnoho párů se ale obává budoucnosti
Potřebu rozmnožovat se a zanechat po sobě potomky má zřejmě silně zakořeněnou ve své DNA každý člověk. Ovšem najdou se i lidé, kteří tuto přirozenou potřebu prostě potlačují. A může se k tomu vázat hned několik zásadních důvodů. Jedním z nich je například nedostatečné finanční zázemí. Mladý člověk bývá přeci jen na začátku své profesní dráhy a pokud chce něco vybudovat, děti mu do tohoto plánu možná nebudou zapadat. V partnerském soužití však mohou panovat i obavy z budoucnosti, pakliže muž a žena nemají zajištěné stabilní bydlení. Založení rodiny představuje velkou zodpovědnost, ke které by se měli lidé stavět čelem. Není tak divu, že se těhotenství stává čím dál častěji předmětem zdlouhavých diskusí.
„Bezpečné“ těhotenství maximálně do 35 let, říkají gynekologové
Leckterý gynekolog by vám jistě sdělil, že optimální věk ženy pro první těhotenství je do 25 let. Tak je to údajně z biologického hlediska správně. Ovšem ve skutečném světě jednadvacátého století se tohle zdá být pouhým science fiction. V porodnicích totiž přibývá maminek třicátnic, a dokonce i čtyřicátnic. Nejzazší termín pro první těhotenství je podle odborníků do pětatřiceti let věku ženy. S přibývajícími lety se totiž zvyšuje riziko předporodních a porodních komplikací. Současně také poklesne samotná šance na přirozené početí (u třicátnic je to kolem 20 % a po čtyřicítce je to pouze 5 % a méně).
Faktem je, že plodnost ženy klesá každým rokem v průměru o čtyři až pět procent.
Jaká rizika představuje těhotenství v pozdějším věku?
Těhotenství v pozdějším věku probíhá samo sebou u každé ženy jinak. Jedna se s komplikacemi setkat nemusí za celou dobu gravidity, druhá se může potýkat s těhotenskou cukrovkou, hypertenzí nebo dokonce nebezpečnou preeklampsií, která se pojí s nedostatečnou funkcí placenty a může vést až k fatálním následkům pro matku a dítě. A s čím dalším se mohou starší těhotné dámy potýkat? Zde je přehled nejčastějších rizik:
- mimoděložní těhotenství
- genetické vady u dítěte
- předčasný porod
- zvýšené riziko potratu
- vícečetné těhotenství
Podle odborníků by bylo optimální, kdyby na jednu ženu žijící v Česku připadly v průměru alespoň 3 děti. Ovšem porodnost značně klesá a naše populace spíš směřuje k „vymření“.
Když se přeci jen rozhodnete pro těhotenství v pozdějším věku
Je vám již nad 35 let, cítíte se zdravé, máte vytvořené pevné životní hodnoty, po boku vám stojí milující i zodpovědný partner, vytvořili jste si dostatečné zázemí a toužíte po miminku? Pak vám v početí a následném těhotenství nic nebrání. Mějte však na paměti, že vaše gravidita může být gynekologem označena jako riziková. Zdraví vyvíjejícího se dítěte ale přispějete změnou životního stylu – tedy jezte výživově hodnotná jídla, pravidelně se hýbejte, omezte či zcela vylučte pití alkoholických nápojů a zavrhněte cigarety, jestli jste kuřačkou. Součástí očekávání potomka jsou pak samo sebou i pravidelné prohlídky u gynekologa, které nelze rozhodně podcenit.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku