Pátou nemoc u dětí poznáte podle typické vyrážky
Pátá nemoc je jedním z nejčastějších dětských onemocnění projevujících se horečkou a vyrážkou. Tyto typické příznaky páté nemoci by však neměly rodiče děsit – s nemocí se většinou děti poperou rychle a bez komplikací. Pozor by si však měly dát těhotné ženy, infekce představuje pro nenarozené dítě vážné riziko.
Příznaky dětské páté nemoci
Pátá nemoc je způsobena lidským parvovirem B19, jehož viriony (infekční částice) patří k nejmenším a velmi odolným vůči vnějším podmínkám. Nejčastěji se přenáší kapénkovou infekcí nebo přes placentu z matky na plod. Onemocnění má většinou nezávažný průběh, dokonce jej může dítě prodělat i bez příznaků.
Prvním příznakem páté nemoci je stav podobný nachlazení – zvýšená teplota, únava, případně i bolesti kloubů. Následně se na tváři objevuje červená nesvědivá vyrážka, která se podobá zrudnutí obličeje při velké námaze. Obličejové zrudnutí má charakteristický tvar motýla, zhruba za 3 dny se pak vyrážka nachází i na končetinách. Zrudnutí samo vymizí do 3 týdnů a dítě získává po prodělání nemoci celoživotní imunitu.
Infekční onemocnění se objevuje hlavně na jaře a na podzim
Inkubační doba (období od nakažení po objevení prvních příznaků) trvá 4–14 dní. Nemoc je vysoce infekční, ale po výsevu vyrážky již jedinec prakticky nemůže své okolí nakazit. Pátá nemoc se v populaci vyskytuje sezónně, nejvíce případů bývá na jaře a na podzim. Léčba většinou nevyžaduje návštěvu lékaře, stačí telefonická konzultace a klidový režim. Při horečce dbejte na příjem tekutin a eventuálně podejte léky pro snížení teploty nebo proti bolestem.
Pokud je však průběh nemoci závažný (velké bolesti kloubů, neustupující horečka aj.) nebo má pacient oslabenou imunitu po vážných onemocněních, poraďte se s lékařem na správném postupu.
Může se pátou nemocí nakazit i dospělý?
Pokud jste pátou nemoc neprodělali v dětství, můžete se jí nakazit i v dospělosti. Prevence ani očkování proti této nemoci neexistuje. Vysoké riziko však onemocnění představuje pro těhotné ženy – virus může poškodit plod a jeho krvetvorbu. Nejproblémovější je nakažení v 2. trimestru gravidity, riziko poškození plodu je až 10 %.
Diskuse k článku