Pozitivní rodičovství jako nejlepší cesta pro výchovu vašeho potomka?
Pozitivní rodičovství je disciplínou, která rodiče učí, jak vychovávat sebevědomé zdravé děti a dospívající. Prostřednictvím jednoduchých laskavých a zároveň pevných rodičovských technik. Pozitivní rodičovství buduje pevné rodinné vztahy, pomáhá zvládat nevhodné chování a předcházet problémům dříve, než se vyskytnou.
Pozitivní rodičovství je vlastně rodičovský princip, který předpokládá, že se děti rodí dobré a mají touhu dělat správné věci. Výchovou v tomto směru můžeme pochopitelně mnohé ovlivnit. Jak v pozitivním, tak i v negativním slova smyslu. Nezbytný je vzájemný respekt a oboustranná úcta. Pozitivní rodičovství se tedy zaměřuje na výuku správného budoucího chování místo trestání za špatné chování.
Pozitivní rodičovství slaví sto let
Strategii pod označením “pozitivní rodičovství” představili už ve dvacátých letech minulého století vídeňští psychiatři Alfred Adler a Rudolf Dreikurs. Společně vyvinuli metodu pro pochopení účelu zavrženíhodného chování u dětí a pro stimulaci kooperativního chování bez trestu a odměny. Jejich programy pozitivního rodičovství se rozšířily po celém světě a od té doby se pochopitelně ještě vylepšily. Spousta mladých rodičů dnes tyto principy (pozitivní rodičovství) přijímá, jelikož své děti nechtějí vychovávat tak, jak byli oni sami. Tedy autoritativní výchovou s tresty, výchovou strachem. Zjednodušeně řečeno, pozitivní rodičovství znamená, že rodiče mohou vychovávat šťastné a spokojené děti způsobem, který odráží jejich rodinné hodnoty a přesvědčení. Rodiče dodržující zásady pozitivního rodičovství jsou citliví k potřebám a vývojovým stádiím temperamentu svých dětí.
Společné bydlení s rodiči - noční můra nebo praktické soužití?
Opičí rodičovská láska: Přehnaná fixace rodiče na dítě může ovlivnit celý jeho život
Kontaktní rodičovství může předejít mnohým konfliktům v budoucím rodinném životě
Pozitivní rodičovství a jeho výhody
Pozitivní rodičovství vám může s výchovou vašeho potomka značně pomoci. Pomůže vám zvládat nevhodné chování, snadněji řešit případné výchovné problémy a nabídne způsob, jak vychovávat spokojené a šťastné děti. Zároveň vám pomůže stanovit si pravidla a postupy, které budou všichni dodržovat. A upevní vás v jistotě, že své potomky vychováváte správně.
Méně problematického chování
Studie jednoznačně prokazují, že aplikování zásad pozitivního rodičovství do běžného života přináší skvělé výsledky. Zejména pokud jde o chování a emoční růst dítěte. Naproti tomu autoritativní rodičovství s tresty a tvrdou výchovou má tendenci vést k větším problémům s chováním.
Lepší vztahy v rodině
Pozitivní rodičovství buduje lepší vztahy mezi rodiči a dětmi. Rodič, který své dítě vychovává podle zásad pozitivního rodičovství rozhodně nepotřebuje své dítě trestat, aby napravil problematické chování svého potomka. Navíc vzájemný respekt a otevřená komunikace vztah rodič-dítě jen dále posilují.
Lepší sebevědomí, duševní pohoda a školní výsledky
Rodiče, které do výchovy aplikují pozitivní rodičovství, mají sebevědomější a odolnější děti. Tyto děti mívají i lepší duševní zdraví a dokáží se v životě lépe popasovat s nepřízní osudu. Navíc mívají i větší školní úspěchy a v následném životě se o sebe umějí lépe postarat.
Pozitivní rodičovství: Jak na to?
Chcete-li vyzkoušet v praxi, jak takové pozitivní rodičovství vypadá, poradíme vám, jak na to:
Zaměřte se na důvody chování potomka
Vždy je nějaký důvod, proč se dítě chová nevhodně či špatně. I když se rodičům tento důvod může zdát hloupý. Pro dítě je to důvod rozumný a je to pro něj třeba i důležité. Potřebuje proto emocionální podporu. Ta je mnohdy důležitější než splnění skutečného požadavku. Ptejte se dítěte, aktivně naslouchejte a řešte s ním danou situaci. Důvodem neposlušnosti mohou být i nereálná očekávání rodičů nebo nedostatek blízkého vztahu mezi rodičem a dítětem.
Nastavte si hranice, ale buďte laskaví
Každé dítě potřebuje jasně nastavené hranice. A je na vás, abyste toto nastavení dodržovali. Pamatujte, že křikem si pořádek a autoritu nezjednáte, tím pouze naženete strach. Řešením je pevný hlas, ten sděluje autoritu. A nutná je i důslednost. Tedy trvání na dodržování nastavených pravidel. Zároveň však ke svému potomkovi musíte být laskaví a ohleduplní. Chování, které uvidí u vás, bude aplikovat i další lidi ve svém okolí. Nezapomínejte, že děti se učí napodobováním a jejich primárním vzorem jste právě vy.
Chování přiměřené věku
Někdy máme na děti zbytečně vysoká až nereálná očekávání. Přitom právě to, co nyní dělají, je naprosto přiměřené jejich věku a vývojovému stádiu jejich mozku. Zcela normální jsou například záchvaty vzteku u batolat. Takto malé děti mívají obrovské emoce, avšak je nedokáží vyjádřit slovy. Navíc nemají ještě schopnost své chování regulovat. Dítě v takové chvíli potřebuje naši pomoc, nikoliv náš křik a trest.
Odpočinek a meditace
Pozitivní rodičovství je náročná práce a také od ní si někdy potřebujete odpočinout. Pokud to tedy potřebujete, udělejte si oddychovou pauzu. Jestli jste vyčerpaní a rozzlobení, je na čase na chvíli “zmizet”. Alespoň do vedlejšího pokoje, kde budete chvíli sami. Odpočiňte si, pusťte si hudbu, meditujte… Každá minuta takového odpočinku je pro vás dobrá.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku