Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?
Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká věková hranice pro přístup dětí? Právě ty jsou totiž z hlediska uživatelského nejkřehčí, a tak by rodiče měli dbát zvýšené obezřetnosti.
V dnešní době to zná téměř každý rodič – dítě žadoní už v útlém věku, že by si chtělo založit účet na sociálních sítích. Na matce a otci pak je konečné rozhodnutí, které by se mělo odvíjet zejména od vyzrálosti potomka. Bez kontinuální rodičovské kontroly to ale nepůjde.
Ještě, než dítěti povolíte sociální sítě, zmapujte všechna rizika
Pakliže uvažujete s partnerem o tom, že byste svému potomkovi povolili sociální sítě, měli byste si jako rodiče uvědomovat rizika spojená s jejich užíváním v dětském věku. Mezi ta patří například:
- Nevhodný obsah: mladistvý uživatel nemusí být ušetřen fotografiím či videím, která nejsou určená pro dětské oko. Lidé dnes totiž na sociálních sítích sdílí i příspěvky se sexuálním či násilným podtextem.
- Nevhodné chování: virtuální svět je pro dítě, stejně jako pro dospělého, jakousi bezpečnou zónou, ve které si dovolí mnohem více než ve skutečnosti. U mladistvého nevyzrálého uživatele tedy může docházet k nadměrnému sdílení nevhodného obsahu, nemístným komentářům či dokonce stalkingu a šikaně.
- „Přátelství“ s neznámými lidmi: toto je nejčastější riziko – děti jsou totiž velmi důvěřivé, a tak se snadno stanou obětmi virtuálních „predátorů“. Ti se neváhají s mladistvými seznamovat a mohou jim nabízet dokonce osobní schůzky. Většinou se jedná o falešné profily lidí, kteří se jen snaží škodit (v nejhorším případě mohou působit i jako sexuální predátoři s prvky pedofilie).
Kdy je dítě připraveno na užívání sociálních sítí?
Pro rodiče neexistuje žádný manuál na to, aby mohli správně rozhodnout, zda je to či ono vhodné pro jejich dítě. Nejlepší je tedy zapojit selský rozum a zcela racionálně posoudit celou situaci podle toho, v jaké vývojové fázi se potomek nachází. Provozovatelé sociálních sítí mívají obecně nastavený limit pro samostatné používání profilů na 13 let. Od této hranice se ale můžete odklonit a spíše ji navýšit, pokud nechcete, aby vaše dítě bylo vystaveno rizikům virtuálního světa. Obvykle tedy rodiče povolují svým potomkům zřízení samostatného účtu na sociálních sítích od 13 do 15 let – je to ale stále velmi individuální záležitost.
Dítě začíná se sociálními sítěmi. Co vše jako rodič nepodcenit?
Jakmile se definitivně rozhodnete pro to, že dítě může sociální sítě používat, měli byste ho celým procesem provést a seznámit jej s případnými riziky. Profil tedy zakládejte jedině společně, abyste znali přihlašovací údaje a mohli případně zasáhnout při nepravostech. Přihlašovací údaje si pak pro jistotu někam zapište. Dále byste měli s potomkem projít následující:
- Řekněte svému dítěti, že by nemělo sdílet jakékoliv nevhodné komentáře, údaje, fotografie či videa velmi osobního a citlivého charakteru.
- Sdělte také rizika, která představují falešné profily – prozkoumejte společně, jak takový profil poznat.
- Zdůrazněte dítěti, že by se na sociálních sítích nemělo „přátelit“ s cizími lidmi – optimální je společně vyhledat příbuzné či kamarády a přidat je do přátel.
- Ujistěte svého potomka v tom, že kdyby nastaly s užíváním sociálních sítí jakékoliv problémy, může se na vás kdykoliv obrátit.
- Zeptejte se dítěte, zda všemu rozumí a nechte mu prostor pro otázky. Ty pak pravdivě zodpovězte.
Omezený čas pro sociální sítě
Další zásadní věcí spojenou s užíváním sociálních sítí je to, kolik času na nich bude vaše dítě trávit. I to musíte mít jako rodič ve své moci. Domluvte se tedy s dcerou nebo synem na tom, že bude mít vyhrazený určitý časový úsek pro pobyt na sociálních sítích – nemělo by na nich zkrátka trávit čas celý den a plnit si průběžně své povinnosti. A taky nezapomeňte poukázat na důležitost pobytu venku – zajděte si tedy raději na procházku, na pizzu nebo do kina. Takto strávené volné dny jsou zcela určitě krásnější nežli u počítače, tabletu nebo mobilu.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku