Sociální sítě bývají pro mladistvé důležitým kanálem pro interakci s přáteli. Jako rodiče byste ale měli mít stále kontrolu.

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká věková hranice pro přístup dětí? Právě ty jsou totiž z hlediska uživatelského nejkřehčí, a tak by rodiče měli dbát zvýšené obezřetnosti.

V dnešní době to zná téměř každý rodič – dítě žadoní už v útlém věku, že by si chtělo založit účet na sociálních sítích. Na matce a otci pak je konečné rozhodnutí, které by se mělo odvíjet zejména od vyzrálosti potomka. Bez kontinuální rodičovské kontroly to ale nepůjde.

Ještě, než dítěti povolíte sociální sítě, zmapujte všechna rizika

Pakliže uvažujete s partnerem o tom, že byste svému potomkovi povolili sociální sítě, měli byste si jako rodiče uvědomovat rizika spojená s jejich užíváním v dětském věku. Mezi ta patří například:

Čtěte také:

Posilujte potomkům sebevědomí. Pomozte svému dítěti překonat komplex méněcennosti

  • Nevhodný obsah: mladistvý uživatel nemusí být ušetřen fotografiím či videím, která nejsou určená pro dětské oko. Lidé dnes totiž na sociálních sítích sdílí i příspěvky se sexuálním či násilným podtextem.
  • Nevhodné chování: virtuální svět je pro dítě, stejně jako pro dospělého, jakousi bezpečnou zónou, ve které si dovolí mnohem více než ve skutečnosti. U mladistvého nevyzrálého uživatele tedy může docházet k nadměrnému sdílení nevhodného obsahu, nemístným komentářům či dokonce stalkingu a šikaně.
  • „Přátelství“ s neznámými lidmi: toto je nejčastější riziko – děti jsou totiž velmi důvěřivé, a tak se snadno stanou obětmi virtuálních „predátorů“. Ti se neváhají s mladistvými seznamovat a mohou jim nabízet dokonce osobní schůzky. Většinou se jedná o falešné profily lidí, kteří se jen snaží škodit (v nejhorším případě mohou působit i jako sexuální predátoři s prvky pedofilie).

Kdy je dítě připraveno na užívání sociálních sítí?

Pro rodiče neexistuje žádný manuál na to, aby mohli správně rozhodnout, zda je to či ono vhodné pro jejich dítě. Nejlepší je tedy zapojit selský rozum a zcela racionálně posoudit celou situaci podle toho, v jaké vývojové fázi se potomek nachází. Provozovatelé sociálních sítí mívají obecně nastavený limit pro samostatné používání profilů na 13 let. Od této hranice se ale můžete odklonit a spíše ji navýšit, pokud nechcete, aby vaše dítě bylo vystaveno rizikům virtuálního světa. Obvykle tedy rodiče povolují svým potomkům zřízení samostatného účtu na sociálních sítích od 13 do 15 let – je to ale stále velmi individuální záležitost.

Dnešní děti berou sociální sítě jako samozřejmosti. Rodiče by ale neměli podlehnout jejich tlaku a udržet je co nejvíce v reálném životě.

Dítě začíná se sociálními sítěmi. Co vše jako rodič nepodcenit?

Jakmile se definitivně rozhodnete pro to, že dítě může sociální sítě používat, měli byste ho celým procesem provést a seznámit jej s případnými riziky. Profil tedy zakládejte jedině společně, abyste znali přihlašovací údaje a mohli případně zasáhnout při nepravostech. Přihlašovací údaje si pak pro jistotu někam zapište. Dále byste měli s potomkem projít následující:

  • Řekněte svému dítěti, že by nemělo sdílet jakékoliv nevhodné komentáře, údaje, fotografie či videa velmi osobního a citlivého charakteru.
  • Sdělte také rizika, která představují falešné profily – prozkoumejte společně, jak takový profil poznat.
  • Zdůrazněte dítěti, že by se na sociálních sítích nemělo „přátelit“ s cizími lidmi – optimální je společně vyhledat příbuzné či kamarády a přidat je do přátel.
  • Ujistěte svého potomka v tom, že kdyby nastaly s užíváním sociálních sítí jakékoliv problémy, může se na vás kdykoliv obrátit.  
  • Zeptejte se dítěte, zda všemu rozumí a nechte mu prostor pro otázky. Ty pak pravdivě zodpovězte.

Omezený čas pro sociální sítě

Další zásadní věcí spojenou s užíváním sociálních sítí je to, kolik času na nich bude vaše dítě trávit. I to musíte mít jako rodič ve své moci. Domluvte se tedy s dcerou nebo synem na tom, že bude mít vyhrazený určitý časový úsek pro pobyt na sociálních sítích – nemělo by na nich zkrátka trávit čas celý den a plnit si průběžně své povinnosti. A taky nezapomeňte poukázat na důležitost pobytu venku – zajděte si tedy raději na procházku, na pizzu nebo do kina. Takto strávené volné dny jsou zcela určitě krásnější nežli u počítače, tabletu nebo mobilu.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?