Těhotenské cvičení na míči ženu dokonale uvolní a prospěje i miminku
Těhotenské cvičení na míči je naprosto skvělou metodou, díky které se žena udrží v kondici a zároveň eliminuje nepříjemné příznaky, spojené s graviditou. Kromě toho cviky na gymnastickém míči mohou výrazně zkrátit dobu porodu. Tato pohybová aktivita se hodí pro všechny ženy bez výjimky. Není nikterak náročná a má samá pozitiva.
V neposlední řadě těhotenské cvičení na míči dokáže přispět i k spokojenosti ještě nenarozeného dítěte. Zejména pohupování má údajně velice uklidňující efekt. Přispějte tedy k fyzické i duševní pohodě sobě i miminku a pusťte se do nenáročných cviků.
Těhotenské cvičení na míči: Jak začít?
Než zahájíte těhotenské cvičení na míči, je nutné se samozřejmě poohlédnout po tom nejdůležitějším, a to je právě onen velký gymnastický míč. K dostání je jak v e-shopech, tak v prodejnách sportovních potřeb. Vybírat jej můžete dle dvou základních kritérií. Buď se zaměříte na výšku postavy, nebo na délku paže od konečků prstů až po rameno. Určitou roli při výběru hraje i hmotnost. V těhotenství, kdy žena nabere nějaké ty kilogramy navíc, je vhodné vybírat míč širší. Avšak vždy platí jedno zásadní pravidlo, když si na míč sednete, mělo by vaše lýtko a stehno svírat pravý úhel. Obvykle výrobci uvádí na obalu gymnastického míče konkrétní údaje, pro jakou výšku postavy je výrobek vhodný. Zde je základní rozdělení šířky míče podle výšky postavy:
- výška do 110 cm = šířka míče 30 cm
- výška do 155 cm = šířka míče 45 cm
- výška do 165 cm = šířka míče 55 cm
- výška do 180 cm = šířka míče 65 cm
- výška do 190 cm = šířka míče 75 cm
- výška více jak 190 cm = šířka míče 85 cm
Až si gymnastický míč zakoupíte, bude ho potřeba ještě nafouknout. K tomu lze použít například obyčejnou pumpičku na kolo s redukcí. Vhodnější jsou pak speciální pumpičky přímo určené k nafouknutí míče. Ty lze také zakoupit ve sportovních potřebách. V momentu, kdy budete mít vše doma připravené, můžete se pustit do práce. Nejprve gymnastický míč nafoukněte o 10 cm méně, než je deklarováno od výrobce, zazátkujte a nechte den stát. Poté jej dofoukněte, avšak pozor na přehuštění, míč by neměl být příliš tvrdý. Respektujte šířku cvičební pomůcky a řiďte se dle návodu. A nakonec můžete započít těhotenské cvičení na míči.
Těhotenské cvičení na míči: Jaká má pozitiva?
Mnoho nastávajících maminek si těhotenské cvičení na míči pochvaluje. Má totiž řadu skvělých pozitivních účinků na tělo ženy i miminko. Jaké výhody tedy tato pohybová aktivita přináší?
- Podpoří hladší průběh porodu: kolébavé pohyby na gymnastickém míči prospívají pánevnímu dnu a také procvičení hráze. O to menší tedy hrozí riziko, že se během porodu natrhne, nebo bude nutné ji nastřihnout.
- Pomůže eliminovat nepříjemné příznaky během gravidity: těhotenské cvičení na míči vám také pomůže lépe prokrvit celé tělo, uleví od bolesti zad, zlepší vyprazdňování a zažívání. Mimo jiné se zredukují i otoky na nohách a posílíte šikmé břišní svaly, které jsou v požehnaném stavu více náchylné k rozestupu.
- Zklidní maminku i miminko: kolébavé pohyby při cvičení na míči přispívají k duševní pohodě nastávající maminky a rovněž i miminka.
Těhotenské cvičení na míči: 3 cviky které vás dostanou do kondice
Těhotenské cvičení na míči můžete praktikovat velmi jednoduše i v pohodlí doma dle instruktážních videí. K dispozici jsou však i speciální kurzy pro těhotné s instruktory, kterých se můžete účastnit spolu s partnerem. Zde jsou tři cviky, které zvládnete i sama:
- Těhotenské cvičení na míči – aby byla záda v kondici: začněte tak, že se ve stoje opřete zády o gymnastický míč, který je zapřený o zeď za vámi. Nohy máte mírně pokrčené a míč velmi pomalu válíte ze strany na stranu. Občas můžete trochu zvýšit tlak zad na stěnu míče.
- Těhotenské cvičení na míči – aby nohy neotékaly: nyní se položte opatrně na bok na podložku (můžete se samozřejmě vypodložit polštářky, aby byl cvik příjemný) a jednu nohu nechte mírně pokrčenou na zemi a druhou dejte na gymnastický míč. Nohou jej pak válejte po zemi nahoru, dolů a do stran. Zkuste také propínat špičku. Pak vyměňte strany.
- Těhotenské cvičení na míči – pro pohodlí miminka a na uvolnění těla: a na závěr si na míč sedněte rozkročmo. Chodidla by měla být umístěna maximálně 15 až 20 cm od stěny míče. Záda narovnejte, ruce se mohou opírat o stehna. Celým tělem pak dělejte kroužky (nejprve malé, pak větší), nezapínejte při tom břicho, buďte zcela uvolněná.
Pro větší bezpečnost v domácím prostředí je vhodné provádět těhotenské cvičení na míči s protiskluznou úpravou povrchového materiálu (je opatřen výstupky).
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku