4 rady, jak udržet plíce zdravé a v kondici
Imunitní systém, žaludek i nervy. Na to všechno směřujeme svoji pozornost poměrně často. Ale co takhle plíce? Kolik pozornosti jim věnujete a jak o ně pečujete? Nebo jde o orgán, který (třeba i nevědomky) zanedbáváte? Přitom ochrana a zdraví našich plic by měla být na jednom z prvních míst, co se naší péče o tělo týče.
Udržovat zdravé plíce je pro nás nadmíru důležité. Právě chronická onemocnění dolních cest dýchacích (včetně chronické obstrukční plicní nemoci a astmatu) byla v minulosti jednou z hlavních příčin hospitalizací i úmrtí. Co se pak týče rakoviny plic, i zde čísla nemocných varovně rostou.
I plíce stárnou…
Stejně jako naše klouby, srdce i další části těla stárnou, tak se přibývající věk podepisuje i na našich plicích. I když jste zamlada měli zdravé plíce, v pozdějším věku to může být jinak. Faktorů, které vedou k onemocnění plice je samozřejmě mnoho. Avšak osvojením určitých zdravých návyků, můžete své plíce lépe udržet v kondici i ve vyšším věku. Jak na to?
Játra jsou životně důležitým orgánem. Ájurvéda ví, jak se o ně správně postarat
Ocet a soda pomohou vytvořit nejlepší přírodní čističe do vaší domácnosti
Plíce nesnáší kouř
Ať už kouříte nebo se pohybujete v zakouřeném prostředí. Ani jedna varianta není pro vaše plíce ta pravá. Kouřením i pobytem v zakouřeném prostředí jen zvyšujete riziko vzniku rakoviny plic. Avšak není to jediná nemoc, která vás může potkat. Kouření je spojeno s většinou plicních onemocnění, jako je CHOPN, astma a podobně. Ostatně, podle průzkumů, bývají právě kuřáci až 12x náchylnější k různým plicním onemocněním. Pokaždé, když potáhnete z cigarety, dostává se do plic nejen nikotin, ale i oxid uhelnatý a dehet. Jde toxiny, které plíce prokazatelně poškozují, dráždí je a znesnadňují jejich “samočištění”. Postupně také zužují dýchací cesty, což ztěžuje dýchání.
Cvičení pro zdravé plíce
Chcete-li mít plice v kondici, pak se alespoň 3x v týdnu věnujte nějakému kardio cvičení. Je úplně jedno, jestli si “dáte do těla” doma v obýváku nebo zda vyběhnete ven na čerstvý vzduch. I když pochopitelně druhá varianta je, i pro vaše plíce, mnohem lepší. Když se zadýcháte, srdce bije rychleji a plíce musí pořádně zabrat. Tělo potřebuje více kyslíku, aby zásobilo svaly. Plíce tedy musí zesílit svoji aktivitu natolik, aby jim kyslík dodaly a zároveň, aby vypudily další oxid uhličitý. Právě aerobní cvičení je nejlepším tréninkem pro zdravé plíce.
Plíce jsou čistotné
…a nesnáší jakékoliv znečištění. Tedy znečištěnému prostředí i znečišťujícím látkám byste se měli rozhodně vyhýbat. Jakákoliv chemikálie může plíce nejen poškodit, ale zároveň i značně urychlit jejich stárnutí. V každém případě je nutné vyhnout se pasivnímu kouření a pobytu ve znečištěném prostředí. Jestliže jste, například při práci, vystaveni škodlivinám, pak je vhodné nasadit si vhodný respirátor a zároveň často vycházet “prodýchat se” na čerstvý vzduch.
Domácnost se pak snažte udržovat pokud možno bez prachu, často větrejte a vyhněte se syntetickým osvěžovačům vzduchu, které mohou plíce nejen drážit, ale při dlouhodobějším používání rovněž poškodit. Stejně tak dobře vybírejte čisticí prostředky do domácnosti. Je-li to jen trochu možné, sáhněte po ekologických čističích.
Plíce potřebují dýchat
Hluboké brániční dýchání je nám dnes poměrně cizím pojmem. Jsme často ve shonu a stresu, dýcháme jen mělce do oblasti hrudníku. Stejně, jako si zjednodušujeme ostatní činnosti, “zjednodušili” jsme si i dýchání. Ale v tomto případě je to špatně. Alespoň jednou či dvakrát denně si na pár minut v klidu sedněte či lehněte a vědomě zhluboka dýchejte, až do břicha. Právě hluboké dýchání pomáhá čistit plíce a napomáhá dokonale obměnit kyslík v plicích.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku