Banány, banánové květy a banánové listy. Co všechno jste o banánech nevěděli
Banány jsou na pultu každého obchodu a patří mezi jeden z neprodávanějších ovocných produktů. Ovšem zkusili jste někdy ochutnat banánové listy nebo květy? A víte, že si můžete zajít i na masáž banánovými listy?
Banán a banánové listy
Banánové listy mají všestranné využití, a to nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice či masážích. Na jihu Indie se na nich servíruje jídlo a v Indonésii či na Srí Lance se do nich balí maso na grilování, jelikož banánový list nad ohněm neshoří. I u nás v České republice se pak můžete objednat na masáž a zábal banánovými listy či kosmetickou banánovou proceduru. Zkrátka – možností využití tohoto produktu je mnoho. Zjednodušeně by se dalo říci, že banánové listy jsou jakýmsi velkým plátnem. Listy banánovníku jsou velké, dlouhé a žebrované. Mohou měřit 80 centimetrů až několik metrů. Velké a široké, tudíž vlastně i starší listy se však v gastronomii nevyužívají.
Pro tyto účely se hodí spíše mladší listy. Tedy i kratší a užší. Mladé listy jsou široké maximálně 30 centimetrů. Ty totiž bývají ještě křehké. Banánové listy mají pochopitelně barvu zelenou, tudíž zažloutlý či popraskaný produkt nikdy nekupujte. Stejně tak se vyhýbejte banánovým listům, které mají černé skvrny. U nich mohlo dojít k zapaření při přepravě, takže i kvalita pochopitelně znatelně klesá.
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Exotické kaki jako elixír mládí? Dejte si zimní ovoce, které je doslova nabito cennými látkami
Banán, banánové listy a jejich zdravotní účinky
Listy banánovníku obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Pomineme-li běžné vitamíny a minerální látky, za zmínku stojí především obdobné složení, jako má například zelený čaj. Takže banánový list má podobné působení jako on, stejně tak se pyšní i protirakovinnými účinky. Navíc obsahuje enzym, který je schopen v těle působit jako prevence proti parkinsonově chorobě.
Banánové listy v kuchyni
Nejen samotný banán, ale i banánové listy se mohou využívat v kuchyni. A to nejen jako dekorace, ale i jako samotná součást slavnostních pokrmů. Nejtypičtější jsou zejména v hinduistických a buddhistických kulturách. Jídlo je možné do banánového listu zabalit a následně připravovat v něm. Což pokrmu dodá nezvykle zajímavou chuť. Po uvaření se listy odstraní. Případně je možné banánový list nadrobno nasekat a přidat jako jakési koření do pokrmu.
Banán a banánový květ
Květ od banánu není žádná drobotina. Veliké špičaté poupě banánovníku může vážit bez problémů až jeden kilogram. Květ se využívá zejména v jihoasijské a indické kuchyni. U nás není tolik znám a je poměrně těžké jej sehnat.
Banánové květy k jídlu
Okvětní listy banánu jsou k sobě pevně přitisknuté, tudíž může při čištění připomínat hlávku zelí. I u ní je nutné nejprve odloupnout a poté očistit každý list zvlášť. Jenže zatímco u hlávky zelí nás nečeká žádný poklad, uvnitř banánového květu se schovávají žluté či hnědé tyčinky, které zřetelně voní po nezralých banánech. Abychom mohli banánový květ konzumovat, je nutné nejprve jej tepelně upravit. V syrovém stavu je totiž nahořklý a příliš bychom si na něm nepochutnali. Příprava je pak podobná jako například u artyčoku – jí se střed květu.
Mimochodem, právě artyčoku je také nejvíce podobná výsledná chuť po uvaření. Banánový květ se přidává do asijských jídel – ať už do masitých či například jen do smažených nudlí nebo rýže, kterým dodá lehkou banánovou vůni. A mimochodem, u banánových květů se rozlišuje samčí a samičí květ. Zatímco ze samičího vyroste po opylení plod – tedy banán. Samčí květy jsou využívány v kuchyni jako zelenina.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku