Borelióza je nevyzpytatelné onemocnění

Borelióza je opět na vzestupu. Přírodní prostředky, které vás před ní mohou ochránit

Borelióza je poměrně rozšířené onemocnění, které přenášejí klíšťata. I když budeme všemožně dbát na prevenci, přeci jen se může stát, že se do nás nakažené klíště zakousne. V první řadě je pochopitelně nutná návštěva lékaře a podstoupení klasické léčby, tedy léčby antibiotiky. Jako podporu pak ale můžeme využít ještě přírodní medicíny.

Borelióza je nemoc záludná. Stává se poměrně často, že rozpoznání diagnózy není úplně jednoduché nebo se zkrátka léčba antibiotiky nedaří. Případně se antibiotika nenasadí včas. Pak je rozhodně vhodné klasickou léčbu něčím podpořit. Zvyšuje se tím šance na úplné uzdravení. A po kterých bylinách a rostlinách se vyplatí sáhnout?

Borelióza a zákeřné borelie

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, jehož původcem je zákeřná bakterie Borrelia. První příznaky se dají vypozorovat už za několik dnů až týdnů po přisátí nakaženého klíštěte. Prvotní známkou často bývá výskyt zarudlého kruhu v okolí ranky. Může se objevit i zvýšená teplota nebo horečka, únava, nevolnost či zvracení. Asi u 20 až 30 procent případů nejsou žádné tyto příznaky ani červená skvrna pozorovány a onemocnění rovnou přechází do své druhé fáze. Ta začíná od dvou až dvanácti týdnů od nákazy a projevuje se bolestí kloubů, svalů, otoky kloubů nebo i nervovými obrnami. Vše odeznívá přibližně po třech měsících. Borelióza má ale fáze tři. Ta poslední se může objevit třeba i několik let po kousnutí klíštětem. Jde pak například o zánětlivá onemocnění kloubů, mozku, míchy nebo srdce.

Čtěte také:

Hrozba jménem klíšťová encefalitida

Jak vytáhnout klíště a vyhnout se nebezpečným nemocem, které mohou klíšťata přenášet?

Imunita - prevence boreliózy

Borelióza a klasická léčba

Léčba spočívá v podávání silných antibiotik tehdy, jakmile je borelióza rozpoznána. Později už nemusí být účinná. Nejdůležitější je však prevence, tedy ochrana proti klíšťatům. Proti této nemoci totiž neexistuje žádná očkovací látka a její rozpoznání vyšetřením z krve nemusí být 100% spolehlivé. Kromě používání nejrůznějších chemických přípravků a repelentů je do přírody vhodné nosit dlouhé nohavice nebo si pokožku natřít některým z přírodních prostředků, které si snadno můžete vyrobit doma.

Borelióza a byliny

Pokud byste chtěli sáhnout po nějakém přírodním prostředku, který by mohl fungovat jako podpůrná léčba, máte vícero možností. Aplikují se byliny, které fungují jako přírodní antibiotika. Z nich se podávají většinou lihové extrakty čili tinktury. Avšak můžete je užívat i ve formě čaje. Pokud se však borelióza skutečně objeví, jsou tinktury mnohem silnější, je to tedy lepší volba.

Borelióza a přírodní léčba: Lichořeřišnice

Oblíbená léčivka je pěstovaná jako okrasa zahrad nebo truhlíků. Její kulaté listy se dají přímo konzumovat, ze semen či jiných částí rostliny se vyrábí tinktura, která je velmi účinné přírodní antibiotikum. Hubí E. Coli, stafylokoky a streptokoky. Působí zejména na močové cesty a záněty v krku, ale využívá se také jako podpůrná léčb, pokud nás skolí borelióza.

Borelióza a přírodní léčba: Oregano 

Dalším hojně využívaným přírodním antibiotikem je oreganový olej. Esenciální olej oregano je velmi aromatický a má výrazné antibiotické i antimykotické účinky. Je nutné jej hodně řešit s některým z jedlých rostlinných olejů, případně se vyrábí pouze jako olejový macerát. To je ostatně lepší a bezpečnější varianta. Oregano podporuje trávení, zvyšuje imunitu, celkově působí na velkou škálu neduhů a hubí stafylokoky a jiné bakterie, pomáhá i likvidovat borelie. 

Oregano je zajímavým podpůrným prostředkem při borelióze

Borelióza a přírodní léčba: Kočičí dráp

S touto peruánskou liánou se můžete setkat i pod názvem vilcacora. K léčebným účelům (borelióza) se využívá vnitřní kůra. Její účinky jsou osvědčené mnoha zkušenostmi starých amerických indiánských kmenů. Obdobných druhů lián se vyskytuje celá řada, avšak pouze dvě se využívají k léčbě rozličných a mnohdy i vážných chorob, například rakoviny a různých autoimunitních onemocnění. Některé z lián mají i výrazné toxické účinky, proto jsou nepoužitelné. Také při léčbě boreliózy může odvar z vilcacory účinně pomoci, doporučuje se popíjet třikrát denně před jídlem. Uleví i od nepříjemné bolesti kloubů. Kočičímu drápu by se ale raději měly vyhnout těhotné a kojící ženy a také malé děti. Pokud užíváte antibiotika nebo chemoterapeutika, poraďte se o současném užívání vilcacory s lékařem, mohou se totiž objevovat různé nežádoucí interakce

Borelióza a přírodní léčba: Štětka soukenická 

Štětka se dá často najít v příkopech, mokřadech nebo na hrázích. Někdy se i přidává do suché vazby okrasných dekorací. Soukenická se nazývá proto, že s ní kdysi ženy česaly vlnu. K podpůrné léčbě (borelióza) lze využít i podobný druh – štětku planou. Kvete během léta a na podzim se vykopává její kořen, ze kterého si můžete vyrobit lihovou tinkturu na boreliózu, ale účinkuje i proti herpetickým infekcím a revmatickým chorobám. Kromě tinktury můžete vyzkoušet popíjet odvar ze sušeného kořene. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
Advamed: zdravotnický materiál a zdravotnické přístroje
Advamed: přístroje a pomůcky pro…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...