Klíšťata a borelióza. Co jsou to borelie a jak proti nim bojovat?
Lymská borelióza spolu s klíšťovou encefalitidou patří k závažným onemocněním, která způsobují nakažená klíšťata. Jak se projevuje borelióza, co jsou to borelie a jakými prostředky lze s touto nemocí bojovat? Neléčená borelióza totiž může způsobit až ochrnutí a klíšťat je všude plno, což dobře poznáme i díky svým domácím mazlíčkům.
Příčiny boreliózy přenášené klíšťaty
Lymská borelióza je infekční nemoc, kterou přenáší nebezpečný parazit klíště obecné. Nakažené klíště může již po několika hodinách, nejdéle však do 24 hodin, nakazit svého hostitele, ať už člověka či jiného savce. Klíště samotné se nakazí často od ptáků nebo různých savců. Borelie, které způsobují toto onemocnění, se pohybují ve slinných žlázách klíštěte a při přisátí klíštěte na člověka se šíří dále do lidského těla.
Nebezpečné bakterie zvané borelie postupují do lymfy, tkání a dostávají se až do centrálního nervového systému, kde napadají nervové buňky. Napadat mohou i klouby, svaly kostí nebo oční tkáně.
Jak se projevuje borelióza?
Borelie pracují skrytě a nákazu hned člověk nepozná. Protože k ní dochází velmi rychle, je potřeba ihned po objevení klíštěte parazita odstranit vhodným způsobem a ranku pořádně vydezinfikovat. Borelie někdy vytvářejí typickou červenou skvrnu, podle níž se dá poznat rané stádium boreliózy. Protože borelie pronikají do vazivových struktur podkoží, způsobí tak zánětlivé změny a vytvoří lokalizované ložisko zvané erythema migrans. To se nachází bezprostředně v okolí ranky po klíštěti a bývá různě velké.
Chronická borelióza a poškození nervů
Ne vždy se ale červená skvrna po klíštěti vytvoří a rozpoznat tak nákazu boreliózou bývá takřka nemožné. První příznaky boreliózy se totiž mohou objevit až za dlouhou dobu po nákaze, kdy už je borelióza v chronickém stádiu. Tehdy už dochází k poškození nervů, jež borelie napadají. U člověka se pak objevují nejrůznější nervové potíže, které jsou obtížně diagnostikovatelné a uchopitelné, borelióza není vždy jasně prokazatelná z výsledků krve.
V prvním stádiu, které nastává zhruba několik týdnů po nákaze, může člověk pociťovat únavu a bolesti svalů a kloubů. Příznaky se ale podobají viróze a tak někdy dochází k tomu, že borelióza není vůbec diagnostikovaná. U někoho se projevují silné příznaky boreliózy, jiný člověk žádné příznaky vůbec nemá. Jedinou možností, jak zjistit nákazu, je provedení krevních testů, a to ani ne příliš brzy po objevení klíštěte, ani ne pozdě, kdy se již třeba při chronické borelióze protilátky nevytvářejí vůbec.
Léčba boreliózy nebo pomoc alternativní medicíny?
Jedinou možnou léčbou je včasné podání silných antibiotik, které mohou borelie dobře zlikvidovat. Silná imunita však nedovolí boreliím, aby se usadily v našem těle. Co nám může pomoci? Je třeba myslet i na případy, kdy se borelióza nezjistí včas. Sprej Mun od firmy Marion podporuje protivirovou a protibakteriální imunitu a dává do pořádku řídící centrum i střevní symbiózu, což je v boji s boreliemi velice důležité. Dále můžete nasadit preparát Bor, který účinně detoxikuje tělo od borelií. Neuškodí ani Imunokomplex, který má tu schopnost zbavit tělo nevyloučených imunokomplexů – pozůstatků po prodělaných nemocech. Je proto vhodné jej kombinovat s preparátem Bor. Na podporu správné funkce všech navzájem propojených buněk lze ještě vyzkoušet bioinformační přípravek Vondr. Boj s boreliemi však není snadný, mohou se usazovat prakticky kdekoliv, i v mozkovém centru, pro úspěšnější proces je vhodné zapojit i kombinaci preparátu Brain a Mitox, která umožňuje odstraňovat toxiny v této oblasti. Nejlepší volbou je proto navštívit terapeuta Marion, který pomocí měření zjistí, co přesně pro detoxikaci potřebujete.
Diskuse k článku