Ekzém i atopická pokožka mohou v létě pořádně potrápit. Jak může pomoci mořská voda?
Ekzém i atopická pokožka vyžadují v letních měsících nadměrnou péči. Suchý horký vzduch a chlorovaná voda v bazénech jí totiž dávají pořádně zabrat. I když se často přes léto mnoha lidem stav pokožky výrazně zlepšuje, musí si ekzematici a atopici dávat velký pozor na to co dělají, a kde se pohybují. Jsou totiž i tací, kteří na letní slunce nemohou vůbec vyjít.
Všeobecně mají ekzém i atopická pokožka rádi teplejší prostředí. Je však v takovém případě nutné dodržovat přísná pravidla, aby se stav kůže nezhoršoval. A to samé platí pro vodu. Bazénová s chlorem nebo nečistá přírodní voda mohou dát pokožce pořádně zabrat. Řešením je pohyb u moře, který mnohým značně uleví.
Mohou sluneční paprsky pomoci, když nás trápí ekzém nebo atopická pokožka?
Slunce je pro náš život nezbytné. A navíc právě dvě složky slunečního záření (tedy UVA i UVB paprsky) se konvenčně používají při léčbě atopického ekzému. Jde o takzvanou “světelnou terapii”. Jenže letní slunce může být v tomto případě jak lékem, tak i jedem. Vyrazíte-li na sluníčko, pak mějte na paměti, že nejvhodnější je pobyt pod listnatým stromem, který filtruje ze slunce to “škodlivé” a zbytek k nám propustí. Pokud to možné není, pak se snažte být, alespoň v tom nejprudším slunci, ve stínu. U moře to může být například úkryt pod jehličnatým stromem nebo ve skalním útvaru.
Atopický ekzém, růžovka, seborea, vitiligo. Víme, co je způsobuje a známe řešení?
Atopická pokožka, ekzém a vhodné opalovací prostředky
Rozhodně neopomeňte ani používání kvalitních opalovacích prostředků. Volte samozřejmě takové, které jsou vhodné pro ekzém a zvládne je bez úhony vstřebat i atopická pokožka. Sežente je například v lékárně. Nevhodné levné opalovací krémy by pokožku mohly podráždit a ublížit jí. Ochranný faktor by takový krém (případně opalovací sprej) měl mít alespoň 30. Pokud budete u moře, pak klidně zvolte i vyšší SPF. A promazávejte pokožku ideálně každou hodinu.
Ekzém a atopická pokožka u moře
Je důležité zmínit, že pokud je člověk s ekzémem či atopickou pokožkou v akutní fázi onemocnění, může se jeho stav znenadání zhoršit. V takovém případě není pobyt na slunci a v horku žádoucí. Nadměrné zahřátí kůže je totiž u těchto kožních obtíží přímo nebezpečné. Jestliže už ale u moře jste a došlo u vás ke zhoršení stavu, pak se jen rychle vykoupejte, osprchujte se a běžte se zase raději schovat do stínu.
Mořská voda zklidní ekzém i atopickou kůži
Pobyt u moře je pro atopiky i ekzematiky většinou blahodárný. Sůl z vody totiž pokožce značně prospívá. Obsahuje mnoho minerálních látek a navíc působí antibakteriálně. Jenže má to háček. Pokud se po koupání ve slané mořské vodě neosprchujeme a po chvíli se zapotíme, může to pokožce značně ublížit. Na kůži se totiž vytvoří drobné solné krystalky, které kůži dráždí a mohou vyvolat svědění. Tudíž osprchování po každém vykoupání v moři je rozhodně žádoucí.
Přírodní prostředky, které ekzém i atopická pokožka mají rádi
Ekzém a atopická pokožka vyžadují, zvlášť u moře, nadměrnou péči. Nezapomínejte v žádném případě na použití vhodné kvalitní kosmetiky po opalování, aby pokožka nevysychala a dostala dostatečnou výživu. K tomuto účelu mohou dost dobře sloužit i takzvané hydroláty neboli květové vody či za studena lisované rostlinné oleje. Z olejů je dobré sáhnout například po mandlovém nebo oleji z pšeničných klíčků. Oba jsou vhodné pro ekzém a ocení je i atopická pokožka. Z květových vod si pak s sebou určitě zabalte vodu z růží, která dobře hydratuje a pokožku zchlazuje. Květová voda z chrpy zase působí protizánětlivě a pomáhá snižovat překrvení. A vhodná je i slaměnka, která si poradí s ošetřením případně bolavé a namáhané kůže.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku