Atopický ekzém na rukou: Jak se ho zbavit?
Nepříjemné svědění, rudá kůže a popraskaná bříška prstů – tak vypadá atopický ekzém na rukou, který může pěkně znepříjemnit každodenní život. Smířit se s ním ale nemusíte: Drobnými změnami lze nepříjemné projevy zmírnit a třeba se ho časem zbavit úplně.
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida patří mezi nejčastější kožní onemocnění na světě. Podle statistik jím trpí 15–30 % dětí a až 10 % dospělých (Zdroj: Wikiscripta.eu). Většinou se ekzém objevuje v dětství a v průběhu dospívání se jeho projevy zlepšují. Přesto počet dospělých s ekzémem stoupá.
Příčinou vzniku atopického ekzému je snížení lipidové kožní bariéry, což vede k větším ztrátám vody v pokožce. Kůže je tak citlivější k nejrůznějším alergenům a dalším dráždivým látkám, které často způsobují zhoršení stavu.
Jak poznat atopický ekzém?
Červená vyrážka či svědivé pupínky ještě nemusí automaticky znamenat, že máte co do činění s atopickým ekzémem. Existují i další typy ekzémů, které mohou být různého původu. Zda se jedná o ten či onen druh vám spolehlivě určí kožní lékař.
Jaké další druhy ekzému existují?
-
Kontaktní ekzém – Projevuje se zčervenáním kůže, suchostí a popraskáním, často se vyskytují na kůži puchýřky.
-
Seboroická dermatitida – Nachází se většinou na pokožce hlavy, kolem nosu, obočí či úst. Tvoří ji červené flíčky s šupinkami kůže, které se postupně odlupují.
-
Dyshidrotický ekzém – Vyskytuje se ve formě puchýřků na prstech, dlaních či chodidlech, které mohou být infekčního původu, případně reakcí na konkrétní látku.
-
Diskoidní ekzém – Jedná se o skvrny kruhovitého či oválného tvaru, často se vyskytují na dolních končetinách, a to v pozdějším věku.
Příčiny atopického ekzému (nejen) na prstech aneb jde tomu předejít?
Pokud trpíte ekzémem, pak jistě víte, že jsou lepší a horší dny. Někdy dokážete odhadnout, co vám vyrážku způsobilo, jindy může být spouštěcí faktor velkou neznámou. Velmi často zhoršení ekzému způsobuje změna stravy a konzumace nějaké potraviny, která má výraznou chuť nebo aroma. Zhoršit stav kůže ale může i kontakt se zvířaty, nešetrnými pracími prostředky, bakteriemi či plísněmi. A pak tady máme i další příčiny, které vyžadují více péče a času: stres a hormonální změny.
Úskalí a specifika atopického ekzému na rukou
Vyrážka na dlaních a prstech se projevuje téměř identicky, jako jinde po těle, a to v podobě zarudnuté šupinaté kůže, svědění či mokvání. Tyhle projevy mohou být velmi nepříjemné až bolestivé. Kromě toho na prstech často dochází k popraskání kůže, která může často krvácet. Ekzém na rukou tak může být vzhledem ke svému umístění velkým omezením pro každodenní fungování.
TIP: Existují různé přípravky i rady na to, jak příznaky ekzému zmírnit. V každém případě ale platí, že pokud vás ekzém jakkoliv omezuje, bolí, svědí nebo je vám nepříjemný, nepodceňte návštěvu kožního lékaře, který vám poradí s dalšími kroky v léčbě.
Atopický ekzém na rukou: Desatero tipů
I drobné změny mohou mít velký efekt. Postupně zkoušejte, co na vás zabírá a co vám opravdu uleví. Máme pro vás desatero základních tipů, které můžete po mešních kouscích začleňovat do každodenního fungování. Co tedy pomáhá na ekzém?
-
Nenamočte se. Velkým kamarádem ekzému jsou vlhké ruce a různé agresivní přípravky. Pokud myjete nádobí, berte si vždycky ochranné rukavice. To platí i v případě, že se pouštíte do úklidu a čeká vás kontakt s mokrým hadrem nebo houbičkami.
-
Promazávejte. Krémy na ruce speciálně určené pro atopickou pokožku pořídíte v lékárně, najdete je pod označením dermokosmetika. Většinou jsou určené pro citlivou kůži a neobsahují parfemaci. Suchou kůži promazávejte pravidelně a nenechte ji uschnout.
-
Vyklidněte se. Stres je prevít, i když ne vždycky jde se mu vyhnout. Dostatek spánku, pravidelná strava, pohyb a večerní chvilky klidu mohou výrazně pomoci zlepšit stav vaší mysli a pokožky.
-
Koupejte se v soli. Na ekzém pomáhá mořská voda. Moře je sice daleko, vaše koupelna je ale o poznání blíž. Blahodárné účinky mají minerální a koupelnové soli.
-
Neškrábejte se. Je to těžké, nepříjemné a bude to stát velké úsilí. Přinese to ale mnohem víc užitku než krátkodobé uspokojení z drbání. Věřte nám.
-
Vyměňte mýdlo. Svůj podíl viny může mít také tekuté mýdlo, kterým si každý den několikrát myjete ruce. To nejmenší, co můžete udělat, je vyměnit parfemovaný produkt za hypoalergenní pro citlivou pokožku.
-
Vyhněte se chladu. Hlavně během zimy a podzimu může ekzém zhoršovat nepříjemné počasí a mráz. Zahřívejte si ruce, noste rukavice a nezapomínejte na ochranný krém proti chladu.
-
Sledujte alergeny. Podráždění může způsobit konkrétní potravina, koření nebo druh ovoce. Pokud je období, kdy konzumujete něčeho víc než běžně, zkuste danou potravinu vyřadit a sledujte reakci.
-
Perte přírodně. A nemluvíme o valše. Zkuste vyměnit klasické prací kapsle, prášky a prací gely za přírodní varianty bez parfemace, ideálně speciálně určené pro citlivou pokožku.
-
Nepropadejte panice. Pokud nevyjde jeden bod, zkuste druhý. Nebo je kombinujte. Sledujte, co vám pomáhá od svědění a co vám vyrážku naopak zhoršuje. Často se může jednat o více faktorů, které spolu navzájem souvisí.
Léčba atopického ekzému je většinou během na dlouhou trať. Jistě – budou horší a lepší dny, vždy ale můžete jít lepším zítřkům naproti. Eliminovat dráždivou kosmetiku, hydratovat, kvalitně jíst a spát je základem nejen pro ekzematiky. A taková důslednost dokáže divy. Tak hodně štěstí v boji o zdravou pokožku!
Diskuse k článku