Jak na suché a popraskané ruce nejen v zimním období?
Mráz, studený vítr, časté používání dezinfekce, ale i nadměrné mytí rukou nebo klimatizace mohou způsobit, že kůže na rukou je namáhána a trpí. Výsledkem jsou suché ruce, popraskaná kůže, svědění, pálení a další nepříjemnosti. Jak na suché a popraskané ruce a dá se těmto problémům předejít?
Ruce jsou naší vizitkou, která o nás protějšku vypovídá mnohé už při samotném pozdravu podáním ruky. Správná péče o ruce samozřejmě není jen o dojmu na druhé, ale především o našem vlastním komfortu a zdraví. Stejně jako u téměř všech kosmetických problémů je i u suchých rukou důležitá prevence.
8 tipů, jak na prevenci suchých rukou
-
Časté mytí rukou horkou vodou pokožce škodí, neboť se z ní kromě nečistot odstraní také lipidový film sloužící jako ochrana před vnějšími nepříznivými vlivy. Nadměrným mytím rukou se pokožka vysouší a stává se drsnější. Ideální je omýt ruce vlažnou vodou za použití šetrného mýdla a osušit měkkým čistým ručníkem.
-
Používání rukavic v chladném počasí by mělo být samozřejmostí. Chlad a mráz ruce vysuší během pár chvil a kůže je pak náchylnější k popraskání. Když už nemáte možnost rukavice použít, naneste alespoň kvalitní krém na ruce, který vytvoří na pokožce ochranný film.
-
Při použití čisticích prostředků a jiných chemických látek si vždy nasaďte ochranné rukavice. Reakce na tyto přípravky může být velmi nepříjemná a následky dlouhodobé. Vysoušení rukou způsobuje i mytí nádobí, při kterém je dobré mít rovněž gumové rukavice.
-
Přetopené a klimatizované prostory jsou typickou příčinou suchých rukou, aniž bychom si to uvědomovali. A ani velké teplotní rozdíly při přechodu ze zimy do vytopené místnosti pokožce neprospívají.
-
Pitný režim je důležitý pro celkové zdraví organismu a nedostatek vody se projeví i na kůži na rukou. Ta se stává suchou, ztrácí elasticitu a při dlouhodobém nedostatku hydratace může praskat.
-
Působení UV záření pro pokožku není problémem jen v létě. Obzvláště na horách, kde je záření intenzivnější, bychom se i v zimě měli chránit krémy s ochranným faktorem.
-
Zaměstnání v prašném, suchém a jinak nevhodném ovzduší vyžaduje intenzivnější péči o ruce. Pokožka potřebuje nejen zvýšenou hydrataci, ale i přísun vitamínů, minerálů a možnost důkladné regenerace.
-
Máte sklon k suché a popraskané kůži na rukou? Zvyšte přísun vitamínů a minerálů potřebných k výživě pokožky. Klíčové jsou vitamíny skupiny B, vitamín A, C, E a zinek.
Jak na suché ruce?
Kde na suché a popraskané ruce nestačí prevence, tam pomůže kvalitní kosmetika a pravidelná péče o dlouhodobě suché ruce.
- Hydratace je samozřejmě základním kamenem péče o suché ruce. Hydratační krém na ruce bychom měli používat několikrát denně, především pak po mytí rukou a častém používání dezinfekce. Krémem natíráme nejen dlaně, ale také hřbety rukou a lokty, kde je pokožka k popraskání nejnáchylnější.
- Velmi účinný je noční zábal na ruce, který se postará nejen o intenzivní regeneraci, ale také omlazení rukou. Před spaním naneste na ruce silnější vrstvu hydratačního krému na ruce, navlečte si tenké bavlněné rukavice a nechte působit celou noc.
- Suché ruce mohou být následkem i různých onemocnění, jakými jsou např. lupénka, atopický ekzém, snížená funkce štítné žlázy nebo cukrovka. Máte-li se suchou kůží na rukou dlouhodobé problémy a hydratační krémy nemají žádný efekt, konzultujte stav se svým lékařem.
Diskuse k článku