Epilepsie a byliny. Některé mohou ublížit, jiné dokáží zdravotní stav zlepšit. Které přírodní prostředky mohou epileptikům pomáhat?
Epilepsie je záchvatovité onemocnění, které je způsobeno špatnou funkcí neuronů v mozku. Při epileptickém záchvatu dochází k vysílání chybných signálů mezi neurony. A dále se objevují následné záchvaty, které jsou méně nebo více závažné. Může se jednat o krátké fáze bezvědomí nebo naprostou ztrátu základních motorických schopností. Jak mohou v této oblasti pomoci přírodní prostředky?
Jestli jde o epilepsii nebo se jedná o jiné onemocnění, zjistí lékař na základě důkladného EEG vyšetření. A následně pak doporučí vhodnou léčbu. Tu je pak možné doplnit i o byliny a další přírodní prostředky. Ty by měl však doporučit přímo sám lékař nebo je možné léčbu nastavit s odborným fytoterapeutem, avšak stále za dohledu a se souhlasem ošetřujícího lékaře.
Epilepsie a přírodní prostředky
Lékaři k léčbě epilepsie využívali přírodní prostředky a často i byliny odpradávna. A někteří je s úspěchem využívají i dnes. A po kterých přírodních prostředcích je možné u tohoto onemocnění sáhnout?
EEG biofeedback umožňuje efektivně cvičit mozek
Epilepsie u dětí se řadí mezi nejčastější chronická onemocnění
Léčba epilepsie u psa: doživotní onemocnění lze alespoň zmírnit díky lékům a prostředí
Kozlík lékařský
Bylina, která je využívána primárně pro uklidnění a klidný spánek. Zjistilo se však, že rozhodně stojí za vyzkoušení jako podpůrný prostředek při léčbě epilepsie. Vzhledem k tomu, že však ještě není dostatek studií a výzkumů, doporučují odborníci užívat kozlík jen krátkodobě. Při dlouhodobější konzumaci by mohl způsobovat bolesti hlavy, úzkosti nebo dokonce i nespavost.
Vidanga
Mezi přírodní prostředky, které se v případě léčby epilepsie osvědčily, patří i vidanga neboli také falešný pepř. Jde o rostlinu, která je populární především v Indii, která je její domovinou. Vidanga se využívá pro léčbu otoků, kožních problémů, při revmatismu nebo také v případě, že se objevují časté křeče. Vidanga v sobě ukrývá látku embelin, která funguje na bázi antioxidantu. A právě embelin má protikřečové vlastnosti a je protizánětlivý, je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti záchvatům.
Kava kava
Vzhledem k tomu, že jde o bylinu, která má sedativní účinky, patří mezi nejlepší přírodní prostředky pro léčbu epilepsie. Vědci, kteří rostlinu zkoumali, hovoří o tom, že kava kava pomáhá na léčbu epilepsie tím, že zvyšuje účinnost léků proti epilepsii. Problém jsou však nemalé vedlejší účinky. V žádném případě není vhodné tuto bylinu užívat bez porady s lékařem.
Bódhi
Fíkusový strom, jehož účinky proti epilepsii jsou dlouho známy. Plody v sobě totiž ukrývají obrovské množství serotoninu. Rozhodně je však nutné užívat tyto fíky ve správném množství. Je tedy na místě porada s odborníkem, případně lékařem.
Africký fialový strom
Jde o strom s tajemným názvem securidaca longipedunculata. Jeho květy mají krásně fialovou barvu a sladce voní. Využívají se právě k přípravě alternativních léčiv, které mají skvělý vliv na spoustu duševních i tělesných obtíží. Pomáhají s léčbou bolestí hlavy, s nervozitou a má právě i protikřečové vlastnosti, tudíž může být vhodným doplňkem léčby epilepsie.
Magnézium
Obyčejný hořčík působí až neobyčejně pozitivně při léčbě epilepsie. Pomáhá totiž předcházet epileptickým záchvatům. Někteří vědci dokonce věří, že tyto záchvaty může způsobit právě nedostatek hořčíku v těle. Nejlepší formou, jak do těla hořčík dostat, je strava bohatá na tento prvek a rovněž koupele v epsomské soli, kdy se hořčík vstřebává skrz kůži do celého organismu. Co se jídla bohatého na hořčík týče, skvělý je například špenát, kešu ořechy nebo mandle.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku