Panika? Vyzkoušejte rychlé a funkční způsoby, jak zastavit nastupující panický záchvat
Panika není nic, co bychom v životě chtěli zažít. Přesto jsou lidé, kteří panický záchvat prožívají pravidelně. Jde o náhlé, intenzivní návaly strachu, paniky či úzkosti. Jsou doslova paralyzující, mají fyzické i emocionální příznaky. A co dělat, pokud se takový panický záchvat objeví?
Když se panický záchvat objeví, můžete mít problémy s dýcháním, srdce vám buší jako o závod, silně se potíte a celí se třesete. Někteří lidé dokonce pociťují bolest na hrudi, tudíž si v tu chvíli mohou myslet, že mají infarkt. V takovou chvíli nejste schopni reálně uvažovat, natož vymyslet něco, co vás v danou chvíli pomůže.
Panický záchvat se může objevit kdykoliv
Panický záchvat není, podle psychiatrů, nic neobvyklého. Může se objevit kdykoliv během života. Přepadnout člověka může bez zjevného důvodu a dokonce i ve chvíli, kdy si onen jedinec myslí, že je všechno v pohodě. U někoho se panický záchvat může objevit třeba jen jednou v životě, avšak u většiny lidí jde o opakující se epizody, které mohou značně ovlivňovat jejich životy.
Panická porucha a panická ataka spolu nemusí vždy souviset
Populární doplňky stravy: GABA jako účinný suplement proti úzkostem a stresu?
Úzkostná porucha či panická ataka nás naženou do kouta. Jak se s nimi poprat?
S největší pravděpodobností se panický záchvat objeví, pokud jste už někdy v životě nějaký prožili. Rovněž se může dostat v případě, že máte jinou úzkostnou poruchu. Může být následkem užívání návykových látek nebo některých léků. Na svědomí jej může mít i hyperaktivní štítná žláza. Případně se může panický stav objevit v časech nadměrného psychického vypětí nebo ve chvíli, kdy prožíváte nějakou psychózu.
Záchvat paniky má většinou spouštěč
Panika má většinou něco, čemu se říká spouštěč. Není to pravidlem. Ale pokud takový spouštěč je, pak se záchvaty paniky mohou objevovat opakovaně. Takový spouštěč se člověk od člověka velmi liší. Někdy dokonce nemusí být jasný spouštěč. U některých lidí mohou panický záchvat spustit například hromadné akce, na kterých je mnoho lidí. U jiných je to zase vystupování před dalšími lidmi, nadměrný stres, emočně vypjaté situace či konflikty. Možností je mnoho. A pokud se ve vašem životě panika či panický záchvat pravidelně opakuje, pak je vhodné zaměřit se i na zjištění onoho spouštěče. I když ne vždy je tento krok úspěšný.
Záchvat paniky přichází bez varování
Experti definují záchvat paniky jako “náhlý příval intenzivního strachu”. Lidé, kteří mají panický záchvat za sebou hovoří i o chvíli, kdy si mysleli, že nadešla jejich poslední minuta. Dostavil se tak obrovský strach a taková vlna paniky, že byli přesvědčeni, že zemřou. Záchvat paniky často přichází i bez varování a vrcholu dosahuje během několika málo minut. Během takto krátké chvíle se extrémně rozbuší srdce, člověk se začne extrémně potit a chvět, má potíže s dýcháním nebo pocit, že se dusí. Často se objeví i bolest na hrudi, nevolnost, pocit závratě či točení hlavy, pocit nejistoty, necitlivost končetin a hlavně obrovský strach. Výjimkou není zimnice či pocit horka, pocit odtržení od sebe sama, pocit “zešílení” a strach ze smrti.
Jak záchvat paniky zastavit?
Záchvat paniky může být skutečně děsivým zážitkem. O to víc děsivější, že se může objevit skutečně kdekoliv a kdykoliv. Jako první pomoc je vhodné takzvané vědomé dýchání. Například dýchání “do čtverce”. V představě nebo očima kreslíte imaginární čtverec, s každým tahem uděláte jeden nádech či výdech a pevně se soustředíte na to, abyste čtverec ve své mysli “kreslili” co nejlépe.
Případně je vhodné svou mysl zaměřit na něco, co je ve vaší blízkosti a začít se tím zcela zabývat. Například sledujte vteřinovou ručičku na hodinách, jak se pohybuje a snažte se vnímat a prohlížet si každý její pohyb. Rozhodně je vhodné si v danou chvíli uvědomit, že máte záchvat paniky. Zvlášť, pokud již víte, o co jde. Zkuste myslet na to, že jde jen o dočasnou záležitost a brzy pomine. Zpočátku je rovněž vhodné bedlivě se vyhýbat spouštěčům. Pokud například víte, že záchvat paniky ve vás vyvolává nějaký cestovní prostředek nebo například mnoho lidí na jednom místě, vyhýbejte se takovým situacím.
Zastavte panický záchvat!
Přes všechny možné rady je často těžké rozjetý panický záchvat zastavit. Avšak dlouhodobě je možné provádět některé techniky, které pomohou případný další panický záchvat eliminovat. Vhodná jsou například dechová i tělesná cvičení. Také dieta s nízkým obsahem cukru, rovněž jezte pravidelně, abyste se vyhnuli výkyvům glukózy. Vyvarujte se kofeinu, kouření a alkoholu, neboť mohou úzkost zhoršovat. Rozhodně vyhledejte odbornou pomoc, případně je vhodné se s lékařem poradit o vhodných lécích.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku