Panická porucha ničí život: Jak se pozná panická ataka?
Panická ataka není vůbec nic příjemného. Je to vlastně nahromaděný intenzivní strach, který vyvolá těžkou fyzickou reakci. K tomu, aby panická ataka odstartovala, nepotřebuje žádnou zjevnou příčinu. Panická ataka přichází jen tak, bez varování. Ale najednou máte pocit, že umřete.
Panická ataka může být velmi děsivá. Když k ní dojde, může si postižený člověk myslet, že ztrácí kontrolu nad vším kolem, že má infarkt nebo že umírá. Panická ataka postihne během života spoustu lidí, většina z nich ji má však třeba jen jednou nebo dvakrát a problém sám od sebe zmizí. Většinou jde o případy, kdy se člověk dostane do těžkého stresu. Pak jsou ale lidé, které panická porucha děsí celý život.
Panická porucha: (Ne)očekávané situace
Přestože panická ataka není život ohrožující stav, může být děsivá a významně ovlivnit kvalitu života postiženého jedince. Někdy lze předem odhadnout, kdy panická ataka nejčastěji přichází, jindy nikoliv. V případě první varianty je tedy dobré, aby se člověk sám nepouštěl do situací, u kterých předem ví, že jsou spouštěčem. Může to být jízda dopravním prostředkem, jízda na lanovce, uzavřený prostor s mnoha lidmi nebo třeba jen vkročení do nákupního centra. Zde lze očekávat, že člověk, kterého trápí panická porucha, bude mít problém. V druhém případě pak panická ataka přichází rychle, bez toho, aniž by byl jedinec dopředu jakkoliv varován.
Panická ataka: 4 faktory, které hrají prim
- stres
- genetika
- člověk citlivý a náchylný k negativním emocím
- určité změny ve fungování částí mozku
Panická porucha: Průběh
Panická ataka se může objevit znenadání – když řídíte auto, v obchodě nebo klidně i uprostřed obchodního jednání. Panická ataka má pak mnoho variant průběhu, avšak příznaky obvykle vyvrcholí během několika minut. Jakmile panická ataka odezní, cítí se člověk unaven a vyčerpán. Jednou z nejhorších věcí je, že panická ataka přináší do života postiženého i intenzivní strach, že přijde záchvat další. Takový člověk se pak automaticky začne vyhýbat situacím, ve kterých panická ataka přichází.
Panická ataka: Příznaky
- rychle bušící srdce
- pocení
- chvění nebo třes
- strach ze ztráty kontroly
- pocit nebezpečí, brnění celého těla
- strach, že zemřete
- zimnice nebo návaly horka
- dušnost, křeče, pocit necitlivosti
- bolest na hrudi, bolest hlavy, závratě, slabost
Panická ataka: Kdy k lékaři?
Pokud vás trápí panická porucha, můžete zajít k lékaři. Počítejte však s tím, že jde o běh na dlouho trať. Rozdíl mezi psychologem a psychiatrem je ten, že psycholog si s vámi pouze povídá, rozebírá situace, provádí řízené meditace a učí vás techniky, jak paniku zvládat.
Psychiatr dělá prakticky to samé, jen je schopen napsat vám navíc i léky, které by mohly pomoci. Panická ataka pak bude snesitelnější, případně se může postupně začít vytrácet. Dále je mnoho alternativních terapeutů, kteří se specializují na terapii u panické poruchy. I ty je možno vyzkoušet. Někteří z nich, krom jiného, využívají i výše uvedené psychologické postupy. Panická ataka je problém, který málokdy zvládne člověk zcela sám. Odborná pomoc je tedy na místě. Bez řešení panické poruchy se mohou obtíže rapidně stupňovat.
Panická porucha a odborné výzkumy
Vědci stále ještě nepřišli na to, proč panická ataka některým jedincům ničí život. Jde vlastně o přehnanou reakci těla na nějaký spouštěč. Přirozený je boj nebo únik, pokud se dostaneme do nebezpečí. Ke stejné situaci může docházet, i když nás trápí panická ataka. Není však jasné proč tomu tak je, když neexistuje žádné zjevné nebezpečí.
Odborníci také zjistili, že panická porucha trápí více ženy než muže. A nejčastěji začíná v období pozdního dospívání nebo v rané dospělosti. Mezi hlavní faktory, které mohou sloužit jako spouštěč, patří: rodinná anamnéza (panická porucha v rodině), obrovský tlak a stres, nemoc nebo smrt milovaného člověka, traumatická událost, vážná nehoda, zásadní změna v životě, návykové látky (mimo jiné i kouření nebo nadměrné množství kofeinu).
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku