Panický záchvat může přetočit život naruby

Panický záchvat přichází nenápadně a rychle zaútočí. Existuje účinná prevence?

Panický záchvat patří do skupiny úzkostných poruch. Záchvaty paniky se vyznačují obrovským strachem a úzkostí. I když žádné nebezpečí nehrozí. Na rozdíl od fobie však panický záchvat není vázaný na konkrétní situaci, ale může se vyskytnout naprosto kdekoliv a kdykoliv.

Panický záchvat může mít vícero spouštěčů, od nalomené psychiky, přes bakteriální infekce až po nízkou hladinu cukru v krvi. Mnoho lidí zažije panický záchvat jen jednou v životě. Jiní se s panickými záchvaty perou často a nezbývá jim nic jiného než se systematicky léčit. 

Panický záchvat není procházka růžovým sadem

Panický záchvat je intenzivní a náhlý rozvoj strachu či úzkosti. A jde o skutečně nepříjemný stav, i když ne život ohrožující. Panický záchvat může být děsivý, zvlášť v případě, že se vám nikdy dříve nic takového nestalo. Navíc pokud nevíte, o co přesně jde, těžko si v danou chvíli pomůžete. Vaše mysl není schopna v tuto chvíli reálně uvažovat. Ač je většina panických záchvatů neškodná a odezní přibližně do 10-15 minut, neblahé následky na naší psychice zanechat mohou. Naštěstí existují praktiky, které mohou záchvatu paniky zabránit v rozvoji. Preventivně je pak vhodné užívat přírodní doplňky stravy na úzkost. Tyto doplňky nás mohou zklidnit a pomohou nám pomoci lépe ovládnout strach či úzkost. 

Čtěte také:

Panická porucha a panická ataka spolu nemusí vždy souviset

Vyrobte si meduňkový sirup a zažeňte s ním nespavost a úzkosti

Přepadají vás nevysvětlitelné pocity úzkosti? Mohou za ně i negace ve vaší mysli

Panický záchvat versus záchvat úzkosti

Přesto, že má panický záchvat s úzkostí hodně společného, není to to samé jako záchvat úzkosti. Samotná úzkost je spíše o chronických obavách z budoucnosti. Může jít o nadměrné obavy ze smrti, nemoci nebo dokonce s maličkostí, se kterými nejsme schopni se v reálném životě vypořádat. Záchvat úzkosti se projevuje únavou, zvýšenou ostražitostí, neklidem a podrážděností. Panický záchvat se dá popsat jako “krátký výbuch intenzivního strachu”.

Trpíte na panické záchvaty? Věnujte pozornost prevenci

Mezi typické příklady panického záchvatu patří rychlejší srdeční frekvence, bolest na hrudi, dušnost a pocit, že se nemohu nadechnout. Začnete se potit, můžete mít návaly horka i zimnici. Může se objevit třes, závratě či točení hlavy. Častá je žaludeční nevolnost i strach z toho, že umřete.

Panický záchvat a nejčastější spouštěče

Bohužel nelze jednoznačně říci, kdy se u koho panický záchvat projeví. Jde o velice individuální záležitost. A rozhodně není pravidlem, že když jste svůj první panický záchvat zažili například v přeplněné tramvaji, budete mít s takovým cestováním problém. Naopak. V tramvaji už můžete být pokaždé v pohodě a další panický záchvat můžete prožít úplně jinde a jinak. Všeobecně lze však říci, že mezi nejčastější spouštěče patří panická porucha.

Lidé s touto poruchou zažívají panické záchvaty opakovaně. Panická porucha může mít kořeny genetické, ale jejím spouštěčem mohou být i stresující životní událkosti, jako je rozvod, zneužívání nebo smrt blízké osoby. Na vině mohou být i fobie, onemocnění štítné žlázy, borelióza či některá bakteriální onemocnění, dále pak onemocnění střev nebo třeba užívání návykových látek.

Alternativní léky na panický záchvat

Zatímco moderní medicína může nabídnout terapie, případně antidepresiva či obdobná léčiva, alternativní medicína nabízí více možností. Kromě nejrůznějších alternativních terapií, můžete vyzkoušet i léčbu bylinami či esenciálními oleji. Mezi nejlepší patří například levandule, ylang ylang a heřmánek. Patří mezi jedny z nejlepších esenciálních olejů na úzkost. Navozují pocit relaxace a zároveň bojují proti strachu, obavám a podrážděnosti. Podobně působí i nard nebo kozlík. Z bylinek je vhodný například heřmánek, meduňka, kozlík nebo srdečník. Výborné výsledky přináší dechová cvičení či relaxační techniky. Během jakékoliv léčby je pak nutné vyhýbat se stimulantům (čaj, kofein…).

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!