Panický záchvat přichází nenápadně a rychle zaútočí. Existuje účinná prevence?
Panický záchvat patří do skupiny úzkostných poruch. Záchvaty paniky se vyznačují obrovským strachem a úzkostí. I když žádné nebezpečí nehrozí. Na rozdíl od fobie však panický záchvat není vázaný na konkrétní situaci, ale může se vyskytnout naprosto kdekoliv a kdykoliv.
Panický záchvat může mít vícero spouštěčů, od nalomené psychiky, přes bakteriální infekce až po nízkou hladinu cukru v krvi. Mnoho lidí zažije panický záchvat jen jednou v životě. Jiní se s panickými záchvaty perou často a nezbývá jim nic jiného než se systematicky léčit.
Panický záchvat není procházka růžovým sadem
Panický záchvat je intenzivní a náhlý rozvoj strachu či úzkosti. A jde o skutečně nepříjemný stav, i když ne život ohrožující. Panický záchvat může být děsivý, zvlášť v případě, že se vám nikdy dříve nic takového nestalo. Navíc pokud nevíte, o co přesně jde, těžko si v danou chvíli pomůžete. Vaše mysl není schopna v tuto chvíli reálně uvažovat. Ač je většina panických záchvatů neškodná a odezní přibližně do 10-15 minut, neblahé následky na naší psychice zanechat mohou. Naštěstí existují praktiky, které mohou záchvatu paniky zabránit v rozvoji. Preventivně je pak vhodné užívat přírodní doplňky stravy na úzkost. Tyto doplňky nás mohou zklidnit a pomohou nám pomoci lépe ovládnout strach či úzkost.
Panická porucha a panická ataka spolu nemusí vždy souviset
Vyrobte si meduňkový sirup a zažeňte s ním nespavost a úzkosti
Přepadají vás nevysvětlitelné pocity úzkosti? Mohou za ně i negace ve vaší mysli
Panický záchvat versus záchvat úzkosti
Přesto, že má panický záchvat s úzkostí hodně společného, není to to samé jako záchvat úzkosti. Samotná úzkost je spíše o chronických obavách z budoucnosti. Může jít o nadměrné obavy ze smrti, nemoci nebo dokonce s maličkostí, se kterými nejsme schopni se v reálném životě vypořádat. Záchvat úzkosti se projevuje únavou, zvýšenou ostražitostí, neklidem a podrážděností. Panický záchvat se dá popsat jako “krátký výbuch intenzivního strachu”.
Mezi typické příklady panického záchvatu patří rychlejší srdeční frekvence, bolest na hrudi, dušnost a pocit, že se nemohu nadechnout. Začnete se potit, můžete mít návaly horka i zimnici. Může se objevit třes, závratě či točení hlavy. Častá je žaludeční nevolnost i strach z toho, že umřete.
Panický záchvat a nejčastější spouštěče
Bohužel nelze jednoznačně říci, kdy se u koho panický záchvat projeví. Jde o velice individuální záležitost. A rozhodně není pravidlem, že když jste svůj první panický záchvat zažili například v přeplněné tramvaji, budete mít s takovým cestováním problém. Naopak. V tramvaji už můžete být pokaždé v pohodě a další panický záchvat můžete prožít úplně jinde a jinak. Všeobecně lze však říci, že mezi nejčastější spouštěče patří panická porucha.
Lidé s touto poruchou zažívají panické záchvaty opakovaně. Panická porucha může mít kořeny genetické, ale jejím spouštěčem mohou být i stresující životní událkosti, jako je rozvod, zneužívání nebo smrt blízké osoby. Na vině mohou být i fobie, onemocnění štítné žlázy, borelióza či některá bakteriální onemocnění, dále pak onemocnění střev nebo třeba užívání návykových látek.
Alternativní léky na panický záchvat
Zatímco moderní medicína může nabídnout terapie, případně antidepresiva či obdobná léčiva, alternativní medicína nabízí více možností. Kromě nejrůznějších alternativních terapií, můžete vyzkoušet i léčbu bylinami či esenciálními oleji. Mezi nejlepší patří například levandule, ylang ylang a heřmánek. Patří mezi jedny z nejlepších esenciálních olejů na úzkost. Navozují pocit relaxace a zároveň bojují proti strachu, obavám a podrážděnosti. Podobně působí i nard nebo kozlík. Z bylinek je vhodný například heřmánek, meduňka, kozlík nebo srdečník. Výborné výsledky přináší dechová cvičení či relaxační techniky. Během jakékoliv léčby je pak nutné vyhýbat se stimulantům (čaj, kofein…).
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku