Esenciální oleje, které vás zaručeně zklidní. Druhy, po kterých můžete sáhnout, když se necítíte dobře
Jste dlouhodobě unavení, stresujete se, máte úzkosti nebo deprese? Pak vám mohou pomoci některé esenciální oleje. Jejich vůně dokáže ulevit od mnoha neduhů i psychických obtíží. Díky svému biochemickému složení jsou schopny zafungovat jako první pomoc i jako dlouhodobější přírodní léčivo. Víme, které esenciální oleje zvolit, abyste se cítili dobře.
Levandulový esenciální olej odstraňuje úzkost
Esenciální olej z levandule je známý tím, že celkově zklidňuje nervový systém. Často je doporučován na zklidnění a pro zmírnění stresu nebo úzkosti. Studie z roku 2007 provedená na pískomilech dokonce ukázala, že čichové působení esenciálního oleje z levandule má podobné zklidňující účinky jako diazepam. Tedy lék, který se užívá při úzkostech, strachu, neklidu a napětí. Navíc, díky svým uklidňujícím a relaxačním účinkům pomáhá rovněž při nespavosti a problémech s usínáním. Esenciální olej z levandule je účinný při inhalaci. Nakapejte několik kapek do aromalampy nebo do difuzéru a 20 minut zůstaňte v místnosti, kde se vůně odpařuje.
Esenciální olej ylang ylang zmírňuje deprese
Ylang ylang esenciální olej je silným uklidňujícím prostředkem a tonikem pro nervový systém. Skvěle zabírá v případech emočního šoku, úzkosti, neklidu nebo trémy. Ylang ylang snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a zklidňuje bušení srdce. Po použití tohoto esenciálního oleje bude klidnější a uvolněnější. Nejlepší formou, jak jej použít, je rozmíchání dvou kapek ylang ylang v jedné polévkové lžíci mandlového oleje. Následně se můžete se směsí potřít či masírovat. Ideálně v obličeji, na rukou či na hrudi. Podle vědců by esenciální olej ylang ylang mohl být značně účinný při zmírňování stavů stresu nebo deprese. A právě u deprese by mohl zároveň i zajímavým přírodním doplňkem či rovnou léčivem.
36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete (pokud už se tak nestalo)
Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?
Univerzální cypřiš: Aromaterapie vám pomůže překonat stres, smutek i nachlazení
Vavřínový esenciální olej dodá kuráž
Esenciální olej z vavřínu dokáže dokonale zklidnit, eliminuje plachost a dodává kuráž. Doporučuje se například ve chvílích stresu například před zkouškou nebo před mluvením na veřejnosti. Vavřínový esenciální olej povzbudí sebevědomí a podpoří koncentraci a relaxaci. Vavřínový esenciální olej se dá využívat například zředěný v mandlovém oleji k masáži břicha, chodidel a oblasti podél páteře.
Esenciální olej z hořkého pomeranče
Naleznete jej pod označením petit grain, právě tak se nazývá esenciální olej z hořkého pomeranče. Jde o esenciální olej, který se získává destilací z listů pomerančovníku hořkého. Jeho relaxační účinky působí proti stresu a nespavosti. Rovněž je účinný proti stavům úzkosti či nervozity. Pro tento účel se hodí nakapat 20 kapek esenciálního oleje do epsomské soli a celou směs dát do koupele. V té zůstaňte alespoň dvacet až třicet minut.
Heřmánkový esenciální olej proti nervozitě
Esenciální oleje z heřmánku i z heřmánku římského působí proti podrážděnosti, depresi, nervovým obtížím i proti nespavosti. Heřmánek zklidňuje, uvolňuje nervové napětí, rozpouští stres a tiší i fyzickou bolest (revma, artritida, výrony, bolesti kloubů…). Jeho hlavní účinek působení je v tom, že znecitlivuje nervy a snižuje zánět tkání. Heřmánek můžete nakapat například do masážní emulze a tou si potřít místa, která vás bolí. Inhalace heřmánku je pak zase vhodná pro duševní zklidnění.
Esenciální oleje z pomeranče, šalvěje a pelargónie zaženou chmury
Esenciální olej ze sladkého pomeranče působí na organismus jako takzvaný harmonizátor. Zklidňuje, přináší dobrou náladu a obnovuje energii. Doporučuje se proto při apatii, depresích či chmurách. Snižuje úzkost ve stresových situacích. Šalvěj, především muškátová, působí jako relaxant a bojuje proti stresu, úzkosti a poruchám spánku. A pelargónie zase působí jako přírodní léčivý a regenerační prostředek. Vyrovnává neurovegetativní systém a je proto první pomocí v případech výrazného stresu a záchvatů úzkosti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku