Jak vyzrát na hemeroidy? Někdy mohou pomoci i přírodní prostředky, které máte běžně doma
Hemeroidy jsou i v moderní společnosti tabu. Přesto se s tímto zdravotním problém potýká poměrně velká část populace. Ke vzniku hemeroidů přispívá sedavé zaměstnání a málo pohybu, nedostatek tekutin, strava s nedostatkem vlákniny, nadváha, těhotenství, potíže se zažíváním a pochopitelně také dědičnost. Jak se s hemeroidy vypořádat?
Hemeroidy lze jinak popsat také jako zánět cév, které se nacházejí v oblasti konečníku. Nejlepší je pochopitelně prevence, aby ke vzniku hemeroidů vůbec nedošlo. Ale někdy to nestačí a hemeroidy se přesto objeví. Jaké jsou tedy možnosti jejich řešení, abychom se jich zbavili?
Hemeroidy v hlavní roli
Jestliže nás začnou hemeroidy trápit, pak je nutné okamžitě jednat. Čím déle je necháme být, tím větší problémy se následně mohou objevit. V první řadě je nutné upravit jídelníček. A to tak, aby obsahoval dostatek vlákniny. Zároveň je nezbytný i dostatek tekutin. Je důležité, aby stolice byla měkká. Rozhodně je také nutné vynechat veškeré potraviny, které nadýmají. Vhodný není ani jakýkoliv příjem alkoholu. Zároveň s úpravou jídelníčku je také nutné začít se hýbat. A o to víc v případě, že máme sedavé zaměstnání. Nemusíte hned chodit do fitness centra, ale zkuste začít používat schody místo výtahu. Pokud to nemáte příliš daleko, jděte z práce domů pěšky anebo začněte na cestu z práce a do práce používat kolo. Optimální pohyb zajistí lepší proudění krve žilami v pánvi. Zároveň je vhodné začít využívat cviky, které pomáhají posilovat pánevní dno.
Domácí kaštanová mast: Účinná pomoc na otoky, křečové žíly i celulitidu
Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu
Chemeleon jemenský může mít potíže způsobené špatným stravováním
Hemeroidy může pomoci zahnat i kolagen
Kolagen je tělu vlastní látka, která v průběhu let ubývá. Je proto vhodné doplňovat ji. Jakmile je kolagenu málo, začnou být žilní stěny slabší, snáze se rozšiřují a podléhají zánětům. Kolagen je hojně obsažen i v některých potravinách. Například v mase, tučných rybách a mořských plodech, v mléčných výrobcích, ve vejcích a také v některých druzích ovoce a zeleniny (jahody, třešně, maliny, banány, papája, zelená listová zelenina, petržel, cibule, ředkvičky, česnek…), vhodná je i klasická želatina nebo rostlinná želatina agar-agar.
Přírodní prostředky, které si poradí s hemeroidy
Mnoho přírodních látek je také schopno působit na hemeroidy preventivně či následně i léčivě. Jde o látky, které pečují o normální funkce cév a žilního systému. Mezi ty nejúčinnější patří například vitamín C. Ten zároveň přispívá i k normální tvorbě kolagenu. Nezbytné jsou i vitamíny skupiny B. Především pak vitamín B6, vitamín B12 a kyselina listová. Ty totiž zase přispívají k normální hladině homocysteinu, který poškozuje tkáně cév.
Jako prevence i přírodní léčivo se doporučuje rovněž olej ze semen vinné révy. Je to silný antioxidant. Z bylin je pak vhodné sáhnout po rakytníku řešetlákovém, přesličce rolní, pohance (obsahuje rutin pro zpevnění žil a cév) a také je skvělý jinan dloulaločný neboli gingko biloba.
Přírodní prostředky na hemeroidy jako první pomoc
Ve chvíli, kdy vás hemeroidy začnou trápit, jsou vhodné sedací koupele v odvaru z dubové kůry. Je však také možné použít například mast nebo krém z dubové kůry, které jsou volně dostupné v lékárně i některých drogériích. Pomáhá i nálev z heřmánku pravého. V případě, že objevíte na toaletním papíru krev, je pak vhodné zkonzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Rozhodně neuškodí speciální vyšetření, které zároveň vyloučí třeba i závažnější diagnózu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku