Ničí vám hemeroidy život? Zkuste je přeprat jednou provždy
Hemeroidy umí život pořádně znepříjemnit. Kdo zažil, pochopí. Hemeroidy vznikají při otoku žil v okolí konečníku. Často v důsledku námahy při stolici, při sedavém zaměstnání nebo například u žen po přirozeném porodu. Hemeroidy mohou krvácet a mohou způsobovat i silnou bolest.
Hemeroidy jsou vlastně zvětšené žíly v anální oblasti. Vypadají podobně jako křečové žíly. Ač hemeroidy trápí poměrně značnou část populace, jako zdravotní problém je toto téma tabu. Lidé se za svoje potíže stydí. A to až natolik, že se často ani neodhodlají jít k lékaři a tiše trpí.
Nepříjemné a bolestivé hemeroidy
Hemeroidy mohou být buď vnitřní nebo vnější. Vnitřní hemeroidy vznikají uvnitř konečníku, vnější hemeroidy se objevují mimo konečník. Ty vnější jsou nejčastější a nepříjemnější. Mohou způsobovat bolest, extrémní svědění a potíže při sezení. Rovněž nepříjemné bulky nebo otoky v blízkosti konečníku. Naštěstí jsou léčitelné. Vnitřní hemeroidy pak mohou způsobovat bolest při stolici a krev následně po ní. Vnitřní hemeroidy mohou také vyhřeznout. To znamená, že se nestáhnou zpět do konečníku. Následně pak mohou způsobovat velkou bolest. Je rovněž dobré vědět, že hemeroidy nejsou život ohrožující a někdy mohou i samy od sebe, tedy bez léčby, odeznít.
Bojíte se vyšetření tlustého střeva? Větší obavy si zaslouží neléčené onemocnění střev
Jak mít zdravá střeva? Pomůže vám vláknina - začleňte ji do vašeho jídelníčku
Jak vyzrát na hemeroidy? Někdy mohou pomoci i přírodní prostředky, které máte běžně doma
Hemeroidy a příčiny jejich vzniku
Hemeroidy vznikají při přílišném tlaku na žíly v okolí konečníku. Mezi možné příčiny a rizikové faktory patří například namáhání při stolici, dlouhé sezení, chronická zácpa nebo průjem, výskyt hemeroidů v rodině, soustavné zvedání těžkých břemen, obezita, anální pohlavní styk, těhotenství či věk nad 50 let. K diagnostice postačí lékaři jen vizuální vyšetření konečníku, případně vyšetření sondou, pokud jde o vnitřní hemeroidy. Vyšetření sondou se dělí na anoskopii, která zkoumá vnitřek konečníku. Dále sigmoideoskopie, ta zkoumá zhruba půl metru tlustého střeva. A dále pak kolonoskopie, která zkoumá celé tlusté střevo. Při těchto vyšetřeních se malá optická kamera umístí do malé trubičky, která se zavede do konečníku. Lékař díky tomuto vyšetření získá přesný pohled na vnitřek konečníku, případně na tlusté střevo.
Hemeroidy a účinná léčba
Hemeroidy můžete léčit sami doma, případně se můžete svěřit do rukou odborníkům. Při domácí léčbě pomáhají koupele v dubové kůře, případně je možné koupit si mast z dubové kůry. Případně si můžete udělat i sedací koupele s nálevem z jitrocele a maliníkového listí. V případě, že nic nezabírá, pak je možné pořídit si v lékárně volně prodejné čípky nebo mast. Případně obojí. Hodí se v případě, že vás trápí bolest a nesnesitelné svědění. Tyto lékárenské přípravky obvykle zabírají velmi rychle a je vhodné udržet léčbu minimálně po dobu 7-10 dnů nebo do odeznění nepříjemných příznaků.
Hemeroidy a prevence zácpy
V případě, že vás hemeroidy trápí kvůli úporné zácpě, pak byste měli do stravy zařadit více vlákniny. Nejběžnější je psyllium nebo inulin. Obojí vám může pomoci ke snadnějšímu vyprazdňování. Zároveň by i vaše strava měla být pestrá s dostatkem vlákniny. Tedy ovoce, zeleniny či celozrnných obilovin. Mezi vhodné potraviny bohaté na vlákninu, patří konkrétně například celozrnná pšenice, hnědá rýže, ovesné vločky, hrušky, pohanka či otruby. Zároveň je nutné dodržovat dostatečný pitný režim a nezapomínejte ani na pohyb, který je při prevenci zácpy klíčový. Rovněž byste se měli vyhýbat dlouhému sezení.
Hemeroidy v ordinaci lékaře
Jestliže vám nezabírá vůbec nic, hemeroidy se často vrací a jejich výskyt vás obtěžuje, pak se budete muset odevzdat do rukou lékařů. Ti vám nabídnout invazivní řešení pomocí speciálního zákroku. Co konkrétně by vás čekalo a jak by zákrok probíhal, vám sdělí lékař na základě prohlídky a vašeho aktuálního zdravotního stavu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku