Je libo mandle? 6 pádných důvodů, proč byste je měli jíst
Mandle patří k nejoblíbenějším ořechům na světě. Skvěle chutnají, jsou zdravé a bohaté na cenné látky. Dají se jíst “jen tak” nebo si z nich můžeme připravit spoustu dobrot. Slaných i sladkých. Dejte si s námi!
Mandle jsou jedlá semena stromu, kterému se říká mandlovník. Mandlovníky nebo mandloně pochází z Blízkého východu. Jsou příbuzní s meruňkami a broskvoněmi. Po celém světě je známo asi 40 různých druhů mandlovníků. V současnosti je největším producentem mandlí USA (především Kalifornie) a dále pak také Španělsko, Portugalsko, Itálie, Řecko, Írán, Sýrie, Turecko a Maroko.
1. Mandle v historii
Domestikované mandloně se na Středním východě objevily už někdy v mladší době bronzové, tedy 3000-2000 let před naším letopočtem. Od archeologů jsou rovněž doloženy také nálezy mandlí v Tutanchamonově hrobě (cca 1325 před naším letopočtem).
Mandlový olej pro krásu, zdraví a vitalitu. Používala ho i Kleopatra
Mandlové mléko, rýžové mléko, kokosové mléko,... Znáte rostlinná mléka a jejich benefity?
2. Mandle jako velká zásobárna živin
Mandle se řadí mezi peckovice. A právě uvnitř tvrdé, děrované pecky je jedlé jádro. U varianty “dulcis” je jádro sladké, u varianty “amara” pak hořké. Ovšem oba dva druhy mandlí mají podobné složení. Až tedy na amygdalin. Ten se u hořkých objevuje zhruba v pěti procentech, u sladkých jen v množství 0,1 procenta.
3. Mandle jako velká zásobárna živin
Mandle se využívají jako základní surovina i na spoustu dalších produktů. Například se z nich dělá mandlové mléko, mandlový olej, mandlové máslo či mandlová mouka. A vyrábí se z nich také marcipán. Mandle mají naprosto skvělý nutriční profil. Obsahují poměrně dost bílkovin, také vlákninu, kvalitní tuk, vitamín E (jedna menší hrst mandlí, dodá tělu téměř 40 procent doporučené denní dávky vitamínu E) či vitamíny skupiny B a z minerálních látek nechybí například mangan, hořčík, měď či fosfor. Ovšem mandle mají také poměrně vysoký obsah kyseliny fytové. Ta váže některé minerály a brání tedy jejich vstřebávání. Jde především o sníženou vstřebatelnost železa, zinku a vápníku.
4. Mandle jako účinné antioxidanty
Mandle jsou naprosto skvělým zdrojem antioxidantů. Tedy pomáhají chránit organismus před oxidačním stresem, který může mít na svědomí rychlejší stárnutí, záněty v těle nebo některé druhy civilizačních chorob. Vzhledem k tomu, že jsou antioxidanty kumulovány především ve svrchní, hnědé vrstvě mandlí, není vhodné tuto “slupku” odstraňovat.
5. Mandle si poradí s krevním cukrem i tlakem
Mandle mají nízký obsah sacharidů, ale zato vysoký obsah zdravých tuků, bílkoviny a vlákninu. Jsou proto ideální pro jedince s cukrovkou nebo i pre-diaberem. Dobrou zprávou je i to, že mandle mají vysoký obsah hořčíku. Ten je totiž zapojený do více než 300 tělesných procesů, včetně kontroly hladiny cukru v krvi. Hrst mandlí denně je schopna poskytnou téměř poloviční doporučenou denní dávku hořčíku.
To, že je hořčík při cukrovce prospěšný, potvrzuje i fakt, že až třetina lidí s diabetem II. typu má nedostatek tohoto prvku v těle. Přitom tím, že srovnáme hladinu hořčíku v těle, významně snížíme i hladinu cukru v krvi a zlepšíme funkci inzulínu. Podobně může mít hořčík v mandlích vliv i na vysoký krevní tlak.
6. Mandle jako chutný prostředek při hubnutí
Narozdíl od jiných ořechů, jsou mandle pro hubnoucí jedince prospěšné. Umí se totiž postarat o to, abychom byli rychleji sytí. Obsažená vláknina i bílkoviny zvyšují pocit plnosti. Navíc bylo už mnohokrát prokázáno, že jedení ořechů pomáhá urychlovat metabolismus. A právě mandle byly zvoleny jako ideální doplněk jídelníčku při hubnutí či redukční dietě. Ovšem nic se nemá přehánět. Hrstka mandlí denně bohatě postačí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku