Kombucha jako lahůdka i lék. Návod, jak si doma připravit chutný kombuchový nápoj
Ač je kombucha označovaná jako houba, není to tak úplně přesné označení. Spíše by se dalo říci, že kombucha je symbiózní kultura kvasinek a bakterií. Které však mohou lidskému organismu značně prospívat.
“Houba” kombucha jako taková, je tvořena celulózou, kterou vytvořili octové bakterie. Přátelské kvasinky i bakterie zde přebývají a po požití kombuchového nápoje jsou “v plné polní” připraveny sloužit našemu tělu. Jestliže jste kombuchu ještě nikdy nevyzkoušeli, pak to rozhodně doporučujeme napravit.
Lahodná kombucha
Dobrou zprávou je rozhodně to, že kombucha není v žádném případě náročná. Bez potíží se o ni zvládnete postarat. A ani vás to nebude vlastně nic stát. Chcete-li pěstovat kombuchu, budete k tomu potřebovat jen kombuchovou kulturu neboli násadu, cukr, čaj a vodu. Kombuchovou kulturu/ násadu můžete koupit v některých obchodech se zdravou výživou nebo třeba i na internetu. Lepší volbou je ale poptat se ve svém okolí známých, zda někdo houbu pěstuje a daroval by vám její část. Pokud totiž někdo kombuchu pěstuje již déle, houbu si může množit. Kombucha během svého života sílí a následně se i odděluje.
Léčivé houby: Hlíva ústřičná, Shitake, Reishi a další perly pro naše zdraví
I v mrazech houby rostou! Zimní houby jsou skvělou pochoutkou
Tibetská houba - připravte si z ní léčivý kefír, který mohou i alergici na laktózu!
Kombucha posílí lidské zdraví
A čím je kombucha tolik výjimečná? Jde o přírodní prostředek, který čistí tělo a zásobuje jej cennými látkami. Nechybí vitamín C nebo vitamíny skupiny B. Z dalších cenných látek kombucha obsahuje kyselinu mléčnou, octovou, šťavelovou, usninovou, glukuronovou, listovou a uhličitou. Kombucha silně povzbuzuje imunitní systém, působí jako přírodní antibiotikum a antivirotikum. Rovněž jde o diuretikum (odvodňuje), tudíž je vhodná pro všechny, kteří mají problémy se zavodněním nebo je trápí nemocné klouby, revma, dna, ledvinové kaménky, cukrovka či ekzémy. Kombucha si ale poradí i s oslabeným a unaveným tělem. Je dobrým doplňkem v období nadměrného stresu či silného fyzického vypětí. Pomůže i při zácpě, zánětech nebo plísních v těle a doporučuje se i při žaludečních obtížích. Je to zkrátka cenná a hlavně chutná přírodní lékárnička.
Kombucha – návod na pěstování
Potřebovat budete:
- kombuchovou násadu nebo kombuchový nápoj v lahvi
- litr černého čaje
- 80 g krystalového cukru
Upozornění:
- Vždy používejte výhradně krystalový nebo krupicový cukr. Někteří rádi obměňují za cukr třtinový, ten však nemusí tak dobře fungovat. Cukru v kombuchovém nápoji se vůbec nebojte. Kombucha jej všechen zpracuje, tudíž toto množství cukru do svého těla rozhodně nedostanete.
- Použijete-li místo násady kombuchový nápoj v lahvi, uvařte jen poloviční množství čaje a přidejte poloviční množství cukru. Další postup je již totožný.
Kombucha – jak na to?
Uvařte litr středně silného černého čaje. Ještě horký nebo teplý jej oslaďte cukrem. Nechte směs zcela zchladnout. Poté přelijte do velké (ideálně 5litrové sklenice) a přidejte kombuchovou násadu nebo kvalitní koupený kombuchový nápoj. Na hrdlo lahve položte prodyšné plátno a dejte přes něj gumičku. Kombuchu uložte třeba na kuchyňskou linku. Měla by být při pokojové teplotě a radost jí uděláte, pokud budete na světle. Zhruba za tři týdny se na povrchu nápoje utvoří tenká jemná houba. Nápoj sceďte, nechte na dně jen cca 200 ml. Zbytek můžete vypít, pokud vám nepřijde příliš silný nebo vylít.
Houbu vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou a pak ji opět vložte zpět do lahve. Nyní je třeba celý proces zopakovat. Čaje můžete uvařit více, avšak pamatujte, že na litr černého čaje se dává 80 g cukru. Až zcela zchladne, nalijte jej do lahve. Opět překryjte plátnem, zagumičkujte a nechte zrát. Kombucha by už nyní měla plavat na povrchu nebo jen lehce pod hladinou. I tak ale brzy vyplave na povrch. Zhruba za týden budete mít hotový lahodný kombuchový nápoj.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku