Kombucha netradičně: Vyrobte si vlastní probiotický nápoj s malinami, dýní nebo s kolou
Kombucha je oblíbený fermentovaný nápoj. Používá se již po staletí, ale v poslední době obliba kombuchy nabývá. Oblíbená se stala nejen pro své pozitivní dopady na lidské zdraví, ale na vrchol ji vystřelily nejrůznější příchutě. Díky čemu se její chuť posunula na úplně novou úroveň. Sehnat dnes už můžete kombuchu s příchutí koly, ananasu nebo třeba vánočního koření. A my vám prozradíme, jak si takovou dobrotu můžete připravit i sami doma.
Kupovaná kombucha rozhodně není levnou záležitostí. Počítejte s tím, že si za fermentovaný nápoj rozhodně připlatíte. Přitom příprava kombuchy je tak snadná… Stačí vám mateční houba čili násada, černý čaj, cukr a dále pak už jen chuť experimentovat. Co se příchutí týče, můžete experimentovat jak libo a sami si pak už najdete tu svou perfektní kombinaci.
Domácí kombucha snadno a levně
Kombucha pochází z Číny a je to vlastně fermentovaný nápoj, který se vyrábí z černého (případně i zeleného) čaje, cukru a symbiotické kultury bakterií a kvasinek. Toto symbiotikum označujeme dle vzhledu nesprávně jako “houba”. Lidé v Číně, Mongolsku či Rusku konzumují nápoj z kombuchy více než 2000 let. Jako komerční produkt si však kombucha získala oblibu teprve poměrně nedávno. A aby se výrobci mohli předhánět, kdo zákazníkovi nabídne více, začali vyrábět i kombuchu s příchutí. Cena tomu pak pochopitelně odpovídá. Doma si však můžete vyrobit kombuchu za zlomek ceny a přesně podle své chuti. Může být malinová, jahodová, zázvorová, citronová, jablečná nebo třeba mrkvová. Případně si můžete připravit podzimní kombuchu s dýní a zahřívacím kořením. Je to jenom na vás.
Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží
Křemenáč patří mezi nejvyhledávanější houby – je výborný hlavně sušený
Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"
Chuť fermentované kombuchy
Kombucha má jedinečnou, pikantní chuť. Je to lehce perlivá a mírně alkoholická šťáva, chutí podobná cideru. Právě fermentační proces vytváří “houbu”, která plave na povrchu nápoje. Nápoj se pak skládá z živých bakterií jako je Acetobacter či Pichia a kvasinek Saccharomyces, Zygosaccharomyces a Brettanomyces. Právě tyto organismy mají vliv na výslednou chuť hotového nápoje.
Netradiční chuť kombuchového nápoje
K výrobě kombuchy se nejčastěji používá černý, výjimečně i zelený čaj. Ale pokud chcete vyzkoušet jinou chuť výsledného nápoje, můžete vyzkoušet i čaj bílý, rooibos nebo aromatizovaný černý čaj. Každá odrůda a každý čaj propůjčí hotovému nápoji jinou chuť. Chuť nápoje můžete ovlivnit i časem fermentace. Čím déle se kombucha fermentuje, tím méně sladká a více kyselejší bude výsledná tekutina.
Druhotná fermentace kombuchy
Právě sekundární kvašení nabízí nekonečný prostor k dochucovacím experimentům. Širokou škálu chutí můžete vytvořit díky ovoci, bylinkám nebo třeba koření. A jak na to? Do důkladně vymyté nebo vysterilizované lahve se šroubovacím uzávěrem vložte vše, čím chcete kombuchový nápoj ochutit. Může to být čerstvé, mražené nebo sušené ovoce, čerstvé či sušené bylinky nebo koření. Přidat můžete i trochu cukru nebo sirupu. Nebojte se ani vanilkového extraktu. A na to vše nalijte stočenou kombuchu. Ideální poměr by měl být 10 - 30 procent ochucující složky a 70 - 90 procent kombuchy. Nechte dva až tři dny fermentovat, pak přeceďte a můžete si pochutnat na luxusním perlivém nápoji.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku