Kontryhel obecný pomůže nejen při gynekologických obtížích. Příznivě ovlivňuje i pokožku, spánek a imunitu!
Kontryhel obecný je vytrvalá rostlina, kterou ocení zejména dámy, protože dokáže podpořit léčbu prakticky všech ženských neduhů. Užívat jej mohou například v podobě chutného čaje nebo ke koupeli. Tento přírodní zázrak má však i jiné širokospektré účinky a upotřebení! Rozšiřte si s námi bylinkářské obzory.
Léčivý kontryhel obecný je znám mezi lidmi také pod mnoha přezdívkami. Laici ale i bylinkáři mu říkají „bylina alchymistů“, „bylina panny Marie“, „lví noha“, „arcisléz“, „husí nožka“, „zlatodějka“ nebo „deštníček“. Ať už jej nazvete jakkoliv, určitě mu věnujte větší pozornost, pakliže chcete podpořit své zdraví. Tato bylina je běžně dostupná v sušené podobě v lékárnách (i jiných obchodech) a natrefit na ni můžete dokonce při procházce přírodou – nejčastěji roste kolem potoků nebo na loukách.
Gynekologické obtíže a kontryhel obecný
Prvně si představme rozsáhlé účinky kontryhelu obecného, které ocení zejména ženy nebo i dívky jakéhokoliv věku. Volně rostoucí léčivku obsahující vitamin C, třísloviny, minerální látky, kyselinu salicylovou či fytosteroly a organické kyseliny můžete použít:
- proti menstruačním křečím
- proti nepříjemným příznakům klimakteria (přechodu)
- při poruchách menstruačního cyklu
- při gynekologických zánětech
- k posílení vaziva dělohy po porodu
- jako prevenci potratu při rizikovém těhotenství (od třetího měsíce gravidity)
- jako prevenci výskytu myomů (nebo k jejich zmenšení, pokud se již v děloze vyskytují)
UPOZORNĚNÍ: Ženy, které jsou těhotné, by se měly raději poradit ohledně užívání kontryhelu obecného s ošetřujícím lékařem (stejně tak ty kojící). Lidé užívající léky na ředění krve či ti s anémií mohou doplňkovou léčbu kontryhelem též konzultovat s lékařem. Obecně ale nejsou pozorované žádné nežádoucí účinky byliny.
Kontryhel obecný a jeho další skvělé účinky
O kontryhelu obecném se nejčastěji hovoří ve spojitosti s gynekologickými obtížemi. Dokáže však nabídnout daleko více, s ohledem na lidské zdraví. Má totiž blahodárné účinky i na kožní obtíže, tj. podporuje hojení jakýchkoliv ran i vředů kůže, také zlepšuje spánek při chronické nespavosti, posiluje imunitu, urychluje rekonvalescenci po infarktech myokardu, zlepšuje celkový zdravotní stav u lidí s roztroušenou sklerózou nebo u těch s kloubními obtížemi a skvěle působí i na trávení. Bylinka je tedy vhodná skutečně pro každého.
Kontryhel obecný můžete sbírat od jara do podzimu (cca od května do září), kdy kvete – tehdy má nejvíce účinných látek. Natrhat si můžete nejen listy ale i kvetoucí nať.
Jak kontryhel obecný upotřebit?
Kontryhel obecný můžete užívat vnitřně nejčastěji ve formě čaje. Pokud si koupíte sušenou bylinku v papírovém sáčku nebo již hotové čajové sáčky, vždy respektujte doporučení výrobce týkající se dávkování a frekvence popíjení výluhu. Bylinka sice nemívá vedlejší účinky, s jejím množstvím to ale nepřehánějte (ostatně jako u každé léčivky). Obecně platí, že dva až tři šálky denně jsou maximum. Bylinkové čaje pak popíjejte nejdéle měsíc v jakési pravidelnosti – pak si dejte nějaký čas pauzu a nahraďte je jinými cennými tekutinami, jako je obyčejná voda z kohoutku, ovocné šťávy, jiné druhy čajů, smoothie a podobně. A jaké jsou další možnosti využití kontryhelu?
- Kontryhel obecný lze použít i na sedací koupele při gynekologických potížích (záněty, výtoky, dysmenorea – bolestivá menstruace a podobně). Jednoduše si připravíte silnější výluh z byliny a ten přelijete do vany s teplou vodou. Na trhu však natrefíte i na produkty přímo určené ke kontryhelovým koupelím.
- Kontryhel obecný se hodí i k výrobě domácích kosmetických produktů! Připravit si můžete například domácí tělový olej (necháte asi měsíc macerovat v uzavřené sklenici lístky kontryhelu v mandlovém nebo bio slunečnicovém oleji/za studena lisovaném a pak scedíte – uchovávání je vhodné v chladu a temnu).
Tělové máslo z kontryhelu: připravíte jej tak, že si v misce rozpustíte 50 gramů bambuckého másla a 15 gramů kakaového másla. Poté necháte zchladnout a umístíte na 15 minut do lednice. Nakonec másla vyšleháte s 30 mililitry kontryhelového oleje (použijte klidně domácí), 15 gramy marantového škrobu a 7 gramy kaolinového jílu – oba prášky je vhodné do másla prosévat. Uchovávejte v čisté (sterilované) sklenici s víkem v chladu a temnu. Použijte k zpevnění pokožky těla i pleti.
- Kontryhel obecný můžete zužitkovat i v kuchyni – má lehce svíravou a nahořklou chuť. Hodí se zejména v čerstvé podobě do polévek, nádivek, salátů, pomazánek, smoothie, omelet nebo k dochucení špenátu.
RECEPT – kontryhelová pomazánka: smíchejte v misce jeden polotučný tvaroh (ve vaničce), šest velkých polévkových lžic nasekaného kontryhelu (listy), sůl (dle chuti), prolisovaný česnekový stroužek a asi lžíci nasekané pažitky. Pomazánku z kontryhelu obecného podávejte s čerstvým pečivem a případně rajčaty.
Další zajímavé informace o kontryhelu obecném
- Věděli jste, že kontryhel obecný dokáže bojovat i proti známkám stárnutí? Antioxidanty v něm obsažené napomáhají k redukci volných radikálů nahromaděných v organismu. Vaše pokožka tedy bude pružnější, pokud použijete kosmetický přípravek s obsahem bylinky.
- Výluh z kontryhelu obecného můžete použít i po stomatologických zákrocích – podpoří hojení ran v ústech (například po extrakci zubu).
- Sedací koupele z kontryhelu jsou vhodné i k podpoření hojení hemeroidů.
- Kontryhel obecný napomáhá k detoxikaci organismu. Chrání tedy i vaše játra díky obsahu polyfenolů a flavonoidů!
- A potěší hlavně dámy i z hlediska péče o vlasy, neboť podporuje jejich růst – posiluje vlasové folikuly. Krom jiného také chrání pokožku hlavy před bakteriálními infekcemi a kožními mykózami.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku