Kysané zelí: Poklad pro naše zdraví
Každý národ má svůj kysaný produkt, u nás máme kysané zelí. Důvod je prostý, kysané produkty blahodárně působí na fungování našeho organismu a ovlivňují řadu procesů v těle. Uvádí se, že kysané zelí obsahuje mnohem více laktobacilů, tedy probiotických kultur než jogurt. Má tedy výrazně vyšší pozitivní vliv na naše trávení. Vedle toho kysané zelí obsahuje řadu vitaminů a jiných prvků, jež tělo i psychiku dále ovlivňují. Zkuste kysané zelí zařadit do jídelníčku. Jak na to?
Kysané zelí – chutné vitaminy
Kysané zelí patří mezi nízkokalorické potraviny, které ocení nejen lidé v redukční dietě. Obsahuje látky jako vitamin C, K, E a A, kyselinu listovou, vápník, draslík, fosfor či mangan, které mají na organismus mnoho příznivých účinků. Výhodou je, že díky fermentačnímu procesu se biologická dostupnost živin ze zelí zvyšuje. Na kysané zelí (resp. vitamin K) by si však měli dát pozor osoby se špatnou srážlivostí krve, a zejména ti, kteří užívají léky typu Warfarin.
Kysané zelí účinky
- Vliv na rovnováhu v trávicí soustavě – může zlepšit potíže se špatným trávením, nadýmáním, zácpou nebo bolestmi zad (zejména díky problémům v oblasti tenkého střeva).
- Imunitní systém. Díky vyrovnanému střevnímu mikrobiomu se může optimalizovat i imunitní odezva organismu. Přispívá k tomu i obsažený vitamin C.
- Detoxikace organismu. Díky podpoře správného trávení se z těla rychleji a efektivněji dostanou látky, které tělu neprospívají. Dochází tak k přirozené očistě organismu i od toxinů.
- Kosti, klouby, chrupavky – kysané zelí díky obsaženému vitaminu K působí i v této oblasti.
- Pružnost cév – vitamin C se pojí také s pozitivním vlivem na naše cévy, kterým zajišťuje pružnost a pevnost, dle některých studií dokáže pomoci i se „špatným“ cholesterolem, čímž přispívají i ke zdraví srdce.
- Pozitivně působí na činnost mozku. Mnoho vědeckých studií zkoumalo vztah mezi střevní mikrobiotou a činností mozku. Zjistilo se, že činnost našich střev může ovlivnit i způsob myšlení, naši výkonnost či schopnost soustředění.
- Proti stresu a na zlepšení nálady. Pro produkci hormonů regulující naši náladu je třeba patřičných živin. Kysané zelí může některé z látek dodat (např. vitamin C, který se považuje za jednoho z pomocníků proti stresu, neboť blahodárně působí na nervový systém).
- Hubnutí. Díky správné funkci střev může dojít k snazší kontrole našich chutí. Důvodem je správná skladba střevní mikrobioty. Nebudeme propadat vlčímu hladu ani chuti na vybrané potraviny (zejména sladké). Díky tomu můžete efektivně regulovat i naši váhu.
- Protizánětlivá činnost. Díky obsaženým vitamínům a minerálním látkám může kysané zelí také spolupracovat jako obrana proti zánětlivým procesům.
- Chutné železo. Kysané zelí obsahuje také vysokou hladinu železa, které se mimo jiné podílí na tvorbě červených krvinek (je součástí krevního barviva hemoglobinu), které transportují kyslík do všech buněk a orgánů.
Kysané zelí v jídelníčku
Kysané zelí se tradičně používá jako příloha k masu (knedlo-vepřo-zelo), případně do omáček (segedínský guláš) nebo polévek (boršč, zelná polévka). Kysané zelí lže však používat i jako chutná příloha a zdroj probiotik i u řady dalších jídel, kde bychom využili například okurku, rajčata nebo salát. Kysané zelí lze skvěle využít také na zelňáky, které jsou velkou konkurencí klasických bramboráků. Kysané zelí skvěle chutná i s houbami, taková jídla se často kombinují ještě se zakysanou smetanou. Kysané zelí lze pojmout i netradičně jako zelný štrůdl s uzeným masem. Skvělou variantou je také kysané zelí s křenem, případně červenou řepou. Nakládat se může i v kombinaci s mrkví.
Recept: Kysané zelí s křenem
Potřebujete: 300 g kysaného zelí, 1 větší jablko, 1 střední cibule, 2 lžíce jemně nastrouhaného křenu, citronová šťáva, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř.
Postup: Nakrájejte najemno kysané zelí a i s nálevem smíchejte s jemně nastrouhaným křenem. Poté přidejte nakrájenou cibuli (případně můžete lehce spařit na oleji) a na nudličky nastrouhaná jablka šťávou z jednoho citrónu. Promícháme a dle chuti doladíme solí, pepřem a trochou oleje. Salát můžete osvěžit i čerstvým koriandrem.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku
Petra