Mykóza má v létě zelenou. Zjistěte, jak mykózu účinně léčit a předcházet jí
Plísňová onemocnění patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění. Přičemž právě v letním období se mykóza objevuje nejčastěji. Infekce postihují různé části těla a mohou být způsobeny mikroskopickými houbami nebo kvasinkami. Nejčastější je mykóza nohou, úst a vaginální mykóza.
Mykóza vzniká jen tehdy, pokud má optimální podmínky pro šíření. Jedná se především o vlhko a teplo. Objevit se tedy může po návštěvě bazénu, sauny nebo parních lázní. Stejně tak v případě, když se například po koupání nedostatečně osušíte. Rovněž i v případě, pokud se nadměrně potíte, nosíte těšné oblečení nebo máte nadváhu. Mykóza se může šířit v případě poranění kůže nebo pokud užíváte některé druhy léků (antibiotika, kortikoidy), dále pak při určitých druzích onemocnění (cukrovka, oslabená imunita) nebo v těhotenství.
Mykóza na nohou
Podle statistik trápí mykóza nohou v drtivé většině muže. Houby mají nejraději horké a vlhké prostředí, léto je pro mykózy tedy naprosto ideální. Houbové spory mají tendenci přebývat ve sprchách, aquaparcích, saunách, v bazénech i na plážích. Značné riziko získání infekce je i v obchodech s obuví. Zde je proto důležité pevně dodržovat doporučená hygienická opatření a nikdy si nezkoušet boty bosýma nohama. Mykóza nohou se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří nosí příliš těsné nebo gumové boty. Rovněž v případě oděrek a drobných ranek na nohách. Nevyhýbá se ani těm, které trápí nadměrné pocení nohou nebo suchá pokožka. Chcete-li se mykóze vyhnout, je třeba o nohy nadměrně pečovat. Po každém omytí nohy důkladně osušte.
Přichází léto, čas vaginálních mykóz
Dodržujte základní hygienu a plíseň nehtů čili mykóza nehtů vás nedostihne
Plíseň na nohou umí být pěkně nepříjemná. Poradíme vám, jak se jí urychleně můžete zbavit
Jestliže trpíte nadměrným pocením, začněte používat produkty, které pot budou eliminovat a předcházet jeho tvorbě. Ve sprchách nebo v areálu bazénu nikdy nechoďte naboso. Na nohy používejte speciální ručník, neotírejte jím jinou část těla. Co se týče bot a ponožek, upřednostněte jen ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Jestliže musíte mít kvůli práci na nohou celý den pevné boty, pak výhradně jen kožené, které dobře větrají.
Mykóza na nohou: Přírodní léčba
Do jedné polévkové lžíce jakéhokoliv za studena lisovaného oleje nakapejte 2 kapky esenciálního oleje z tymiánu (nejlépe var. linalool). Pořádně promíchejte a aplikujte dvakrát denně na postižená místa.
Skvělým přírodním prostředkem může být i propolis. Tedy pochopitelně v případě, že nejste alergičtí na včelí produkty.
Vaginální mykóza
Gynekologové by mohly vyprávět, kolik žen navštěvuje jejich ordinaci právě v letním období. Vaginální mykózy jsou totiž v tento čas na vzestupu. Infekce jsou v tomto období častější kvůli zvýšené vlhkosti, která přispívá k rozvoji plísní. Nošení mokrých plavek, kontakt s pískem na pláži nebo pobyt ve vyšších teplotách přirozenému mikroklimatu rozhodně nepospívá. Krom vaginálních mykóz se mohou objevit i infekce močových cest.
Prevencí je proto především časté převlékání, zejména tedy na koupališti nebo u moře. Nenechávejte na sobě mokré plavky a rozhodně v nich nikam nechoďte. Spodní prádlo byste měli mít vždy dokonale suché. V případě, že se vaginální mykóza objeví, rozhodně její příznaky nepřehlédnete. Objeví se zarudnutí a otok, které bývají doprováené svěděním, pálením a bělavým výtokem. Pociťovat můžete i bolest. Velice časté jsou vaginální mykózy v období těhotenství, kdy je třeba se o to více hlídat. Myjte se výhradně šetrnými gely nebo mýdly, které jsou určeny pro intimní partie. A pokud se už nějaký problém objeví, začněte jej hned řešit. První volbou může být návštěva lékárny, kde vám doporučí některé volně prodejné prostředky proti vaginální mykóze (masti, čípky). Pokud by léčba nezabrala, bude nutné navštívit gynekologa.
Zároveň je důležité vědět, že vaginální mykóza je přenosná. Tudíž ji můžete předat i partnerovi. V případě, že by začal mít problémy i on, objeví se zarudnutí žaludu nebo drobná bílá vyrážka. U muže však mykóza nezpůsobí žádné další obtíže. Tedy ani svědění, pálení nebo bolest. V každém případě je nutné mykózu přeléčit, aby si ji partneři mezi sebou dále nepředávali.
Vaginální mykóza: Přírodní léčba
Do jedné polévkové lžíce za studena lisovaného mandlového oleje nakapejte dvě kapky esenciálního oleje geránium. Důkladně promíchejte a aplikujte jednou denně na oblast zasaženou mykózou. V léčbě pokračuje pět po sobě jdoucích dní.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku