Plíseň na nohou umí být pěkně nepříjemná. Poradíme vám, jak se jí urychleně můžete zbavit
Plíseň na nohou nebo na nehtech se může týkat naprosto každého. Stačí, pokud v létě chodíte například u veřejného bazénu naboso nebo naopak musíte být celý den v práci v uzavřených botách. Plíseň na nohou je pak už jen otázkou času. Vyzkoušejte naše rady, které vám mohou rychle a účinně pomoci.
Zlikvidovat plíseň na nohou sice lze, ale není to zase až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Tahle plíseň se totiž velice ráda vrací. I přes sebevětší a pečlivou hygienu může plíseň na nohou potkat každého. Nejrizikovějším místem jsou právě bazény a veřejná koupaliště, zkušební kabinky, půjčovny bruslí a sportovních bot. Příznivé podmínky pro plísně vytvoříme také ve své obuvi, ve které jsme celý den. Zejména v prostředí, kde je velké teplo a vlhko, se nohy rychleji potí a zapařují. Příznaky toho, že nás plíseň na nohou trápí, navíc nemusíme zpozorovat včas.
Plíseň na nohou a mezi prsty
Plíseň na nohou se objevuje hlavně v meziprstí. Mezi první příznaky patří svědění, které je někdy až bolestivé. Kůže se zpočátku šupí, někdy se objevuje i zarudnutí. V pokročilém stádiu může mokvat. Častější než plísňové onemocnění pokožky je postižení nehtů, které se projevuje změnami barvy nehtové ploténky – od bílé přes žlutou až po hnědou či dokonce do černa. Pokud se plíseň nehtu neléčí, může ho deformovat, někdy se kvůli infekci částečně odloučí od nehtového lůžka. Plíseň může postihnout jeden nebo několik nehtů, malou část nehtu stejně jako celý, aniž by to člověka jakkoli bolelo. Jestliže vás postihne plíseň na nohou, upravte v první řadě stravu. Snižte nebo úplně omezte živočišné tuky a cukry. Posilněte imunitní systém. Plíseň je všudypřítomná, a pokud budete oslabení, může vás přemoci. Nutné je také očistit středa, protože právě v nich se plíseň ráda drží.
Stále studené nohy a ruce – nepříjemný pocit, kterým trpí převážně ženy
Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?
Dodržujte základní hygienu a plíseň nehtů čili mykóza nehtů vás nedostihne
Bylinné nálevy na plíseň na nohou
Když plíseň na nohou odhalíme v počátcích, můžete na léčbu vyzkoušet bylinky. Jakmile je postižení rozsáhlejší a závažnější, vyhledejte lékařskou pomoc. Bylinky mohou být sekundárním pomocníkem. A které byliny mohou pomáhat?
Nápoj z ostružinového listí a mladých výhonků se doporučuje právě proti plísním a jiným kožním chorobám. Hrst sušených listů dáme do půl litru vody a vaříme asi pět minut. Poté necháme čtvrt hodiny louhovat a scedíme. Čaj pijeme dvakrát denně. Ten samý čaj můžeme využít i jako oplach na místa, která postihla plíseň.
Stejně tak nálev z kručinky německé se doporučuje užívat při plísňových problémech vnitřně i zevně. Dvě hrsti sušených listů a natě kručinky přelijeme půl litrem vroucí vody, čtvrt hodiny necháme louhovat a scedíme. Užíváme až dvakrát denně a také můžeme potírat postižená místa na kůži.
Dvě lžíce usušených chmelových šišek zalijeme půl litrem vařící vody a necháme pod pokličkou deset minut louhovat. Poté odklopíme a necháme vychladnout. Vzniklým nálevem si omyjeme postižené místo, můžeme i nechat několik minut ponořené v lázni. Kůži poté pečlivě osušíme. Tento proces můžeme opakovat dvakrát až třikrát denně, dokud plíseň neustoupí.
A vyzkoušejte i účinnou babskou radu na plíseň na nohou: Připravte si dvě hlavičky česneku, hrst sušené levandule, hrst sušené šalvěje a jablečný nebo vinný ocet. Česnek nasekáme na kostičky, promícháme s bylinkami a zalijeme octem, aby vše bylo ponořené. Nádobu umístíme na čtrnáct dní do tmavé chladné místnosti. Tím získáme tinkturu, kterou můžeme po pěti lžících přidávat do koupele postižené kůže.
Pokročilá plíseň na nohou patří do rukou lékaře
Jestliže vám byliny ani žádné babské rady nezabírají, zajděte si včas ke kožnímu lékaři. Ten zhodnotí váš stav a předepíše vám vhodná antimykotika. Můžete ještě předtím samozřejmě koupit volně prodejná antimykotika i v lékárně. Ale rozhodně se při nákupu poraďte s lékárníkem. Popište mu svůj problém. Řekněte, co všechno jste už vyzkoušeli a nechte si poradit. Pamatujte však na to, že plíseň na nohou může být hodně úporná a její léčba může být během na dlouhou trať.
Péče o nohy s plísní pak vyžaduje pravidelnost. Klasickou léčbu pak můžete doplnit i o tu alternativní. K výše zmíněným bylinám můžete přidat i oplachy nohou s přísadou esenciálních olejů. Hodí se zejména rozmarýn, tea tree nebo levandule. Nikdy však nezapomeňte vybraný esenciální olej naředit. Například v tomto případě v lihu nebo v soli. V žádném případě nikdy neaplikujte esenciální oleje na pokožku neřešené, ani je nekapejte jen přímo do vody. Přineslo by to více škody než užitku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku