Plíseň na nohou? Vyzkoušejte přírodní prostředky, které ji umí účinně a rychle zlikvidovat
Plíseň na nohou je kožní onemocnění, které může být náročné léčit a vyléčit. Někdy i selhává i klasická léčba, ať se snažíme sebevíc. Nicméně je však dobré vědět, že plíseň na nohou není jen problém zevní, ale i vnitřní. A podle toho je vhodné postupovat. Pomoci mohou i některé prostředky alternativní medicíny, v této oblasti bývají hodně úspěšné.
Plíseň na nohou nebo také mykóza nohou je infekce způsobená plísněmi nebo parazitickými kvasinkami. Většinou se vyskytují na kůži okolo prstů. Plíseň na nohou roste především ve vlhkém prostředí a daří se jí i uzavřené obuvi. Krom léčby je proto nutné dbát i na zvýšenou hygienu.
Plíseň na nohou a zvýšená péče
Vzhledem k tomu, že se plísňové kultury vyvíjejí a rostou především ve vlhkém prostředí, je nutné udržovat nohy v suchu. To se však snadno řekne, avšak někdy mnohem hůř udělá. Především pak ve chvíli, pokud jsme nuceni trávit většinu dne v obuvi. V takovém případě je pak žádoucí nosit 100% bavlněné ponožky a měnit si je často během dne. A pokud to jen trochu jde, pak je vhodné nohy co nejčastěji větrat. Jestliže máte tu možnost boty například v práci zout nebo mít obuté prodyšné pantofle, pak rozhodně volte tuto variantu.
Jak vypadá účinná pedikúra a péče o nohy?
Plíseň v bytě může ohrozit vaše zdraví! Podívejte se na nejčastější druhy plísní
Dodržujte základní hygienu a plíseň nehtů čili mykóza nehtů vás nedostihne
Alternativní prostředky na plíseň na nohou
Kožní lékaři na plíseň nohou často nasazují nejrůznější antimykotické masti a krémy. Ne vždy je však tato léčba úspěšná. Pokud je plíseň i na nehtech, pak se často nasazují speciální laky. Zde je však problém podobný. Nehledě na to, že často jde o problém vnitřní, který jen tak nějaké “mazání” nevyléčí. Vnitřně je vhodné nasadit bylinnou terapii, která s plísněmi v těle i na těle dokáže dost dobře bojovat. Mezi účinné prostředky patří například měsíček lékařský, ostružiníkové listí, kručinka německá či lichořeřišnice. Z poslední jmenované je pak vhodné užívat spíše tinkturu, jelikož je mnohem silnější.
Plíseň na nohou a zevní péče
Místo tradičních mastí od lékaře můžete vyzkoušet i bylinnou zevní péči o svá chodidla či nehty, které postihla plíseň. Velice dobré výsledky má maliníkové listí, měsíček lékařský, lopuch větší, mydlice lékařská, rozmarýn, tymián či šalvěj lékařská. Z jedné byliny nebo směsi bylin si připravte nálev a do něj přidejte ocet. Ve výsledku by měla být smíchaná ⅓ bylinného nálevu a ⅔ octa. Směs promíchejte a používejte každý den (či dvakrát denně) k oplachům či koupelím postižených míst.
Skvělé účinky má i extrakt z grepových jadérek (zevně i vnitřně) a esenciální oleje oregáno, tymián, grep či tea tree. Než je však budete na plíseň aplikovat, je nutné rozředit je v kvalitním, za studena lisovaném oleji. Ideálně nimbovém, který je také silně antimykotický.
Další přírodní prostředky na plíseň na nohou
Jedlá soda: obyčejná jedlá soda může být vynikajícím prostředkem na plíseň na nohou. Stačí rozředit čtyři polévkové lžíce sody v jednom litru vody a ponořit do směsi nohy na čtvrt hodiny. Následně je důležité nohy pořádně dosucha otřít.
Slaná voda: podobných výsledků můžete docílit koupelí v obyčejné slané vodě. Jelikož sůl zabraňuje množení plísní. Rozmíchejte 1-2 polévkové lžíce soli v litru vody a nohy ponořte do koupele zhruba na 10 minut.
Na plíseň na nohou pomáhá levandule
Značně účinným prostředkem na plíseň na nohou je také levandule. Nohy si můžete koupat v levandulovém nálevu anebo můžete využít služeb levandulového esenciálního oleje. Ten má tu výhodu, že se jako jediný nemusí vůbec ředit. Potírejte s ním tedy postižená místa, alespoň dvakrát denně. Až do chvíle než plíseň na nohou definitivně ustoupí. Poté olej nařeďte v mandlovém oleji, abyste měli o něco “slabší” mazání a stále ještě pokračujte v kúře.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku