Myomy v děloze nepodceňujte. Základem jsou pravidelné gynekologické prohlídky!
Myomy v děloze nemusí zpočátku představovat z gynekologického hlediska problém, ovšem rizikové jsou tehdy, když začínají abnormálně rychle růst a způsobují silné bolesti při menstruaci i mimo ní. Obecně se ale dá říct, že myomy jsou nezhoubné novotvary.
Rozvoj rakoviny je dle odborníků méně pravděpodobný. Myomy v děloze se zvrhnou v maligní nádor pouze u jedné z 350 žen. Tak jako tak je ale vhodné časné vyšetření u gynekologa, který by měl sledovat rychlost růstu a velikost nezhoubných nádorů v děloze.
Myomy v děloze a jejich příčiny vzniku
Než se vyvinou myomy v děloze, předchází tomu celá řada fyzických i duševních procesů. Čím dál častěji se totiž hovoří o tom, že tvoření nezhoubných a ostatně i zhoubných gynekologických nádorů je také zapříčiněno jakýmsi nesouladem duše a těla. Psychosomatika tedy může hrát v tomto ohledu jistou roli. Mezi rizikové faktory rozvoje myomů lze zařadit:
-
nadváhu a obezitu
-
myomy v rodinné anamnéze (např. vyskytly se u babičky, matky a podobně)
-
bezdětnost
-
časný nástup menstruace (ve velmi mladém věku, tj. kolem 9 až 10 let)
-
pozdní věk při propuknutí menopauzy
Z hlediska psychosomatiky pak myomy v děloze mohou začít růst u žen, které:
-
mají nenaplněnou potřebu něžností a lásky
-
nedokážou ventilovat své pocity a raději je potlačují
-
mají nedostatek sebelásky a spíš se věnují ostatním
-
nepřijaly svou ženskou energii
Myomy v děloze a jejich příznaky
Některé myomy v děloze jsou takzvaně asymptomatické. To znamená, že žena nemá žádné příznaky spojené s jejich růstem. Často jsou to velmi malé novotvary, které nijak neobtěžují bolestmi ani jinými neduhy. Velikost myomů se může ostatně pohybovat v řádech milimetrů, avšak problematické jsou ty, které jsou velké i několik centimetrů. Ty pak způsobí zpravidla následující projevy:
-
silné menstruační krvácení
-
bolestivost při intimním styku
-
bolesti zad
-
časté močení
-
chronický vaginální výtok
-
zácpu
-
zvětšené břicho
Myomy v děloze a diagnostika
Abyste neřešili myomy v děloze skutečně na poslední chvíli, je optimální, když absolvujete pravidelné gynekologické prohlídky v rámci prevence, tj. jednou za rok. Gynekologa byste ovšem měli navštívit kdykoliv zpozorujete netypické příznaky anebo ty výše uvedené. K diagnostice myomů se pak používá zpravidla SONO, CT anebo magnetická rezonance. Myomy lze taktéž prohlédnout v děložní dutině i pomocí hysteroskopie anebo laparoskopie.
Myomy v děloze a léčebné metody
Pokud váš gynekolog objevil při pravidelné prohlídce myomy v děloze, bude je pravděpodobně v čase bedlivě sledovat. Nejčastěji se v jejich souvislosti posuzuje to, jak jsou velké, kde se nacházejí, kolik jich v děložní dutině je a zda způsobují nějaké zdravotní problémy či komplikace. Léčebný proces se pak odvíjí od všech těchto faktorů. Možné je, že lékař předepíše na bolesti běžná analgetika a k potlačení silného krvácení během menzesu i antikoncepci. V některých případech je nutná rovněž preskripce léčiv proti chudokrevnosti. Mezi invazivní metody léčby se pak řadí:
-
Myomektomie: do té spadá například hysteroskopie a laparoskopie, což spočívá v odstranění myomů bez nutnosti vyjmout dělohu.
-
Hysterektomie: k té se přistupuje v nejzazších případech, pokud jsou myomy v děloze skutečně velké a stále rostou. Nejsložitější je tento způsob léčby u bezdětných žen v produktivním věku a může představovat silné trauma na dlouhý čas.
Myomy v děloze a duševní očista
Protože jsme také zmínili, že myomy v děloze mohou vznikat i v souvislosti s nesouladem duše a těla, je dobré se na nemoc podívat i z hlediska psychosomatiky. Jaké vzorce myšlení je tedy vhodné změnit?
-
Naučte se vnímat svou ženskou stránku. Nesnažte se být za každou cenu silná a odolná jako muž. Přijměte svou ženskost se vším, co k ní patří. Dovolte si být i zranitelná.
-
Naučte se milovat sebe samotnou. Dávejte lásku nejen ostatním, ale i sobě. Pečujte o sebe.
Kromě jiného se snažte udržet si optimální hmotnost, stravujte se zdravě a třeba i cvičte cokoliv je vám příjemné (vhodná je jóga anebo i břišní tanec). Myomy v děloze, které jsou vskutku malé, mohou samy od sebe zmizet v souvislosti s hormonální léčbou. Jejich samovolné vstřebání však podpoříte i harmonizací své duše.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku