Myomy v děloze se mohou projevit silnou bolestí při menstruaci.

Myomy v děloze nepodceňujte. Základem jsou pravidelné gynekologické prohlídky!

Myomy v děloze nemusí zpočátku představovat z gynekologického hlediska problém, ovšem rizikové jsou tehdy, když začínají abnormálně rychle růst a způsobují silné bolesti při menstruaci i mimo ní. Obecně se ale dá říct, že myomy jsou nezhoubné novotvary.

Rozvoj rakoviny je dle odborníků méně pravděpodobný. Myomy v děloze se zvrhnou v maligní nádor pouze u jedné z 350 žen. Tak jako tak je ale vhodné časné vyšetření u gynekologa, který by měl sledovat rychlost růstu a velikost nezhoubných nádorů v děloze.

Myomy v děloze a jejich příčiny vzniku

Než se vyvinou myomy v děloze, předchází tomu celá řada fyzických i duševních procesů. Čím dál častěji se totiž hovoří o tom, že tvoření nezhoubných a ostatně i zhoubných gynekologických nádorů je také zapříčiněno jakýmsi nesouladem duše a těla. Psychosomatika tedy může hrát v tomto ohledu jistou roli. Mezi rizikové faktory rozvoje myomů lze zařadit:

Čtěte také:

Správná intimní hygiena jako součást prevence gynekologických potíží

  • nadváhu a obezitu

  • myomy v rodinné anamnéze (např. vyskytly se u babičky, matky a podobně)

  • bezdětnost

  • časný nástup menstruace (ve velmi mladém věku, tj. kolem 9 až 10 let)

  • pozdní věk při propuknutí menopauzy

Z hlediska psychosomatiky pak myomy v děloze mohou začít růst u žen, které:

  • mají nenaplněnou potřebu něžností a lásky

  • nedokážou ventilovat své pocity a raději je potlačují

  • mají nedostatek sebelásky a spíš se věnují ostatním

  • nepřijaly svou ženskou energii

Myomy v děloze a jejich příznaky

Některé myomy v děloze jsou takzvaně asymptomatické. To znamená, že žena nemá žádné příznaky spojené s jejich růstem. Často jsou to velmi malé novotvary, které nijak neobtěžují bolestmi ani jinými neduhy. Velikost myomů se může ostatně pohybovat v řádech milimetrů, avšak problematické jsou ty, které jsou velké i několik centimetrů. Ty pak způsobí zpravidla následující projevy:

  • silné menstruační krvácení

  • bolestivost při intimním styku

  • bolesti zad

  • časté močení

  • chronický vaginální výtok

  • zácpu

  • zvětšené břicho

K harmonizaci ženské energie vám pomůže i jóga.

Myomy v děloze a diagnostika

Abyste neřešili myomy v děloze skutečně na poslední chvíli, je optimální, když absolvujete pravidelné gynekologické prohlídky v rámci prevence, tj. jednou za rok. Gynekologa byste ovšem měli navštívit kdykoliv zpozorujete netypické příznaky anebo ty výše uvedené. K diagnostice myomů se pak používá zpravidla SONO, CT anebo magnetická rezonance. Myomy lze taktéž prohlédnout v děložní dutině i pomocí hysteroskopie anebo laparoskopie.

Myomy v děloze a léčebné metody

Pokud váš gynekolog objevil při pravidelné prohlídce myomy v děloze, bude je pravděpodobně v čase bedlivě sledovat. Nejčastěji se v jejich souvislosti posuzuje to, jak jsou velké, kde se nacházejí, kolik jich v děložní dutině je a zda způsobují nějaké zdravotní problémy či komplikace. Léčebný proces se pak odvíjí od všech těchto faktorů. Možné je, že lékař předepíše na bolesti běžná analgetika a k potlačení silného krvácení během menzesu i antikoncepci. V některých případech je nutná rovněž preskripce léčiv proti chudokrevnosti. Mezi invazivní metody léčby se pak řadí:

  • Myomektomie: do té spadá například hysteroskopie a laparoskopie, což spočívá v odstranění myomů bez nutnosti vyjmout dělohu.

  • Hysterektomie: k té se přistupuje v nejzazších případech, pokud jsou myomy v děloze skutečně velké a stále rostou. Nejsložitější je tento způsob léčby u bezdětných žen v produktivním věku a může představovat silné trauma na dlouhý čas.

Myomy v děloze a duševní očista

Protože jsme také zmínili, že myomy v děloze mohou vznikat i v souvislosti s nesouladem duše a těla, je dobré se na nemoc podívat i z hlediska psychosomatiky. Jaké vzorce myšlení je tedy vhodné změnit?

  • Naučte se vnímat svou ženskou stránku. Nesnažte se být za každou cenu silná a odolná jako muž. Přijměte svou ženskost se vším, co k ní patří. Dovolte si být i zranitelná.

  • Naučte se milovat sebe samotnou. Dávejte lásku nejen ostatním, ale i sobě. Pečujte o sebe.

Kromě jiného se snažte udržet si optimální hmotnost, stravujte se zdravě a třeba i cvičte cokoliv je vám příjemné (vhodná je jóga anebo i břišní tanec). Myomy v děloze, které jsou vskutku malé, mohou samy od sebe zmizet v souvislosti s hormonální léčbou. Jejich samovolné vstřebání však podpoříte i harmonizací své duše.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.