Ničí vás jarní deprese? 5 doplňků stravy, které vás dostanou do pohody
Deprese nebo také odborně nazývané jako depresivní porucha je vlastně psychické onemocnění. Projevuje se změnou nálad, nezájmem o cokoliv, nevýkonností a ztrátou zájmů. Lidé, které deprese trápí mají pocit, že jsou bez energie, nemohou se soustředit a často mívají i problém s pamětí. A proč je právě jaro obdobím, kdy se deprese zhoršují?
Jarní deprese není vůbec nic výjimečného. Podle odborníků jde dokonce o vcelku přirozený jev. Má jej na svědomí odcházející dlouhá zima, stále ještě málo přirozeného světla a v neposlední řadě i oslabený imunitní systém po období chladu. Tělu chybí hormon štěstí a dobré nálady: serotonin. A svoji roli hraje i změna počasí. I když k lepšímu, může způsobovat pocity únavy, malátnost, blues a často právě i depresi. Takzvaná jarní deprese je však časově omezena na 4-6 týdnů.
Deprese jen do rukou lékaře?
Deprese se léčí pochopitelně psychoterapií. Avšak v případě takzvané jarní deprese není nutné hned nasazovat medikamenty. Pomoci mohou některé doplňky stravy či byliny a případně také psycholog. Důležitá je i úprava životního stylu a jídelníčku a hlavně pravidelnost ve všech činnostech. Dále jsou pak vhodné různé meditace, relaxace, pohybová cvičení, zvýšený pobyt na čerstvém vzduchu a podobně.
Přírodní antidepresiva zklidní tělo i mysl
Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!
Doplňky stravy na deprese
Šafrán
Ano, je to přesně to drahé koření, které se přidává do některých asijských jídel. Šafrán je jako lék na deprese znám už velice dlouho. A uznává jej dokonce i konvenční medicína, vědci totiž jeho antidepresivní schopnosti potvrdili. Právě proto je také možné sehnat jej i v lékárně jako doplněk stravy. Šafrán je plný antioxidantů, včetně karotenoidů crocin a crocetin. Výzkumy zjistily, že šafrán zvyšuje hladiny serotoninu v mozku. Následné studie také zjistily, že šafrán skutečně může fungovat stejně účinně jako klasická antidepresiva.
Omega-3 mastné kyseliny
Jde o esenciální tuky, což znamená, že je tělu musíme dodávat, neumí si je samo vytvořit. A protože jich často ve stravě máme nedostatek, je nutné dodávat je prostřednictvím doplňků stravy. Fakt, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají při depresích, zjistily i nezávislé studie, které byly provedeny.
Rozchodnice růžová
Najít ji můžete i pod názvem rhodiola. Jde o bylinu, která umí eliminovat příznaky deprese. Jedním z nástrojů, jak může bylina potlačovat deprese, je schopnost zlepšit komunikaci nervových buněk. Rozchodnice také tělu pomáhá účinněji bojovat se stresem a nadměrným tlakem.
Vitamín D
Jeden ze základních vitamínů pro tělo nezbytné. Bohužel jej v dnešní době má drtivá většina lidí nedostatek. Jedním z projevů nedostatku vitamínu D jsou právě i deprese. Výzkumy pak potvrzují, že lidé s depresí mají nízkou hladinu vitamínu D. Tento vitamín může bojovat proti depresi hned několika mechanismy. Snižuje zánět v těle, reguluje náladu a pečuje o kognitivní funkce.
Vitamíny skupiny B
B-vitamíny hrají důležitou roli v neurologických funkcích a v regulaci nálady. Důležitá je především kyselina listová, pyridoxin a vitamín B12. Mají totiž velký vliv na serotonin, dopamin a kyselinu gama-aminomáselnou (GABA). Ostatně, především lidé stravující se výhradně rostlinnou stravou by měli vitamín B12 zařazovat pravidelně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku