Opalovací krém jako nezbytná součást letní výbavy. Naučte se ho správně vybrat a používat!
Opalovací krém byste měli mít v létě neustále při ruce, abyste zabránili spálení a předčasnému stárnutí pokožky, nebo dokonce případnému rozvoji rakoviny kůže, která je bohužel jednou z nejčastějších v Česku. Tedy nepodceňte správný výběr opalovacího přípravku a zachovejte své zdraví! Poradíme, jak na to.
Ať už vyrážíte na dovolenou do zahraničí, anebo si jen dopřáváte výlety v tuzemsku, opalovací krém budete potřebovat vždy. Myslet byste pak měli na jeho aplikaci i v případě, že je zatažená obloha – sluneční paprsky totiž pronikají také přes mraky.
Před nákupem opalovacího krému pochopte, jak fungují UVB a UVA paprsky
Nejprve je nutné si říct, že slunce produkuje jistou energii, kterou rozeznáváme jako ultrafialové záření. To se pak rozděluje na tři základní typy, tj. UVA, UVB a UVC (každý typ má jinou vlnovou délku). Na Zemi může proniknout jen UVA a UVB záření s relativně delší vlnovou délkou, tedy vás také bude zajímat při výběru opalovacího krému. UVC nedokáže proniknout ozonovou vrstvou.
- UVA paprsky: pronikají do hlubších vrstev pokožky (i přes sklo nebo mraky) a jsou považovány za hlavní příčinu jejího předčasného stárnutí. Mohou tedy přispět ke ztrátě elasticity, k vráskám, zvýšené pigmentaci a drsnosti kůže. Zajímavost: Ve skutečnosti je až 90 % viditelného stárnutí pleti způsobeno fotostárnutím (stárnutím vyvolaným sluncem), na rozdíl od chronologického stárnutí.
- UVB paprsky: mají vyšší energii, neproniknou skrz sklo ani mraky, avšak pronikají do povrchových vrstev kůže – bývají tedy hlavní příčinou jejího spálení a alergických reakcí na sluneční záření. Obecně také mohou způsobovat rozvoj rakoviny kůže (dle dermatologů ale mají svůj vliv i UVA paprsky).
Abyste byli tedy efektivně chráněni před negativními účinky UVA a UVB záření, musíte si pořídit širokospektrý opalovací krém, který dokáže odfiltrovat oba typy ultrafialového záření.
Než si koupíte opalovací krém, pozorně si přečtěte produktový štítek
Někdo by možná řekl, že vybrat opalovací krém je hračka. Opak je ale ve skutečnosti pravdou, protože si musíte všímat hned několika informací na produktovém štítku – aby taková koupě měla opravdu smysl a kýžený efekt. Na co byste se tedy měli zaměřit?
- SPF (sun protection factor): jedná se o ochranný sluneční faktor, jehož výše udává, jak moc vás opalovací krém ochrání přes UVB zářením – např. SPF 30 odfiltruje asi 97 % UVB paprsků a SPF 50 asi 98 %. Naprostým minimem dle dermatologů je pak produkt s SPF 15 (blokuje cca 93 % UVB paprsků), zatímco produkt s SPF nad 50 již nemá smysl, protože žádný krém na opalování nezblokuje 100 % UVB paprsků.
- Široké spektrum účinnosti: toto označení na opalovacím krému je dle dermatologů důležité, neboť vám předává informaci o ochraně proti UVB i UVA záření.
- Voděodolnost: tato vlastnost znamená, že je opalovací krém vytvořen tak, aby se nesmýval vodou a případně potem (obvykle je odolnost garantována po dobu 40 nebo 80 minut), brát v potaz ale musíte i otírání ručníkem – proto je vhodné aplikaci v určitých intervalech opakovat.
- Složení: na trhu můžete natrefit na chemické a minerální opalovací krémy. Ty chemické obsahují zpravidla oxybenzon, oktokrylen, homosalát nebo oktinoxát a ty minerální pak oxid titaničitý a zinečnatý. Z hlediska zdraví je určitě ideálnější minerální varianta – tedy myslete na to, až půjdete do obchodu vybírat produkt a pečlivě si přečtěte informace na obalu.
Doplňující poznámka: Některé zahraniční destinace (hlavně exotické) zakazují koupání v moři, pokud použijete chemický opalovací krém. Může být totiž toxický pro životní prostředí - konkrétně má neblahý vliv na korály.
Jak opalovací krém používat
Abyste byli před škodlivým ultrafialovým zářením co nejlépe chráněni, měli byste s opalovacím krémem zacházet pragmaticky. Aplikujte ho tedy aspoň 20 až 30 minut předtím, než půjdete na slunce. U dospělého člověka se doporučuje cca 5 ml opalovacího krému na každou oblast těla, tj. namažte určitě ruce, nohy, krk, obličej atd. Zapomenout byste pak neměli ani na často opomíjené části, jako jsou například ušní boltce, nárty nebo zadní partie krku. Aplikaci je určitě vhodné opakovat po dvou hodinách nebo po plavání, otření ručníkem a jakékoliv fyzické aktivitě, při které se zapotíte. Co se týká použití krému na opalování, můžete se samozřejmě řídit i doporučeními výrobce na produktovém štítku.
Když nechcete vsázet jen na opalovací krém aneb Extra tip (nejen) pro sportovce
Kromě opalovacího krému můžete proti slunečnímu záření použít i speciální oblečení s UPF (ochranným faktorem proti ultrafialovému záření). Klasické letní oblečení má totiž jen UPF s hodnotou 6, což je velmi nízká hodnota a hrozí vám spálení i přes něj. Pokud tedy chcete na slunci provozovat nějaké vodní sporty nebo delší pěší turistiku, jistě se vám vyplatí investice do tkanin s vyšším UPF (ideálně UPF 30 nebo 50), jež vaši pokožku spolehlivě ochrání.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku