Prochladli jste? Zánět močového měchýře pomohou vyléčit aquauretika
Zánět močového měchýře není v tomto období vůbec ničím výjimečným. Ale také rozhodně nejde o nic, po čem bychom toužili. Někoho tato zdravotní komplikace nepotká nikdy, jiný zase trpí na zánět močového měchýře opakovaně. Co nám v takové chvíli může pomoci?
Na úvod je třeba také rozhodně uvést, že zánět močového měchýře rozhodně není banalita. A pokud se vám jej v prvních dnech nepodaří zvládat doma, pak je na místě rozhodně návštěva lékaře. Ten pak již většinou nasadí antibiotickou léčbu.
Jak vzniká zánět močového měchýře?
Zánět močových cest a zánět močového měchýře je nejčastějším onemocněním močových cest. Velmi úzce ale s touto oblastí souvisí rovněž výskyt písku či kamínků v močovém měchýři nebo v ledvinách. Zde už platí dvojnásob, že se nevyplatí spoléhat výhradně jen na přírodní léčbu. A to zvláště v případě, kdy objevíme krev moči, budeme mít horečky nebo budeme pociťovat bodavou bolest v boku. Takové stavy pak už patří výhradně do rukou lékaře. Přírodní prostředky zde tedy slouží nejlépe jako prevence, podpůrná léčba nebo jako prostředek, který napomůže doléčení.
Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest
Ledvinové kameny patří mezi časté nemoci ledvin, při léčbě pomůže i ájurvéda
Jak na zánět močových cest? Brusinky, pitný režim a hlavně žádné mokré plavky!
Zánět močového měchýře a nezbytné tekutiny
Většina onemocnění močového měchýře bývá spojena buď s hromaděním krystalů v podobě písku nebo kamenů nebo s rozvojem koliformních bakterií, které se do měchýře dostanou prostřednictvím močových cest ze střev. Rozhodně je tedy nutné dodržovat pitný režim, a to v případě akutních i chronických onemocnění. „Proplachové“ metody jsou založeny na příjmu většího množství vhodných tekutin, kterými se bakterie nebo i další látky jednoduše vyplavují z měchýře. Tímto způsobem se odstraní i velká část bakterií, ovšem některé se stále budou zachycovat na stěnách měchýře, proto se nelze na tuto metodu zcela spoléhat. Je ovšem účinná v tom, že množství těchto škodlivých organismů redukuje a usnadňuje tak celkovou léčbu. Vhodnými tekutinami se rozumí především čistá voda, případně bylinné čaje.
Zánět močového měchýře a strava
Jestliže vás trápí zánět močového měchýře, pak je v každém případě nutné upravit i jídelníček. Rozhodně je nutné omezit konzumaci slaných a tučných jídel. Omezte také konzumaci živočišných bílkovin. A jídelníček celkově odlehčete. Zařaďte více čerstvé zeleniny a ovoce. Při zánětu močových cest a měchýře se doporučuje rovněž užívání čerstvých ovocných šťáv, které okyselují moč.
Aquauretika na zánět močového měchýře
Trápí-li nás zánět močového měchýře, pak zde mají své pevné místo rozhodně i byliny se specifickým účinkem tzv. aquauretika. Do bylinných směsí zařaďte třeba mladé listy břízy bělokoré, listy ještě nekvetoucích kopřiv a kvetoucí nať zlatobýlu. Tyto byliny účinně povzbuzují činnost ledvin. Navíc jsou bohaté především na flavonoidy, které působí protizánětlivě, takže účinně urychlují celou léčbu. Stejně tak můžete vyzkoušet kořen pampelišky, čekanky nebo list libečku, obojí se hojně využívá na celkovou očistu organismu. Pampeliška navíc obsahuje i vysoký obsah hořčin povzbuzuje činnost ledvin.
Další možností je pak využít bylin například k obkladům. Zde se využívá služeb například obyčejné kopřivy. Ta bohatá především na flavonoidy, ale stejně tak hraje důležitou roli při léčbě zánětu také vysoký obsah draslíku, který má odvodňující účinky. Dále je možné vyzkoušet křen, který se vyznačuje skvělými dezinfekčními vlastnostmi a lze ho zařadit mezi přírodní antibiotika. Užívat jej ale můžete pochopitelně i vnitřně. A skvělá jsou i dýňová semínka, která ukrývají hodně draslíku a zinku. Drcená semena se rovněž užívají po dobu 3 měsíců v množství 2 polévkových lžic ráno a večer. Za urologickou bylinu lze považovat také lichořeřišnici větší, má silné antibakteriální účinky,
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku