Jak na zánět močových cest? Brusinky, pitný režim a hlavně žádné mokré plavky!
Zánět močových cest je velice bolestivý a dokáže člověka pěkně potrápit. Zpravidla více na tyto záněty trpí ženy, a to hlavně během letního období. Zánět močových cest bývá totiž často spojen s návštěvou plováren a koupáním v parném létě. Co všechno jej může způsobovat a jak si s ním nejlépe poradit?
Zánět močových cest – příčiny
Příčiny vzniku zánětu močového měchýře nebo močových cest mohou být různé. Nejčastěji jde o bakteriální infekci. Přemnožené bakterie osidlují močovou trubici a dostávají se dále do močového měchýře a močových cest, mohou se dostat až do ledvin. Zánět je velmi bolestivý. Během léta bývá vyšší pravděpodobnost vzniku zánětu právě proto, že v horku se člověk snadno zpotí a pohybuje se ve vlhkém prádle či v neprodyšných plavkách, jež podporují růst kvasinek a bakterií. Pokud navíc prochladnete díky větru či sezení na studených mokrých kamenech přírodního koupaliště, můžete mít zaděláno na pořádný zánět močových cest.
Největším problémem jsou vždy mokré plavky, které zůstanou na těle. Jednak se člověk může nachladit ve studené vodě, jednak si nachladí močové cesty, pokud se za celý den nepřevlékne a chodí v mokrých plavkách tak dlouho, dokud na něm neuschnou. To vše ještě mnohdy bývá spojeno s nedostatkem vhodných tekutin, které by ledviny propláchly. Riziko představuje i nechráněný sexuální styk a nachlazení při koupání v ledové vodě.
Jak se projevuje zánět močového měchýře?
Příznaky zánětu močového měchýře jsou velmi nepříjemné. Zpočátku dochází ke krátkodobé zástavě močení. Převládá silný pocit na močení, avšak s nemožností se pořádně vymočit. Moči je málo, je zahuštěná, plná bakterií, případně také hnisu. Vše doprovázejí silné bolesti v močové trubici a podbřišku, nebo může jít i o křížové bolesti v zádech. Záleží na tom, jak moc se zánět rozšířil a jak je silný. Pokud vás potíže s močením nepřejdou do 24 - 48 hodin a nezaberou například urologické čaje, měli byste vyhledat lékaře, který vám zpravidla nasadí antibiotickou léčbu.
Diagnózu zánětu močových cest lze stanovit dle popisu klinických příznaků, ale i z vyšetření moči, ve které se může nacházet krev, bílkovina a při detailnějším rozboru se dá odhalit přítomnost různých bakterií, nejčastěji E. Coli. Zánět může být akutní se silnými bolestmi a náhlými potížemi, případně doprovázen zvýšenou teplotou. U chronického zánětu močových cest jsou potíže dlouhodobé a mírnější, to však neznamená, že by měly méně závažné následky. Záněty močových cest se navíc velmi rády vracejí, a to například i přenosem bakterií ze sexuálního partnera, pokud máme obecně sníženou imunitu a jsme k potížím v této oblasti náchylní.
Co na zánět močových cest?
Co dělat při akutních zánětech? Nejdůležitější je pít hodně tekutin, hlavně čisté vody a slabého odvaru heřmánkového čaje, aby se močové cesty propláchly. Můžete si pomoci i urologickými čaji, které se však popíjejí spíše jen krátkodobě a v předepsaném množství. Bylinek na močové cesty je celá řada, vyzkoušet lze například přesličku, břízu a mnohé další. Na močové cesty pomáhají i brusinky. Vyhněte se však silným a koncentrovaným šťávám, silně sladké či kyselé chuti, koření, dráždivým látkám, samozřejmě i alkoholu, které by mohly vaše močové cesty při zánětu ještě více podráždit.
Záněty močových cest a vhodná detoxikace
Mezi cenné rady, jak zabránit opakovaným zánětům močových cest, které se vracejí, patří i dodržování zdravého životního stylu a patřičné hygieny, vyloučení dráždivých látek ze stravy i kosmetiky či prostředků intimní hygieny, které používáte. Celková detoxikace organismu je velmi důležitá. Pokud jste náchylní k opakovaným či chronickým zánětům, ideálně si ihned po okoupání v létě venku sundejte mokré plavky a okamžitě se převlékněte do čistého a suchého oblečení, anebo se koupejte rovnou bez plavek.
Z přípravků od firmy Marion lze vyzkoušet vynikající preparát Uncirk, který podporuje správnou činnost ledvin a urologického ústrojí, dále také preparát Bak zahrnující tyčinkové bakterie, které jsou původcem střevních potíží a podílejí se na zánětech močových cest. V neposlední řadě je důležité mít zdravý střevní mikrobiom, který je základním stavebním kamenem pro silnou imunitu. Mun + Anti Anti B poskytuje kombinaci na podporu imunity a jejího správného fungování. Obranyschopnost je totiž nejcennější zbraň pro boj se záněty i dalšími nemocemi. Správnou detoxikací organismu posílíte komplexní funkci vaší imunity.
Diskuse k článku