Na zánět močového měchýře pomohou i přírodní antibiotika nebo byliny
Infekce močových cest neboli zánět močového měchýře je značně nepříjemnou záležitostí. Přesto, že ani mužům se nevyhýbá, častěji potrápí ženy. A to zejména v teplých měsících roku. Stačí jen trochu prochladnout, ofouknout nebo si v létě nepřevléknout včas plavky a problém může být na světě. Jak si pak můžeme co nejrychleji pomoci od potíží?
Zánět močového měchýře je všeobecně používaný název, avšak infekce může postihnout nejen močový měchýř samotný, ale i ledviny, močovou trubici a u mužů prostatu. Zánět močového měchýře způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli a léčí se antibiotiky.
Zánět močového měchýře u žen
Ve většině případů může zánět močového měchýře vzniknout z prochladnutí nebo kvůli nedostatku pitného režimu. Avšak ženy jsou mnohem náchylnější. Infekce se může rozvinout například i tak, pokud se na toaletě po vyprázdnění neutírají zezadu dopředu, ale naopak. A přispívajícím faktorem je i zácpa. U mužů se pak zánět močového měchýře může rozvinout například při nechráněném sexu. U starších jedinců pak může být na vině i zvětšená prostata, která stlačuje močovou trubici.
Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví
Doc. MUDr. Miroslav Tichý CSc.: Zánět v těle je velký problém, Funkční manuální medicína může pomoci
Zánět močového měchýře: Příznaky
Zánět močového měchýře nemusí nutně vždy vykazovat nějaké nepříjemné příznaky, což platí především u starších lidí. Může však vyústit ve velkou horečku. Avšak u většiny lidí se zánět močového měchýře projevuje pálením při močením a častým močením. Moč navíc může být zakalená nebo zapáchající. Někdy může bolet i celý podbřišek a objevit se může i zimnice.
Zánět močového měchýře: Komplikace
Zánět močového měchýře má spoustu zdravotních rizik. Není-li včas léčen, může se posunout až do ledvin, kde následkem toho může dojít až k selhání. Pokud zánět močového měchýře doprovází i horečka, pak může dojít i k sepsi s rizikem septického šoku (selhání životně důležitých orgánů). Závažnější průběh zánětu pak mohou mít lidé, kteří trpí cukrovkou, mají oslabený imunitní systém či senioři. Navíc v případě těhotenství je jakákoliv infekce močových cest nebezpečná nejen pro matku, ale i pro plod. A hrozí dokonce i předčasný porod.
Zánět močového měchýře: Léčba
Zánět močového měchýře se téměř vždy léčí antibiotiky. Nutná je i zvýšená konzumace neslazených nápojů a vhodná je i podpůrná bylinná terapie, například formou ledvinových bylinných čajů. V případě vysoké horečky, zhoršení celkového stavu nebo jakýchkoliv komplikací, je pak nutná hospitalizace.
Zánět močového měchýře: Alternativní léčba
Při prvních příznacích můžete hned vyzkoušet alternativní léčbu. Pokud by se však příznaky do druhého dne nezlepšovaly nebo se naopak zhoršovaly, pak budete muset v každém případě lékaře navštívit. V každém případě však okamžitě nasaďte probiotika. Ta totiž omezují množení bakterií a zabraňují jim v uchycení se na stěnu močového měchýře. Navíc bylo prokázáno, že při užívání probiotik a antibiotik zároveň byla léčba zánětu močových cest účinnější než při používání samotných antibiotik. A infekce se navíc již nevracela.
Dále je pak vhodná tinktura z lichořeřišnice, která působí jako přírodní antibiotikum. Při akutní atace zánětu močových cest se užívá každé dvě hodiny 40 kapek tinktury po dobu 2-3 dnů, poté se četnost dávkování snižuje postupně až na 2x denně.
A skvělým doplňkem mohou být i některé bylinné čaje. Zvláště účinný je celík, tymián, pampeliška, hluchavka, bukvice nebo třeba vřes. Z vybrané byliny nebo směsi bylin si připravujte 3x denně čaj a ideálně jej již ničím nedoslazujte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku