Tipy, jak se vyvarovat zánětu močového měchýře
Zánět močového měchýře se neobjevuje jen v zimě. Bohužel se také objeví, když je dobré počasí. To vše proto, že bakterie mají také rády teplo a nevzdávají se ani během jarních a letních prázdnin. Cystitida může mít mnoho příčin. Vývoj infekce je ovlivněn mnoha faktory, kterým se často nelze vyhnout. S vědomím, že tyto faktory zvyšují riziko vzniku cystitidy, můžete zkusit minimalizovat nebezpečí.
Možné příčiny zánětu močových cest?
Zánět močového měchýře lze v létě snadno chytit a důvodem je podchlazení močového měchýře, ke kterému může dojít v důsledku posezení na pláži v mokrých plavkách, posezení na kamenech, nošení v chladných dnech příliš lehkého oblečení. Infekce se snadno vyvolává koupáním ve studené vodě v moři nebo naopak sezením v teplé vířivce, kde horká voda vytváří dobré podmínky pro život bakterií.
Za zánět močových cest může být mimo jiné zodpovědný stafylokok, kapavka nebo chlamydie. Ve značné části případů je však viník tlusté střevo a konkrétně zmíněná bakterie Escherichia coli. Vyskytuje se v našem zažívacím systému, zejména ve stolici a kolem konečníku. Nepředstavuje žádné nebezpečí pro naše zdraví, ale stačí, že se tato bakterie nachází na kůži mezi vaginou a konečníkem, aby se stala příčinou cystitidy. Bakterie vstupuje do močové trubice velmi rychle a množí se v ní. Jakmile jsou v močovém měchýři, bakterie ulpívají na stěnách a způsobují zánět. Pak by mělo být provedeno vhodné ošetření, které nám nejen umožní vyrovnat se s nepříjemnými onemocněními, ale také nás ochrání před bakteriemi do ledvin.
Riziko rozvoje zánětu močových cest je také zvýšeno častým pohlavním stykem, zejména náhodným bez použití kondomu. Použití veřejných toalet, nedostatečná osobní hygiena, přehřátí intimních míst a nošení parfémovaných vložek a hygienických vložek jsou další faktory, které zvyšují riziko infekce.
Jak se před zánětem chránit?
- Hydratujte se dostatečně - Pijte hodně tekutin, alespoň 2 litry minerální vody denně, což usnadňuje propláchnutí močového měchýře a močové trubice, čímž se snižuje riziko usazování bakterií.
Močte, když to potřebujete. Nezadržujte moč, nečekejte příliš dlouho, protože když zůstane v močovém traktu po dlouhou dobu, bakterie v něm mají ideální podmínky pro reprodukci. - Umývejte se dvakrát denně pod tekoucí vodou, zepředu dozadu, aby nedošlo k přenosu bakterií z konečníku do močové trubice a reprodukčního orgánu. Omyjte se po pohlavním styku nebo použijte jemné utěrky na intimní hygienu.
- Udržujte čistou toaletu a správnou hygienu, použijte jednorázové hygienické podložky, po použití toalety si vždy umyjte ruce.
- Používejte pěny nebo gely, které zvlhčují intimní oblasti, pokud trpíte vaginální suchostí, zabráníte tak podráždění sliznic a snížíte riziko infekce.
- Po koupání v moři nebo v bazénu se osušte a převlékněte se do suchého oblečení nebo spodního prádla.
- Vyhýbejte se koupání ve vířivce, veřejných bazénech a oblastech ke koupání.
- Abstinence od sexuálního styku - prodlužuje dobu léčby a kvůli bolesti není příjemný.
- Používejte lehké a vzdušné prádlo.
V případě, že se v moči objeví stopy krve, horečka, zimnice, bolest ledvin či zvracení, vyhledejte bez prodlení lékaře.
Diskuse k článku