Zánět močového měchýře? Byliny mohou pomoci

Trápí vás zánět močových cest? Sáhněte po bylinách, které zaručeně pomohou

Zánět močových cest patří po zánětech dýchacího ústrojí k těm nejčastějším. Většinou postihuje ženy, avšak u mužů mívá zase mnohem komplikovanější průběh. Pokud nás zánět močových cest trápí, je nutné ve většině případů vyhledat lékařskou péči. Avšak v počátku onemocnění mohou velmi účinně pomoci i byliny.

Zánět močových cest je nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře, močové trubice nebo močových cest. U žen ho v drtivé většině případů způsobuje bakterie Escherichia coli. Ta snadno pronikne do močové trubice z konečníku přes hráz, a to i přes přísné dodržování hygienických zásad. U mužů pak bývají na vině jiné bakterie a to ze skupiny streptokoků a stafylokoků

Zánět močového měchýře lze vyléčit svépomocí

Avšak viníků, které mají na svědomí zánět močového měchýře, může být mnohem víc. Například prochladnutí, což v tomto období není nic výjimečného. Dále nedostatek tekutin, časté zadržování moči nebo dokonce i stres. V počátcích onemocnění je možné bylinami zánět močového měchýře zcela vyléčit. Je to hra o čas. Čím dříve začneme něco dělat, tím větší je šance, že se nám podaří zvládnout zánět močového měchýře bez návštěvy lékaře. Mezi prvotní příznaky patří bolest v podbřišku, řezání nebo pálení při močení. Jakmile se zánět močových cest naplno rozjede, může se objevit i horečka, krev v moči nebo silná bolest v bederní oblasti. V takové chvíli už vám jen byliny nepomohou. Zde je na místě okamžité vyhledání lékaře.

Čtěte také:

Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest

Meridián močového měchýře a jeho energetické dráhy

Leden – v hlavní roli močový měchýř

Byliny na zánět močového měchýře: Přeslička drtí kameny

Mezi největší pomocníky při problémech s močením patří přeslička rolní. Ta se používala už ve středověku k hojení krvácejících ran a k léčbě ledvin. K léčení se používá nať přesličky. Účinné látky se uvolňují pouze vařením, proto se připravuje jako odvar. Má silné odvodňovací účinky a používá se jako přírodní léčivo, když nás trápí zánět močového měchýře, ledvin ale i třeba otoky nohou. Přeslička dokáže i rozpustit močové kameny a pročistit krev. Nesmí se však užívat dlouhodobě a ve větších dávkách.

Čaj z přesličky: Jednu až dvě lžičky sušené řezané nati přesličky krátce povaříme ve čtvrt litru vody, odstavíme a louhujeme 15 minut. Pijeme až tři šálky denně nejdéle však pět dní.

Byliny na zánět močového měchýře: Zlatobýl vyčistí močové ústrojí

Zlatobýl obecný je na zánět močového měchýře přeborníkem. Působí močopudně, podporuje látkovou výměnu, pomáhá léčit všechny druhy ledvinových chorob, dokáže čistit moč od bílkovin a krve a má protizánětlivé účinky. 

Čaj ze zlatobýlu: Jednu až dvě lžičky sušeného natě zlatobýlu smícháme se čtvrt litrem vody a přivedeme k varu. Odstavíme a necháme ještě tři minuty louhovat. Pijeme dva až tři šálky denně.

Byliny na zánět močového měchýře: Borůvka dezinfikuje

Velkým pomocníkem pro močové ústrojí a v případě, že nás trápí zánět močového měchýře, může být i obyčejné borůvkové listí. Používá se hlavně při léčbě diabetiků a pro dezinfekční účinek v trávícím i močovém ústrojí.

Čaj z borůvkového listí: 15 g borůvkových listů přelijeme půl litrem studené vody a vaříme pět minut na mírném ohni. Odstavíme a necháme pět minut vylouhovat, pijeme tři šálky denně, poslední však nejpozději v 17 hodin.

Zánět močového měchýře dokáže pěkně potrápit

Byliny na zánět močového měchýře: Brusinka jako prevence zánětu ledvin

K jedné z nejoblíbenějších bylin používaných při léčbě močových cest patří i brusnice brusinka. Brusinka působí jako antioxidant, posiluje imunitu a potlačuje únavu. Léčí, když nás začne trápit zánět močových cest a působí jako prevence zánětu ledvin. K léčení se využívají nejen listy, ale i zralé plody – brusinky. 

Výluh za studena z listů či plodů brusinky: 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalijeme půl litrem vody, přidáme 15 ml vinného octa a necháme louhovat osm hodin při pokojové teplotě. Pijeme několikrát denně podle potřeby. 

Byliny na zánět močového měchýře využívejte bez cukru!

Trpíte-li zánětem močových cest, měli byste výrazně zvýšit příjem tekutin, ideálně v podobě bylinných čajů. Pokud jste však zvyklí doslazovat si čaj medem nebo dokonce cukrem, měli byste si to tentokrát v zájmu svého zdraví odpustit. Cukr totiž podporuje překyselení organismu a tím vytváří přímo živnou půdu k množení bakterií, kterých máte při zánětu v těle už tak dost. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...