Trápí vás zánět močových cest? Sáhněte po bylinách, které zaručeně pomohou
Zánět močových cest patří po zánětech dýchacího ústrojí k těm nejčastějším. Většinou postihuje ženy, avšak u mužů mívá zase mnohem komplikovanější průběh. Pokud nás zánět močových cest trápí, je nutné ve většině případů vyhledat lékařskou péči. Avšak v počátku onemocnění mohou velmi účinně pomoci i byliny.
Zánět močových cest je nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře, močové trubice nebo močových cest. U žen ho v drtivé většině případů způsobuje bakterie Escherichia coli. Ta snadno pronikne do močové trubice z konečníku přes hráz, a to i přes přísné dodržování hygienických zásad. U mužů pak bývají na vině jiné bakterie a to ze skupiny streptokoků a stafylokoků.
Zánět močového měchýře lze vyléčit svépomocí
Avšak viníků, které mají na svědomí zánět močového měchýře, může být mnohem víc. Například prochladnutí, což v tomto období není nic výjimečného. Dále nedostatek tekutin, časté zadržování moči nebo dokonce i stres. V počátcích onemocnění je možné bylinami zánět močového měchýře zcela vyléčit. Je to hra o čas. Čím dříve začneme něco dělat, tím větší je šance, že se nám podaří zvládnout zánět močového měchýře bez návštěvy lékaře. Mezi prvotní příznaky patří bolest v podbřišku, řezání nebo pálení při močení. Jakmile se zánět močových cest naplno rozjede, může se objevit i horečka, krev v moči nebo silná bolest v bederní oblasti. V takové chvíli už vám jen byliny nepomohou. Zde je na místě okamžité vyhledání lékaře.
Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest
Byliny na zánět močového měchýře: Přeslička drtí kameny
Mezi největší pomocníky při problémech s močením patří přeslička rolní. Ta se používala už ve středověku k hojení krvácejících ran a k léčbě ledvin. K léčení se používá nať přesličky. Účinné látky se uvolňují pouze vařením, proto se připravuje jako odvar. Má silné odvodňovací účinky a používá se jako přírodní léčivo, když nás trápí zánět močového měchýře, ledvin ale i třeba otoky nohou. Přeslička dokáže i rozpustit močové kameny a pročistit krev. Nesmí se však užívat dlouhodobě a ve větších dávkách.
Čaj z přesličky: Jednu až dvě lžičky sušené řezané nati přesličky krátce povaříme ve čtvrt litru vody, odstavíme a louhujeme 15 minut. Pijeme až tři šálky denně nejdéle však pět dní.
Byliny na zánět močového měchýře: Zlatobýl vyčistí močové ústrojí
Zlatobýl obecný je na zánět močového měchýře přeborníkem. Působí močopudně, podporuje látkovou výměnu, pomáhá léčit všechny druhy ledvinových chorob, dokáže čistit moč od bílkovin a krve a má protizánětlivé účinky.
Čaj ze zlatobýlu: Jednu až dvě lžičky sušeného natě zlatobýlu smícháme se čtvrt litrem vody a přivedeme k varu. Odstavíme a necháme ještě tři minuty louhovat. Pijeme dva až tři šálky denně.
Byliny na zánět močového měchýře: Borůvka dezinfikuje
Velkým pomocníkem pro močové ústrojí a v případě, že nás trápí zánět močového měchýře, může být i obyčejné borůvkové listí. Používá se hlavně při léčbě diabetiků a pro dezinfekční účinek v trávícím i močovém ústrojí.
Čaj z borůvkového listí: 15 g borůvkových listů přelijeme půl litrem studené vody a vaříme pět minut na mírném ohni. Odstavíme a necháme pět minut vylouhovat, pijeme tři šálky denně, poslední však nejpozději v 17 hodin.
Byliny na zánět močového měchýře: Brusinka jako prevence zánětu ledvin
K jedné z nejoblíbenějších bylin používaných při léčbě močových cest patří i brusnice brusinka. Brusinka působí jako antioxidant, posiluje imunitu a potlačuje únavu. Léčí, když nás začne trápit zánět močových cest a působí jako prevence zánětu ledvin. K léčení se využívají nejen listy, ale i zralé plody – brusinky.
Výluh za studena z listů či plodů brusinky: 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalijeme půl litrem vody, přidáme 15 ml vinného octa a necháme louhovat osm hodin při pokojové teplotě. Pijeme několikrát denně podle potřeby.
Byliny na zánět močového měchýře využívejte bez cukru!
Trpíte-li zánětem močových cest, měli byste výrazně zvýšit příjem tekutin, ideálně v podobě bylinných čajů. Pokud jste však zvyklí doslazovat si čaj medem nebo dokonce cukrem, měli byste si to tentokrát v zájmu svého zdraví odpustit. Cukr totiž podporuje překyselení organismu a tím vytváří přímo živnou půdu k množení bakterií, kterých máte při zánětu v těle už tak dost.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku