Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest

Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest

Tato nepříjemnost se týká především žen, ale nevyhýbá se ani mužům. Příčin může být mnoho. Nejčastěji se však zánět objevuje v období, kdy je organismus vystaven nadměrnému stresu a imunitní systém člověka je oslaben. Nemá spojitost se zanedbanou osobní hygienou, naopak přespřílišné používání mýdla, navíc nevhodného pro intimní hygienu, může naopak zánět močového měchýře spustit.

Čtěte také:

Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?

Vylučovací soustava a močový měchýř

Součásti vylučovací soustavy jsou ledviny, močovod, močový měchýř a močová trubice. Močový měchýř je rezervoárem moči v těle člověka. Jeho základní hlavní funkcí je skladovat moč vytvořenou ledvinami a při určitém množství a za pomoci svaloviny tuto moč vypustit močovou trubicí z těla ven.

Močový měchýř mužů i žen je uložen za stydkou kostí. Je to dutý orgán, jehož tvar záleží především na stupni náplně, svalových vrstvách, pohlaví, věku a poloze či náplni okolních orgánů. Močová trubice je trubicovitý orgán. U mužů a žen se liší. Močová trubice žen má hvězdicovitý průřez a je velmi krátká. Právě proto se stává snadnou vstupní branou infekce a ženy jsou tak náchylnější k zánětu močového měchýře. Močová trubice žen měří 3 – 4 cm a je rovná. U mužů je prohnutá esovitě a slouží rovněž krom odvodu moči i jako pohlavní vývodní cesta, odvádějící sperma. Dlouhá je 12 – 25 cm.

Mikroorganismy, které proniknou přes močovou trubici do močového měchýře, způsobí jeho zánět. Prodělaný zánět močového měchýře má často tendenci recidivovat. Příčinou návratu obvykle bývá oslabení organismu, vyčerpání, nástup nemoci. Náchylnější k nemoci jsou osoby osob s vrozenými odchylkami ve vývoji močových cest, při porušeném močení, dále v těhotenství, u osob s oslabenou imunitou a u osob s cukrovkou (diabetes mellitus).

Symptomy zánětu

Pokud při močení pociťujete bolesti a zároveň také pálení, pak je to obvykle jeden z prvních příznaků zánětu močového měchýře. Nutkání na močení bývá časté, avšak s malým množstvím moče. Pokud je moč navíc kalná, má netypický zápach nebo příměs krve, pak je na místě jít okamžitě k lékaři, v tomto případě urologovi, situaci začít okamžitou léčbou řešit. Zánět se také ohlašuje bolestí lokalizovanou za stydkou sponou.

V diagnostice se posuzují klinické příznaky nemoci, rovněž vyšetření moči je nezbytné.

Prevence

Prevence je velice důležitá a to především nyní, v období podzimních a zimních měsíců a současných studených teplot pod nulou.

Základním doporučením je nošení dobře praného bavlněného spodního prádla, které pereme při 60°C. Tento postup většinu zárodků zničí. Nepoužívejte každodenně hygienické slipové vložky, mohou se na nich rozmnožit bakterie. Chraňte si ledviny před možným prochladnutím. V měsících, kdy je venku nižší teplota, noste raději i spodní tílko nebo nátělník. Před prochlazením je vhodné chránit i nohy. Noste i na doma teplou domácí obuv. Hodně doplňujte tekutiny, nejlépe dva litry vody nebo čaje v průběhu dne. Dostatek tekutin pomůže rychle vypláchnout případné zárodky. Důležité je i pravidelné vyprazdňování močového měchýře. V případě zadržování moči v měchýři totiž dochází po určité době k pomnožení mikroorganismů v zadržované moči, následně k rozvoji zánětu močového měchýře (tzv. cystitidy), močových cest, příp. ledvin.

K předejití recidivy je vhodné dbát následujících doporučení:

  • pít dostatek neslazených tekutin
  • dostatečně odpočívat
  • přiměřeně se oblékat
  • celkově podporovat svoji imunitu

Stádia zánětu močových cest a močového měchýře

Forma akutní: vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Poznáte ji podle nepříjemných bolestí při močení. Stejně rychle, jako proběhlo její nastoupení, při vhodné léčbě rychle ustoupí.

Forma chronická: jedná se o dlouhodobý a neustále se opakující stav zánětu. Bolest v chronickém stádiu není tak úporná, ale je stále trvající. Chronický typ zánětu může následně způsobit potíže v celém vylučovacím systému, v nejhorším případě i s ledvinami.

Léčba zánětu močového měchýře

Léčba záleží především na příčině, jež vyvolává onemocnění. Klasická lékařská léčba zánětu močového měchýře probíhá přeléčením antibiotiky nebo chemoterapeutiky. Dále je vhodné užívat léky proti bolesti, nejlépe ve formě kapek. Doporučuje se pít velké množství nedráždivých tekutin, moč se tím naředí a bolesti se zmírní. Ačkoliv máte možná časté nutkání na močení, snažte se jej překonat. Je rovněž vhodné ze svého jídelníčku vyřadit dráždivé potraviny, jako jsou kořeněná a smažená jídla.

Důležitou součástí léčby zánětu močového měchýře je také dodržování dostatečného pitného režimu a zajištění pravidelného vyprazdňování močového měchýře (pomocí léků na podporu močení, popř. zavedení cévky). Součástí léčby může být rovněž podávání léků na tlumení teploty, bolesti apod.

Bylinková léčba

Pro léčbu zánětů v těle jsou všeobecně doporučovány a vhodné detoxikační čajové bylinkové směsi a ledvinové čaje. Ty působí nejen detoxikačně, ale i dezinfekčně. Celkově bylinky nám mohou být skvělým a cenným pomocníkem při léčbě onemocnění močového ústrojí a ledvin.

List břízy

Hlavní léčivou schopností čaje z listu břízy je močopudnost. Posiluje ledviny a podporuje jejich činnost, proto je skvělým spojencem při léčení všemožných chorob močového ústrojí. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C v listu břízy. Odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin pomáhá však nejen při obtížích s močením, ale též při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Lze ji užívat dlouhodobě, neboť nemá žádné vedlejší účinky a její schopností je odstranit z těla velké množství škodlivých látek.

Bez černý – květ

Celkově je skvělým pomocníkem na všechny choroby z prochladnutí. Vyvolává močení a ničí škodlivé bakterie.

Benedikt nať

Nať benediktu je známá pro své intenzivní antivirové a antibakteriální působení. Tonizuje celý organismus a má schopnost vylučování kyseliny močové, čímž pomáhá při revmatismu a dně.

Borůvka list

Nálev ze sušených listů borůvky se používá jako podpůrný prostředek při objevujících se zánětech močového ústrojí.

Medvědice lékařská

V přírodním lékařství si pro svůj působivý účinek při onemocněních ledvin a močových cest získala bylinka s názvem medvědice lékařská čestné místo. Ve volné přírodě ji u nás bohužel nenajdeme, pro léčebné účely se v našich krajích pěstuje nebo dováží. Jedná se o zelený keřík, ne nepodobný brusince květy i plody. Má čistící i dezinfekční účinky a zbavuje ledviny i celé močové cesty nebezpečných usazenin, působí rovněž proti původcům infekcí. Aplikuje se při mírnějších i komplikovanějších potížích typu: zánět močového měchýře, infekce močových cest, rozpuštění a vyplavení kamenů a písku v ledvinách a močových cestách. Často je součástí různých urologických čajových směsí, užívat ji je možné i samostatně, avšak s jistými časovými omezeními.

Vzhledem k tomu, že tato bylina má poměrně silné účinky na náš organismus, je dobré užívat ji obezřetně. Kúra by neměla přesáhnout 1 - 2 týdny, poté bylinku opět vysadíme, nejlépe na dobu tří týdnů a kúru opakujeme. Tuto dvoutýdenní kúru však aplikujeme během roku maximálně 5x. Když užíváme medvědici, pak je vhodné přidat i vhodnou stravu, která je v tomto případě doporučována rostlinná.

Brusnice brusinka obecná

Jedná se o plazivý keřík dorůstající výšky 15 - 25 cm. Horní strana listu je tmavě zelená, lesklá. Spodní strana šedomodrá, šedozelená až matová. Květy kvetou na krátkých stopkách. Barva je bílá, narůžovělá nebo růžová. Kvete obvykle od května do července. Plody brusnice jsou červené – bobule mají v průměru 5 - 8 mm. Zralé jsou mírně nahořklé chuti. V přírodě dozrávají v srpnu až říjnu. Na našem území se vyskytují ojediněle. U nás na trhu jsou nejčastěji dovážené.

Brusinky působí jako dobrá prevence zánětu močového měchýře, jsou vhodné pro léčbu zánětu a potlačují i bolesti a pálení. Brusinky mají také antioxidační účinek, takže chrání organismus před útoky volných radikálů. Brusinky obsahují velké množství vody a vitaminu C.

Nejlepší léčebné účinky mají samozřejmě čerstvé, ale i sušené jsou stále k užitku. Bývají rovněž součástí různých vitaminových doplňků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!