Psychosomatika krevní oběh: Červenec se soustředí na naši životní energii

Psychosomatika krevní oběh: Červenec se soustředí na naši životní energii

Krevní oběh je jakési potrubí, které rozvádí kyslík a živiny po našem těle a na oplátku zase převáží to nepotřebné do tzv. detoxikačních orgánů, kterými jsou v tomto případě zejména ledviny a kůže. Mnoho lidí klade důraz na správnou funkci srdce, ale tento orgán nemůže bez dobré kondice krevního oběhu svou činnost vykonávat správně. Právě měsíc červenec je ve východním celostním přístupu věnován krevnímu oběhu. Co nám psychosomatika krevního oběhu říká?

Čtěte také:

Příčiny strachu, úzkostí a panických atak

Psychosomatika: Když k nám mluví duše

Principy psychosomatiky spočívají v tom, že chápou naše tělo a duši (nebo psychiku) jako jeden celek. Pokud učiníme jakoukoli změnu, pak se tato změna promítne do celého systému. Může být nejen fyzická (například nevhodná/zdravá strava, nedostatek pohybu, úraz, málo/dostatek spánku, nadváha, kouření…), ale také psychická (strach, dlouhodobý stres, radost…). Nějaký nesoulad v těle se projeví na naší psychice, ale i naše psychika může ovlivnit naše tělo. A to pozitivně i negativně. Podle tradičních východních přístupů k oblasti zdraví se každý měsíc zaměřuje na jeden orgán. V měsíci červenci bychom měli podpořit náš krevní oběh.

Krevní oběh: Oheň v našem těle

Je dobré si připomenout, že v našem těle není jeden, ale hned dva krevní oběhy (lymfatický systém necháváme pro potřeby tohoto článku stranou). Malý krevní oběh vhání krev ze srdce do plic, kde dochází k jejímu okysličení. Velký krevní oběh tuto okysličenou krev (tedy obohacenou o kyslík) rozvádí po těle. Navštíví každý kout našeho těla. Na cestě zpět odvádí z těla „toxiny“, resp. látky, které naše tělo již nevyužije a je třeba je vyloučit pryč. To v tomto případě činí zejména přes ledviny, játra a kůži (ano, kůže je jeden z hlavních detoxikačních/čistících orgánů). S trochou nadsázky lze říci, že krevní oběh je tím, kdo roznáší život po našem těle.

Krevní oběh – když se hlásí problém

Nejčastějšími obtížemi spojovanými s krevním oběhem jsou vysoký nebo nízký krevní tlak, kornatění tepen, poruchy srážlivosti krve, anémii, chronické žilní onemocnění (křečové žíly, metličky i hemoroidy), celková slabost organismu a změny srdečního rytmu (vč. arytmie) nebo tepu. Právě tempo srdce bývá nejčastěji spojováno s našimi emocemi, tedy i psychickým stavem. Co mohou tyto obtíže naznačovat?

1978

Psychosomatika aneb když krevní oběh má trable

Důležité je si uvědomit, že neexistuje jediný výklad příčin a důsledků. I v případě samotné psychosomatiky je třeba přihlížet k individualitě daného jedince, včetně jeho momentální životní fáze a situace. Potíže s krevním oběhem zpravidla naznačují určitou disharmonii v oblasti přijímané a vydávané energie, tzn. energie v našem těle může proudit příliš „pomalu“ (nízký krevní tlak) nebo „rychle“ (vysoký krevní tlak). V případě nízkého krevního tlaku však můžeme narazit i na nechuť jít do konfliktu, strachem ze změn nebo zdolávání životních výzev. U vysokého tlaku zase může být na „vině“ naše neochota poslouchat cizí názory (ne s nimi souhlasit, ale vyslechnout je), případně schopnost delegovat své povinnosti (nevěřím, že ostatní udělají práci dobře).

Psychosomatika: Pokládejte si ty správné otázky

Jak jsme naznačili, krevní oběh je často spojován se strachem ze života, případně vyhraněným názorem na něj. V obou případech se jedná o obranné mechanismy. Pokud vám tedy diagnostikovali některou z obtíží typickou pro krevní oběh, zkuste si položit některou z následujících odpovědí a počkejte si na odpověď.

  1. Jaký mám náhled na život?
  2. Mám dojem, že mi život uniká mezi prsty?
  3. Co všechno chci v životě opravdu stihnout?
  4. Jak sám sebe hodnotím? Jakou mám sebe-hodnotu?
  5. Umím žít v daný okamžik anebo se upínám do minulosti (idealizuji si vzpomínky) nebo do budoucnosti (těším se až…)?
  6. Jsem „smířen“ se svým osudem nebo jsem nějakou z těžkých životních situací ještě nezpracoval (úmrtí v rodině, rozvod, šikana…)?

Krevní oběh nám ukazuje, že navzdory všem událostem, kterými procházíme (ať už jim dáme jakékoli zabarvení), život jde dál. Je třeba si tento koloběh (oběh) uvědomit a jít s proudem (krví a energií).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...