Psychosomatika krevní oběh: Červenec se soustředí na naši životní energii

Psychosomatika krevní oběh: Červenec se soustředí na naši životní energii

Krevní oběh je jakési potrubí, které rozvádí kyslík a živiny po našem těle a na oplátku zase převáží to nepotřebné do tzv. detoxikačních orgánů, kterými jsou v tomto případě zejména ledviny a kůže. Mnoho lidí klade důraz na správnou funkci srdce, ale tento orgán nemůže bez dobré kondice krevního oběhu svou činnost vykonávat správně. Právě měsíc červenec je ve východním celostním přístupu věnován krevnímu oběhu. Co nám psychosomatika krevního oběhu říká?

Čtěte také:

Příčiny strachu, úzkostí a panických atak

Psychosomatika: Když k nám mluví duše

Principy psychosomatiky spočívají v tom, že chápou naše tělo a duši (nebo psychiku) jako jeden celek. Pokud učiníme jakoukoli změnu, pak se tato změna promítne do celého systému. Může být nejen fyzická (například nevhodná/zdravá strava, nedostatek pohybu, úraz, málo/dostatek spánku, nadváha, kouření…), ale také psychická (strach, dlouhodobý stres, radost…). Nějaký nesoulad v těle se projeví na naší psychice, ale i naše psychika může ovlivnit naše tělo. A to pozitivně i negativně. Podle tradičních východních přístupů k oblasti zdraví se každý měsíc zaměřuje na jeden orgán. V měsíci červenci bychom měli podpořit náš krevní oběh.

Krevní oběh: Oheň v našem těle

Je dobré si připomenout, že v našem těle není jeden, ale hned dva krevní oběhy (lymfatický systém necháváme pro potřeby tohoto článku stranou). Malý krevní oběh vhání krev ze srdce do plic, kde dochází k jejímu okysličení. Velký krevní oběh tuto okysličenou krev (tedy obohacenou o kyslík) rozvádí po těle. Navštíví každý kout našeho těla. Na cestě zpět odvádí z těla „toxiny“, resp. látky, které naše tělo již nevyužije a je třeba je vyloučit pryč. To v tomto případě činí zejména přes ledviny, játra a kůži (ano, kůže je jeden z hlavních detoxikačních/čistících orgánů). S trochou nadsázky lze říci, že krevní oběh je tím, kdo roznáší život po našem těle.

Krevní oběh – když se hlásí problém

Nejčastějšími obtížemi spojovanými s krevním oběhem jsou vysoký nebo nízký krevní tlak, kornatění tepen, poruchy srážlivosti krve, anémii, chronické žilní onemocnění (křečové žíly, metličky i hemoroidy), celková slabost organismu a změny srdečního rytmu (vč. arytmie) nebo tepu. Právě tempo srdce bývá nejčastěji spojováno s našimi emocemi, tedy i psychickým stavem. Co mohou tyto obtíže naznačovat?

1978

Psychosomatika aneb když krevní oběh má trable

Důležité je si uvědomit, že neexistuje jediný výklad příčin a důsledků. I v případě samotné psychosomatiky je třeba přihlížet k individualitě daného jedince, včetně jeho momentální životní fáze a situace. Potíže s krevním oběhem zpravidla naznačují určitou disharmonii v oblasti přijímané a vydávané energie, tzn. energie v našem těle může proudit příliš „pomalu“ (nízký krevní tlak) nebo „rychle“ (vysoký krevní tlak). V případě nízkého krevního tlaku však můžeme narazit i na nechuť jít do konfliktu, strachem ze změn nebo zdolávání životních výzev. U vysokého tlaku zase může být na „vině“ naše neochota poslouchat cizí názory (ne s nimi souhlasit, ale vyslechnout je), případně schopnost delegovat své povinnosti (nevěřím, že ostatní udělají práci dobře).

Psychosomatika: Pokládejte si ty správné otázky

Jak jsme naznačili, krevní oběh je často spojován se strachem ze života, případně vyhraněným názorem na něj. V obou případech se jedná o obranné mechanismy. Pokud vám tedy diagnostikovali některou z obtíží typickou pro krevní oběh, zkuste si položit některou z následujících odpovědí a počkejte si na odpověď.

  1. Jaký mám náhled na život?
  2. Mám dojem, že mi život uniká mezi prsty?
  3. Co všechno chci v životě opravdu stihnout?
  4. Jak sám sebe hodnotím? Jakou mám sebe-hodnotu?
  5. Umím žít v daný okamžik anebo se upínám do minulosti (idealizuji si vzpomínky) nebo do budoucnosti (těším se až…)?
  6. Jsem „smířen“ se svým osudem nebo jsem nějakou z těžkých životních situací ještě nezpracoval (úmrtí v rodině, rozvod, šikana…)?

Krevní oběh nám ukazuje, že navzdory všem událostem, kterými procházíme (ať už jim dáme jakékoli zabarvení), život jde dál. Je třeba si tento koloběh (oběh) uvědomit a jít s proudem (krví a energií).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?