Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

Srpen je měsíc, kdy bychom se měli zaměřit na naši termoregulaci. Tedy oblast, se kterou standardní medicína víceméně nepracuje. Cestou může být psychosomatika. Ta nabízí odpovědi tam, kde standardní medicínské postupy z různých důvodů již nepřináší kýžený efekt nebo pomoc. Paradoxně může dokonce dojít k situaci, kdy jste medicínsky naprosto zdrávi, ale vy se tak necítíte. Psychosomatika pracuje s tělem jako celkem, neodděluje jeho jednotlivé části, ale naopak si všímá souvislostí. Základní myšlenkou zde je, že naše psychika ovlivňuje chod těla, stejně jako stav těla ovlivňuje naši psychiku. Takže, co konkrétně udělat pro své zdraví v srpnu?

Čtěte také:

Na otužování není pozdě v jakémkoliv věku

Tepelné hospodářství pod vedením přírody

V prvé řadě je třeba si uvědomit, co znamená srpen. Je to vrchol léta. Vše zraje, dostává se do „vrcholné“ síly, sklízíme plody své práce, je to období hojnosti. Teploty alespoň v první polovině šplhají ke svým maximům, aby je následně vystřídaly teploty podstatně nižší. V druhé polovině naopak často přichází ochlazení a častější deště. Výjimkou není ani situace, kdy se během několika dní teplota zhoupne v řádu několika stupňů. Na dovolenou tedy bereme nejen plavky, ale i kvalitní podzimní výbavu. A vše často pravidelně po dnech střídáme. Příroda nám však tímto způsobem ukazuje, že i my bychom měli naučit své tělo zdravě reagovat na vnější podněty.

Psychosomatika v srpnu

Normální tělesná teplota, která zaručuje optimální fungování našeho organismu je 35,5–37 °C. Termoregulaci můžeme dle medicínského hlediska rozdělit na hormonální (zde hrají roli zejména hormony produkované nadledvinkami a štítnou žlázou) a nervovou (reguluje pocení). Pokud je termoregulace narušena, snižuje se i naše odolnost vůči vnějším vlivům, včetně patogenů. Jednoduše nereagujeme včas nebo přiměřeně. Pokud tepelnou regulaci těla nezvládáme, ani náš imunitní systém nefunguje hladce.

Příznaky, že naše termoregulace není v pořádku:

  • „Návaly“ horka a zimy.
  • Pocity slabosti (motá se nám hlava nebo se objevují časté bolesti).
  • Nadměrné pocení.

7437 

Termoregulace: Co o ní říká psychosomatika

Správná reakce na okolní situaci není tak snadná, jak se na první pohled může zdát. Studené ruce a nohy či spaní v ponožkách není tak docela „v pořádku“, i když to dělá mnoho žen a bere se to jako fakt. Ani „trpění vedrem“ při venkovní teplotě 20 °C není standardem. Psychosomatika termoregulace naznačuje následující:

  • vnitřní chlad je spojován s nedostatkem životní radosti, spontaneity či vřelosti. Může nám chybět příjemná společnost anebo i situace (například jsme se vzdali nějaké činnosti, kterou jsme měli rádi). Začněte tím, že přestanete popírat/bránit se svou citlivost. Zkuste dávat více prostoru intuici.
  • horkost v těle psychosomatika termoregulace bere jako znamení zastavit se. Jste jednoduše natlakovaná sopka před výbuchem (navenek můžete působit samozřejmě jako jemně jako víla). Zklidněte dech. Nadechněte se a poté vydechněte či vykřičte svůj vztek, napětí, frustraci, kterou můžete cítit. Klidně si vezměte polštář, který vaši zátěž unese. Zkuste krok za krokem se učit dát životu trochu volnosti a vpustit do něj překvapení, nesnažte se zavděčit a dělejte si čas na sebe.

Termoregulace: Co udělat pro svou kondici?

  • Hýbejte se. Pohyb je pro zdraví nezbytný, vedle prevence kardiovaskulárních chorob i potíží s pohybovým aparátem či žilními obtížemi dokonce snižuje i riziko vzniku rakovinného bujení.
  • Posilujte játra. Psychosomatika o játrech tvrdí, že uchovávají naši agresivitu, zlost, vztek. Zkuste tedy během tohoto období nejen pracovat na odpuštění „starých hříchů“, ale také brát život více s humorem (nikoli jedovatým) a vnímat krásu kolem sebe.
  • Solte méně.
  • Vyzkoušejte koupání v řece nebo potoku. Tekoucí voda je velmi živá, nejen pohybem, ale i teplotou. Na rozdíl od rybníků a jiných stojatých vod (včetně bazénů) bývá i chladnější, což je skvělé nejen pro naše tělo, které následně necháte vyhřát na slunci, ale i pro pokožku a trénink termoregulace.
  • Dodržujte zdravý pitný režim.
  • Rozpohybujte lymfu. K tomu jsou vhodné i lymfatickém masáže. Je důležité si uvědomit, že právě lymfatický systém odvádí z těla toxiny, ulevíte tím i játrům.
  • Upravte jídelníček. Stále ještě je hodně sezónního ovoce a zeleniny, zařaďte ochlazující potraviny (meloun, maliny, meruňky, ostružiny, salát, brokolice, cuketa, okurky) třeba ve formě smoothies. Zkuste do jídelníčku včlenit jáhly, různé klíčky či kuskus a zkuste omezit maso, případně zařadit ryby (losos, sardinka, tuňák). Hlídejte si dostatečné množství minerálů (hořčík, vápník, zinek…).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!