Řapíkatý celer je často opomíjenou superpotravinou. Jeho pravidelná konzumace má však na zdraví velice příznivý vliv!
Řapíkatý celer je dnes běžné k dostání téměř v každém stánku se zeleninou nebo v kdejakém supermarketu. Tato nízkokalorická zelenina si své místo jistě našla v jídelníčku lidí, kteří holdují zdravému životnímu stylu. U ostatních však bývá poměrně přehlížen, a to je škoda. Pojďte s námi zjistit, proč právě tento druh zeleniny zařadit do každodenního stravování. Je to učiněný přírodní zázrak!
Z hlediska obsahu přínosných látek je řapíkatý celer doslova vitaminovou, antioxidační i minerální bombou mezi zeleninou. Obecně má nízký obsah kalorií a tělu dodá notnou dávku vitaminu C, vitaminu K i draslíku (lidé užívající léky na ředění krve nebo ti s onemocněním ledvin by se měli poradit ohledně konzumace s lékařem). Jeho užití v kulinářském světě je vskutku všestranné, uplatní se totiž jak v zelninových salátech, tak třeba v polévkách či smoothie nápojích. Abyste si udrželi dobré zdraví, doporučuje se sníst aspoň 1 až 4 stonky řapíkatého celeru denně.
Řapíkatý celer a jeho protirakovinné a protizánětlivé účinky
Protože je řapíkatý celer nabitý antioxidanty, pomáhá bojovat proti volným radikálům, které podporují vznik rakoviny. Krom jiného obsahuje i dva bioaktivní flavonoidy, tj. apigenin a luteolin – ty mohou úspěšně ničit rakovinové buňky v těle. A aby toho nebylo málo, tato „zázračná“ zelenina nabídne i protizánětlivé účinky pro organismus. Konkrétně luteolin například chrání proti zánětům mozkové buňky.
Zelené superpotraviny - chlorella, spirulina a zelený ječmen. Zázrak, nebo marketingový tah?
Řapíkatý celer může snížit krevní tlak a zlepšit kardiovaskulární zdraví
Mnoho vědců na celém světě také vyzkoumalo to, že konzumace řapíkatého celeru se může pozitivně odrazit na normalizaci krevního tlaku – to hlavně díky fytochemikáliím zvaným ftalidy. Ty uvolňují stěny tepen a zvyšují průtok krve. Krom jiného rozšiřují i hladké svaly v cévách a napomáhají právě ke snižování tlaku krve. Z hlediska kardiovaskulárního aparátu má pak řapíkatý celer pozitivní vliv i na hladinu cholesterolu v krvi, tj. snižuje „zlý“ LDL cholesterol a zvyšuje hladinu toho "dobrého" HDL cholesterolu.
Řapíkatý celer pro uchování dobré paměti i k hubnutí
Pokud do jídelníčku zařadíte řapíkatý celer, můžete se také ochránit před degenerací mozkových buněk v pozdějším věku a tím si zachovat velmi dobrou paměť! Onu ochranu totiž poskytuje již zmíněný luteolin, jenž má přímý vliv na zánětlivé procesy v mozku/potlačuje je. Svou roli v tomto ohledu hraje ovšem i bioaktivní flavonoid apigenin, který může podporovat zdraví neuronů. A pakliže se snažíte zhubnout, stane se řapíkatý celer vaším věrným souputníkem. Je nízkokalorický díky vysokému obsahu vody a obsahuje vlákninu, která dobře zasytí i na dlouhou dobu.
Řapíkatý celer a další benefity spojené s jeho konzumací
Stále vás výše zmíněné přínosy pro zdraví nepřesvědčily k tomu, abyste řapíkatý celer začali jíst pravidelně? Pak pro vás máme další benefity: řapíkatý celer posiluje imunitu díky obsahu vitaminu C, může zmírňovat příznaky menopauzy, má příznivý vliv při léčbě kožních nemocí (ekzém, akné a podobně), zatočí s celulitidou díky odvodňujícím účinkům, podpoří růst vlasů nebo pomůže zlepšit trávení.
Zajímavá fakta o řapíkatém celeru
- Řapíkatý celer působí jako afrodiziakum.
- Staří Řekové používali řapíkatý celer jako květinu při odměňování vítězů na atletických hrách.
- Řapíkatý celer může vyvolat vážnou alergickou reakci (u citlivějších jedinců). Tyto alergie jsou nejčastější mezi Evropany.
- Některé stonky řapíkatého celeru mohou dorůst až do výšky něco málo přes 91 cm.
- Všechny části řapíkatého celeru jsou jedlé.
- Španělsko a USA jsou největšími producenty řapíkatého celeru.
- Nejpěstovanější odrůdou řapíkatého celeru je Pascal.
- Pro konzumaci byla zelenina pěstována až od roku 1600, předtím bylo její použití čistě lékařské (v tradiční medicíně).
- Staří Římané používali řapíkatý celer na kocovinu.
- Semena řapíkatého celeru lze rozemlít a smíchat se solí – tím vznikne celerová sůl.
- Již Hippokrates dříve popsal uklidňující účinky řapíkatého celeru díky obsahu hořčíku a esenciálních olejů. Když na vás tedy polezou nějaké chmury, křoupejte stonek celeru!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku