Sužují vás tropy? Poradíme, jak je přežít ve zdraví
Tropy jsou v našich končinách čím dál častější záležitostí. Lidský organismus se na extrémní teploty adaptuje, ovšem velmi záleží na tom, v jaké zdravotní kondici jste, jaký je váš věk a co děláte pro to, abyste předešli případným komplikacím. Nyní vám předáme několik tipů, jak se s horkým počasím popasovat co nejlépe. Jde to!
Člověk je obecně velmi rozmarný tvor. Když je zima, touží po teple a pokud nastane letní období, zatouží po nižších, přijatelnějších teplotách. Extrémy totiž tělu nedělají dobře. To platí jak pro extrémní mrazy, tak pro tropy, které jsou momentálně aktuální. Udržte se v kondici.
Klimatologové se obávají do budoucna neustále se zvyšujících teplot v letním období. Již nyní sledují, že průměrná teplota v létě se o několik stupňů zvýšila. Tomu nasvědčují i jinak neobvyklé tropy v tuzemsku a jiných evropských státech.
Čtěte také:
Adaptace na tropy aneb Jaké faktory ovlivňují schopnost těla se ochlazovat?
Jak jsme již zmínili v úvodu, každý lidský organismus se adaptuje na tropy odlišným způsobem. Představíme vám několik faktorů, které ochlazování těla ovlivňují:
- Chronická onemocnění v anamnéze: horší adaptabilitu na tropy můžete mít tehdy, pokud se léčíte například s kardiovaskulárními nemocemi nebo duševním onemocněním.
- Věková kategorie: zcela přirozeně jsou k přehřátí organismu během tropických teplot náchylnější senioři (mohou inklinovat k dehydrataci vlivem snížené žízně) a děti do dvou let věku.
- Vlhkost vzduchu: čím vyšší je vlhkost vzduchu, tím pomaleji se odpařuje pot z těla, čímž se ochlazuje.
Jak tropy zvládnout, pokud jste ohroženi přehřátím a kolapsem organismu?
Pokud se nacházíte zejména v rizikové skupině, která je ohrožená v tropech celkovým kolapsem, je vhodné se řídit několika tipy:
- Používejte klimatizaci (s rozumem), a to nejen v budovách ale i v autě. Dle lékařů by rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou neměl být více jak sedm stupňů Celsia. Ideální je nastavit klimatizaci na teplotu o 5 až 6 °C nižší, než je venku.
- Vyvarujte se větší fyzické aktivitě a omezte pobyt venku na slunci na minimum zejména kolem poledne.
- Dodržujte zodpovědně pitný režim a nečekejte na pocit žízně – tj. pijte dostatek nealkoholických nápojů, ideální je čistá voda. Ta by však neměla být příliš studená.
- Omezte přípravy jídla v domácnosti s dopomocí trouby, která má také vyhřívací efekt.
- Zvolte volnější letní oblečení – ideálně světlé barvy. Tak vás tropy nebudou tolik sužovat.
- Noste pokrývku hlavy, ať už klobouk nebo kšiltovku – hlavně tehdy, pokud pobýváte na slunci.
- Pro zchlazení v tropech se můžete také častěji sprchovat vlažnou vodou.
Jakmile zaznamenáte jakékoliv zdravotní obtíže související s přehřátím organismu, jako je nevolnost, zvracení, závratě, bolesti hlavy nebo únava, ihned zahajte ohlazování těla sprchou, žínkou nebo mokrým ručníkem, hydratujte se vodou a sundejte si přebytečné svršky. V případě zhoršujících se zdravotních komplikací neváhejte s přivoláním záchranné služby (155).
Tropy v roce 2022 nebudou ojedinělé
Klimatologové z celého světa hrozí, že tropy budou na planetě Zemi čím dál častější, pokud lidstvo nesníží emise skleníkových plynů (hlavně oxid uhličitý a methan). Můžeme tedy říct, že dochází regulérně ke globálnímu oteplování. Rozdíly již vnímají i Češi. Extrémních veder rok od roku přibývá a přichází i daleko dříve, než je obvyklé. Aktuálně bývá tropických dní v Česku v průměru kolem deseti, klimatologické modely ovšem „vyhrožují“ s tím, že v dalších letech jich může být u nás až šestinásobek současného počtu.
Zajímavost na závěr: Dle klimatologických propočtů může stoupnout teplota naší planety během následujících 75 let až o 1,7 °C, ale to jen za předpokladu, že se podaří významně snížit emise skleníkových plynů. Pokud vše zůstane při starém, ohřeje se Země za sedm desítek let téměř o 4,8 °C. Tropy tak budou sužovat lidstvo a ohrožovat jej na životě mnohem více, pokud nezmění přístup.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku