Tipy pro posílení imunity aneb Podzimní nachlazení nebude mít šanci!
Myslet na posílení imunity se vyplatí zejména v nastávajících podzimních dnech, kdy je počasí venku jako na houpačce a ve společnosti se kumulují respirační onemocnění. Nemusíte se však dopovat předraženými doplňky stravy! Pro svou obranyschopnost můžete udělat mnohé i zcela přirozenými cestami. Co změnit a na co se zaměřit?
Posílení imunity si každý představuje po svém. Někdo zahájí již po několikáté otužování, jiný člověk zase vsadí na vyšší přísun vitamínu C v jídelníčku. Kroky k silnějšímu imunitnímu systému nejsou nijak složité. Nechte se inspirovat následujícími tipy, které vaše zdraví na podzim utuží!
Věděli jste, že rafinované cukry a potraviny z mouky mohou imunitní systém ještě více oslabit?
Posílení imunity skrz vyvážený a sezónní jídelníček
Velmi vhodné je uzpůsobit stravování vůči ročnímu období. Možná si ještě dnes postesknete po osvěžujících zeleninových salátech, které jste pojídali v létě, ovšem i podzim nabízí celé spektrum rozmanité sezónní zeleniny, jež vašemu zdraví prospěje. Výtečnou volbou pro posílení imunity budou pokrmy obsahující například kořenovou zeleninu, tj. mrkev, petržel nebo i celer. Vhodné jsou samo sebou i dýně (jak Hokkaidó, tak i ta máslová). Pro nutriční vyváženost vsaďte také na rostlinné bílkoviny nacházející se např. ve fazolích, čočce, ořechách nebo semínkách.
K posílení imunity na podzim skvěle poslouží také tyto potraviny: topinambur, batáty, houby, ředkvičky, špenát, avokádo, řeřicha, zelí nebo třeba jablka a hrušky.
Posílení imunity skrz lymfatický systém
Svou imunitu velice dobře posílíte i tím, že rozpohybujete svůj lymfatický systém, tj. podpoříte lepší odchod toxinů z těla. To uděláte jednoduše tak, že si dopřejete ve sprše příjemnou masáž těla pomocí masážních kartáčů (krouživými pohyby). Kartáčovat byste měli vždy směrem k srdci. A pokud milujete saunování – také ho s chutí na podzim absolvujte! Pobyt v sauně totiž také podpoří imunitní systém odlivem toxických látek z organismu. Kromě jiného zlepšíte i svůj krevní oběh. Jestli však se saunováním začínáte, postupujte zlehka. Tělo vystavujte teplu v pravidelných, avšak kratších intervalech, než si zvykne.
I pravidelná pohybová aktivita napomůže k posílení imunity
Mnozí lidé s příchodem podzimních dnů tráví mnohem častěji čas v teple domova před televizí. Pohybové aktivitě tak nedají tolik, jako v teplých letních dnech. A je to velká škoda! Právě pravidelná fyzická aktivita nastartuje vaši obranyschopnost (nemusíte ovšem dřít v posilovně – naopak prospějí třeba i procházky na čerstvém vzduchu)! Posilovat imunitu můžete i domácím kardio cvičením (na páse nebo rotopedu). Milovníci plavání si zas mohou zajít do bazénu a ti, co holdují spíše pomalejším aktivitám, mohou vsadit na jógu, která dokonale protáhne tělo a zklidní mysl. Silný imunitní systém je totiž také o stabilní a harmonické psychice.
K posílení imunity kvalitním spánkem
Spíte dostatečně dlouho a kvalitně? To poznáte zřejmě ráno po probuzení podle osobního pocitu. Pokud jste plni sil, váš spánek byl zřejmě dostatečně kvalitní. Jestliže jste však unavení, měli byste se zamyslet nad tím, co děláte špatně. Váš organismus během noci čerpá novou energii, a když ji nedostane, může snadno onemocnět. Bylo dokonce prokázáno vědci, že s nedostatečným spánkem klesá počet tzv. T-buněk, které zodpovídají za dobrou obranyschopnost a zároveň se v krvi zvyšují zánětlivé cytokiny – to vše může způsobit nemoc daleko snadněji. K posílení imunity tedy přispějete tím, že budete spát aspoň 7 až 8 hodin nerušeně a hluboce.
Co dalšího můžete pro posílení imunity udělat?
Obranyschopnost oslabuje, jak je známo, i kouření cigaret a nadměrné požívání alkoholických nápojů. Pakliže tedy chcete posílit imunitu, pokuste se toto omezit na minimum. Nebo se dokonce můžete rozhodnout pro odvykání kouření! Velmi tím ozdravíte své tělo a nebudete tolik náchylní k sezónním onemocněním v podobě nachlazení, viróz nebo chřipky. Dále myslete i na dostatečný přísun teplejších tekutin – např. bylinné čaje a redukujte, pokud možno stres, který na vás působí (relaxací, meditací, odpočinkem nebo oblíbeným cvičením).
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku