Jednoduchý recept na bezový sirup nakopne vaši imunitu
Spolu s příchodem jara většina z nás zaznamená malé bílé kvítky rašící na keřích doslova ve střapcích. Černý bez ohlásil probuzení a nabízí své rozsáhlé, zdraví podporující služby. Ne každému květy voní, přesto stojí za naši pozornost. Proč? Protože nám pomohou ulevit od mnoha zdravotních nepříjemností, například jako bezový sirup.
Bez černý - jak ho neznáte! Připravte si kosmatici, bezový med a marmeládu z květů černého bezu
Černý bez ukrývá řadu pokladů
Černý bez patří mezi bylinářskou klasiku. Díky svým účinným látkám obsažených v květech, listech i podzimních plodech má řadu prospěšných vlivů na lidský organismus. Květy obsahují vysoký podíl vitamínu C, silice, třísloviny, rutin či organické kyseliny, a právě ty v sobě nese i bezový sirup. Slupky a semena plodů navíc obsahují také vitamín A a vitamíny skupiny B. Listy se pyšní velkým množstvím vápníku, který ocení zejména naše klouby a zuby.
Prevence i podpora těla při boji s nemocí
Černý bez se může užívat v mnoha podobách. Nejčastěji je to v podobě čajů, resp. odvarů, případně jako obklady, nebo tinktura a nebo jako bezový sirup. Kromě nachlazení a chřipky byste jej měli pít neslazený. Kam všude jeho účinné látky dosáhnou?
- Působí proti nachlazení, rýmě a kašli (rozpouští hlen a podporuje vykašlávání). Bezový sirup zajistí dostatek podporujících látek během celého roku.
- Je vhodný při začínající chřipce (pomáhá aktivovat buňky imunitního systému, který je poté efektivnější při boji s viry či bakteriemi).
- Podporuje pocení, proto je vhodný i při horečce.
- Pomáhá bránit organismus před oxidačním stresem.
- Má protizánětlivé vlastnosti.
- Ulevuje při otocích, a to buď formou obkladů a nebo vnitřně jako detoxikační prostředek, který pomůže z těla vyplavit toxické látky.
Černý bez je podporou i v oblastech, kde byste ho možná nečekali:
- Výluh z květů pozitivně působí na zdraví pleti (například při kožních problémech nebo akné). Zvolit můžete jak omývání, tak ulevující obklady. Již staří Egypťané jej používali jako tonikum na uchování mladé pokožky a navíc také k ošetření a léčbě popálenin.
- Ulevuje při migrénách (například v kombinaci s tinkturou kopretiny řimbaby).
- Je vhodný jako součást detoxikační kúry (podporuje činnost ledvin).
- Usnadňuje trávení (zejména plody jsou projímavé, ale i květy pomáhají proti zácpě).
- Ulevuje při plynatosti a zmírňuje projevy žlučníkových nebo žaludečních obtíží.
- Je podporou i při menstruačních bolestech.
- Pomáhá s bolestmi kloubů (sušené květy nahřejte a přikládejte na bolavá místa).
Je libo jednoduchý bezový sirup z květů?
Zatímco květy černého bezu je nejvhodnější trhat „jen“ v období května až června (mají v sobě nejvíce síly), ale s rýmou, chřipkou či trávicími potížemi bojujeme v průběhu celého roku, je vhodné si jejich sílu uchovat. Variant je hned několik: bezová limonáda, sušené květy, bezový med a nebo bezový sirup. Mezi nejspolehlivější varianty patří recept na bezový sirup.
Co na bezový sirup potřebujete?
- 35 - 40 bezových svazků
- 1,5 - 2 litry vody (záleží na vaší preferenci hustoty finálního produktu)
- 1 kg cukru (klasika je bílý krystal, ale sáhnout můžete i po zdravějších variantách)
- čerstvá šťáva ze 3 větších citrónů
- pečlivě omyté sklenice / lahve s víčkem
- sítko nebo čisté plátno
Jak na to?
- Aby byl bezový sirup co nejúčinnější, zpracujte natrhané květy hned. Jakmile zavadnou a změní barvu (nikoli jako proces sušení), rapidně se snižuje jejich účinek. Nejprve květy umyjte a vyklepte z nich všechna zvířátka.
- Poté je vložte do hrnce a zalijte převařenou studenou vodou tak, aby byly všechny květy ponořené. Zalijte citronovou šťávou a celou směs vložte na 1 den do ledničky. Ideálně ji nezakrývejte, aby se nezapařila. Že je směs připravena poznáte podle toho, že bude zlatavě žlutá.
- Směs sceďte přes plátýnko nebo jemné sítko tak, aby v ní nezůstaly žádné květy (mohly by se poté kazit).
- Pozvolna jej začněte vařit. Pokud chcete bezový sirup rovnou používat, stačí jej zahřát pouze na cca 50 ˚C a postupně do něj vmíchávat cukr, až vznikne hustější tekutina. Ta se nalije do předem připravených sklenic s víčkem. Pokud chcete sirup uchovávat delší dobu (více jak 1 měsíc), měla by tekutina projít krátce i vyšším stupněm vaření (minimálně 80 ˚C) nebo ji poté ve sklenicích sterilizujte.
Kromě květů bezu můžete sbírat i plody bezu (bezinky), které dozrávají v období července až září – připravit si tak můžete třeba bezinková povidla, ale i bezinkový kompot, bezinkový likér či sirup. Přečtěte se, jaký je rozdíl mezi bezinkovým a bezovým sirupem.
Připravíte si letos doma bezový sirup?
Diskuse k článku