Trápí vás zarůstání chloupků po holení? Poradíme, jak se tohoto problému konečně definitivně zbavit
Holení je v dnešní době nezbytnost, bez které se většina žen ani mužů neobejde. Jenže i u tak banální věci, jako je právě holení, můžeme udělat spoustu chyb. A co se týče zarůstání chloupků, je právě depilace nebo holení rovněž rizikovým faktorem.
Zbavit se nevítaného ochlupení nemusít být tak snadné, jak by se mohlo zdát. Přitom možností je spousta, ať už jde o holení či depilaci. Každá možnost, která nás dovede k hladší pokožce, má své klady i zápory. A ne každému musí vyhovovat to samé. Zvolení ideální metody závisí na typu pleti a chloupků, rozpočtu, času i osobních preferencích. Jak tedy najít optimální metodu epilace/ depilace a zároveň předcházet zarůstání chloupků?
Holení žiletkou je nejrizikovější
Holení se provádí ostrou žiletkou. Nevýhodou je bezesporu to, že naši pokožku udrží bez chloupků pouze jeden či dva dny. V závislosti na tom, jak rychle chloupky rostou. Správné holení probíhá jedině proti směru růstu chloupků, rozhodně to nikdy nedělejte jinak. Na nohách se budete holit ve směru nahoru, podpaží budete zase holit hned v několika směrech. Pokud se pustíte i do holení oblasti bikin, buďte velice opatrní. Chloupky zde velice rády zarůstají. Na každé holení použijte vždy novou, ostrou žiletku. A používejte i speciální pěny na holení. Rozhodně se vyvarujte holení na suché či nedostatečně navlhčené pokožce.
Holení žiletkou a zarůstání chloupků
Chceme-li se vyhnout nepříjemnému zarůstání chloupků, je rozhodně nezbytné, abychom po holení provedli peeling epilované oblasti. Peeling, ať už krémem nebo kartáčem, je vhodné používat každé dva až tři dny, pomůže totiž odblokovat potenciální zarůstající chloupky. To platí pochopitelně nejen pro ženy, ale i pro muže. U nich se totiž vcelku často objevují problémy se zarostlými vousy, především na krku.
Po holení je dále nutné pokožku hydratovat. K tomuto účelu můžeme použít hydratační mléko po holení, krém nebo gel. Holení totiž narušuje kožní bariéru tím, že fyzicky odstraní část horní vrstvy rozhoviny. Abyste předešli zarůstání chloupků a udrželi pokožku co nejdéle hladkou, je vhodné investovat do skutečně dobrého prostředku, který obsahuje posilovače kožní bariéry, jako jsou ceramidy. Přípravek by měl být bez parfemace.
Holení nebo depilace?
Jestliže holení není nic pro vás a chcete mít pokožku déle hladkou, pak budete muset sáhnout po některé z metod depilace. Po ní vydrží pokožka hladká po dobu dvou až šesti týdnů. Vosk totiž odstraní každý chloupek hluboko ve folikulu. Navíc chloupky pak dorůstají postupně se zkosenými konečky, tudíž jsou jemnější a měkčí. Pro depilaci však musí být chloupky alespoň půl centimetru, jinak se nemusí povést jejich odstranění.
Depilace a prevence zarůstání chloupků
Už před depilací je vhodné provést peeling pokožky, zabráníte tak případnému zarůstání chloupků. Peeling by měl být provedený 24 hodin před depilací. Pokožku tak budete mít na odstranění chloupků krásně hydratovanou, což je velice důležité. K tomuto účelu můžete využít i ovesnou koupel, tedy koupel v odvaru z ovesných vloček. Případné zarůstání chloupků totiž často souvisí také s celkovým stavem kůže. Tedy pokud je pokožka suchá nebo dehydratovaná, je větší riziko, že chloupky budou zarůstat. Přičemž největší problémy se mohou objevit v oblasti třísel a intimních partií, dále pak na nohou nebo v podpaží.
Předcházejte zarůstání chloupků
Platí jakési pravidlo, že lidé s kudrnatějšími a hrubšími vlasy mají k zarůstání chloupků větší sklony. A jestliže se takový chloupek třeba zkroutí a nepodaří se mu vyrůst nad povrch kůže, objeví se zánětlivá reakce a následně zarudnutí, pupínek nebo boulička. Komplikací pak mohou být tmavé skvrny na kůži, infekce, absces nebo dokonce jizva. Kromě peelingu může pomoci chloupky pod kůží uvolnit také teplý vlhký obklad.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku