Už žádné pupínky po holení!
Svědění, zčervenání a pupínky jsou nejčastějšími problémy provázející holení zejména intimních partií, kde je kůže velmi citlivá. Přitom stačí jen dodržet pár zásad, díky kterým zůstane kůže hladká a nepodráždí ji ani časté holení.
Proč se tvoří pupínky po holení?
Pupínky po holení vznikají následkem tvorby bakterií v místě, kde byl chloupek mechanicky odstraněn. Při nesprávné péči se následně vytvoří zánět a svědivý nevzhledný pupínek je na světě.
Strojek nebo žiletka?
Zda pro holení intimních partií, nohou či podpaží použijete elektrický strojek nebo žiletku, nemá na výsledný efekt vliv. Důležité je, aby použitý nástroj nebyl tupý a udržoval se v suchu a čistotě. Nehygienické skladování dává prostor k tvorbě bakterií, které se následně dostanou na kůži a způsobí její podráždění či zanícení. Pro velmi citlivou pokožku se sklony k tvorbě pupínků po každém holení je vhodnější šetrnější elektrický strojek. Upřednostňujete-li žiletku, vyberte si tu s co nejvyšším počtem břitů a nejlépe i zvlhčujícím páskem.
Jak na dokonalé holení bez podráždění
1. Přesáhly chloupky délku 0,5 cm? Pak je před samotným oholením ostříhejte nůžkami. Holení půjde lépe, žiletka se nebude tolik opotřebovávat a dobu styku žiletky s kůží snížíte na nezbytné minimum.
2. Holte se nejlépe ve sprše, kde dopřejete kůži před holením teplou vodu. Díky ní se otevřou póry, kůže změkne, holení půjde snáz a eliminujete riziko podráždění.
3. Naneste holící pěnu, gel nebo olej a lehce vmasírujte do pokožky. Tyto přípravky mají za úkol zvláčnit pokožku a změkčit chloupky, se kterými si poté žiletka hravě poradí.
4. Chloupky na citlivých partiích holte po směru jejich růstu, aby nedošlo k poškození pokožky. Kůži je třeba při holení napnout.
5. Na žiletku při holení netlačte. Po použití přípravku na holení to ani není třeba. Žiletka po pokožce klouže sama lehce.
6. Po oholení se osprchujte studenou vodou. Ta způsobí okamžité stažení pórů a bakterie už nebudou mít šanci „zaútočit“.
7. Oholená místa nedrhněte ručníkem, stačí je osušit pouze poklepáním. Ručník by měl být nepoužitý, aby opět nebyla šance pro zákeřné bakterie.
8. Následná péče o pokožku po holení je stejně důležitá, jako předchozí body. Použijte zklidňující hydratační krém nebo mléko, které pokožku zregeneruje a dodá potřebnou výživu.
9. Holení intimních partií by se mělo provádět nejlépe večer, kdy je ideální nechat pokožku dýchat a zklidnit bez spodního prádla.
Když se pupínky po holení objeví
Jak zatočit s pupínky po holení, pokud se nepodaří uhlídat všechny předchozí rady? První pomoc hledejte v kuchyni. Med smíchaný s trochou vody a nanesený na několik minut na postižená místa pokožku krásně zklidní a zregeneruje. Stejný účinek mají také rozemleté ovesné vločky, ze kterých pomocí vody vytvoříte kašičku, díky níž pocítíte změnu už během pár minut působení.
Na pupínky po holení blahodárně působí také přípravky s obsahem aloe vera. Dodají pokožce potřebné vitamíny a minerály a podporují hojení nejen pupínků, ale i dalších kožních problémů.
Diskuse k článku