Umělé oplodnění: Touha po dítěti, která má svá úskalí

Umělé oplodnění: Touha po dítěti, která má svá úskalí

Touha po dítěti se časem ozve ve většině žen. Jak silná bude je ryze individuální a souvisí s nastavením konkrétní ženy. Někdy je tato touha vyslyšena, jindy odsunuta na druhou kolej a někdy se přírodě pomáhá. Nastupuje asistovaná reprodukce, lidově umělé oplodnění. Umělé oplodnění není lehkou záležitostí. Je to velký zásah do zdraví ženy i její psychiky. Přesto umělé oplodnění podstupuje čím dál tím více žen.

Čtěte také:

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Kdy se mluví o neplodnosti?

Řada párů si při plánování potomka představuje, že s první pokusem dojde k otěhotnění. Může se to samozřejmě stát (obvykle, když partneři potomka neplánují), zpravidla je však pokusů třeba více. Odborníci uvádějí, že za ideálních podmínek, kdy je zdravotní stav partnerů optimální je pravděpodobnost otěhotnění přibližně 25 %. Z pohledu medicíny se tedy o neplodnosti hovoří až v okamžiku, kdy se pár o dítě intenzivně pokouší déle než rok.

Nejčastější příčiny problémů s otěhotněním u žen

  • S přibývajícím věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček.
  • Stres, drogy, kouření, nezdravý životní styl, nadváha.
  • Poškození vejcovodů (např. jejich neprůchodnost).
  • Endometrióza – děložní sliznice se vyskytne i mimo děložní dutinu (riziko mimoděložního těhotenství).
  • Imunologický faktor (např. tvorba protilátek proti spermiím aj.)
  • Genetická příčina, případně vrozené vývojové vady.
  • Hormonální příčiny nebo zánětlivé onemocnění pohlavního traktu

Nejčastější příčiny problémů s potencí u mužů

  • Příliš velká tělesná teplota v oblasti genitálií (těsné oblečení, horké koupele, vyhřívané autosedačky, notebook na klíně…)
  • Věk, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, životní styl
  • Užívání léků (např. na vysoký tlak nebo cytostatik)
  • Onemocnění varlat, prostaty či nadvarlete, infekční onemocnění, alergie, operace…
  • Malý objem ejakulátu, nízký počet spermií, případně jejich nedostatečná pohyblivost nebo chybná morfologie.

Umělé oplodnění jako řešení

Pro mnoho žen je představa „nemít děti“ natolik strašidelná, že dobrovolně podstoupí náročnou cestu umělého oplodnění. Základem je řada vyšetření, která určí pravděpodobnou příčinu neplodnosti. I to, zda se vyskytuje na straně ženy, muže anebo kombinace jejich genetického materiálu není kompatibilní. Podle výsledků vyšetření lékař navrhuje optimální léčbu či způsob, jakým umělé oplodnění (asistovaná reprodukce) proběhne.

Umělé oplodnění – přibírání na váze i bolesti

Je třeba si uvědomit, že umělé oplodnění je navzdory lékařskému umu stále „umělým“ zásahem do života, který s sebou na konci sice možná přinese vytoužené miminko, ale cesta k němu je někdy trnitá. U žen, které před umělým oplodněním absolvují hormonální stimulaci vaječníků se mohou objevit bolesti břicha, nevolnost, zvětšení objemu pasu a velký nárust tělesné hmotnosti (i několik kilogramů za týden). V těžších případech se objevují i závratě nebo lapání po dechu, zvyšuje se riziko embolie. Někdy je dokonce nutná hospitalizace.

1938

Umělé oplodnění jako jedno z rizik vzniku rakoviny

Pozdější věk rodičky a asistovaná reprodukce je mezi onkologickými odborníky považována za jeden z faktorů vzniku rakovinného bujení, konkrétně rakoviny prsu. Ne každé ženě se totiž podaří otěhotnět při prvním kole a cyklus se opakuje. To je další zátěží na organismus. Opakovaná nadměrná stimulace může umožnit vzniku/růstu i rakovinným buňkám.

Umělé oplodnění a nečekaná překvapení

Ačkoli proces asistované reprodukce podléhá přísným pravidlům a kontrolám, může se stát, že příroda zasáhne. Ačkoli dojde k oplodnění a těhotenství započne, může dojít k potratu (i opakovaně) nebo se plod přestane vyvíjet/má určitou vadu. Nejsou výjimkou mnohočetná těhotenství (lékaři aplikují více embryí). Radost však může zkalit fakt, že tento stav začne ohrožovat děti i rodičku. Pak je třeba učinit i jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě: „Kolik si jich necháme?“

Umělé oplodnění a nápor na psychiku

Prvotní nadšení z asistované reprodukce může vystřídat zklamání. Velká očekávání vs. realita může s psychikou ženy pořádně zamávat. To následně může narušit i vztah mezi partnery. Základem je si hned na počátku říci, kolik pokusů jste ochotni podstoupit. Nejen žena, ale i muž! Zatímco žena se často dostane do nekontrolovatelného závodu: „Chci…,“ muž přeci jen zůstává střízlivější. Navíc je i pozorovatelem zvenku a sleduje, že se mu žena před očima mění. V určitý moment je také potřeba říci dost. Z hlediska zdraví, ale i financí! Děti jsou kořením života, ale nejsou jediným kořením života. Spokojené partnerství je někdy mnohem více.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...