Včelí med prospívá zdraví. Proč ho zařadit do jídelníčku?
Včelí med je zcela přírodní produkt, který má nespočet zdravotních přínosů. Lidé jej konzumují už od nepaměti. Někteří vědci tvrdí, že med je více než sladidlo. Dokonce ho považují za jakýsi všelék na různé zdravotní neduhy.
Pojďme si tedy říct, proč je vlastně včelí med pro lidské zdraví tak přínosný a v jakých oblastech člověku pospěje nejvíce. Pokud máte vlastní včely a stáčíte si med domácí, jste ve výhodě. Podle odborníků je takový o něco kvalitnější než kupovaný.
Včelí med a jeho nutriční hodnota
Rádi si dopřáváte včelí med jen tak na lžičku anebo jím snad sladíte čaj? Pak vás bude možná zajímat, jakou má nutriční hodnotu. Jedna velká lžíce o cca 10 gramech obsahuje zhruba 33 kcal, 8 gramů sacharidů, 0 gramů tuku a 0,03 gramů bílkovin. V tomto přírodním zázraku je možné objevit taktéž malé množství vitamínů (B1, B2, C) a hlavně minerálů (např. vápník, železo, hořčík, draslík a zinek).
Včelí med má protizánětlivé a antibakteriální účinky
Obecně se ví, že včelí med je přímo nabitý antioxidanty. Dokonce obsahuje takové množství, které je srovnatelné s ovocem a zeleninou. Díky těmto látkám je tělo chráněno před zánětlivými procesy, které mohou vyvolat srdeční choroby, onkologická onemocnění i autoimunitní nemoci. Mnoho výzkumů také prokázalo, že med je skvělým antiseptikem. Dokáže tedy zničit celou řadu bakterií i hub. Neváhejte tedy a zařaďte tento přírodní produkt do svého jídelníčku.
Včelí med jako prebiotikum a hojivý produkt
Kromě jiného je včelí med prospěšný i pro trávicí systém. Působí prakticky jako prebiotikum (podporuje přátelské bakterie žijící ve střevech). Jistý výzkum taktéž přišel s tím, že konzumace medu může zklidnit žaludek a podpořit léčbu žaludečních vředů. Ty jak je známo způsobuje Helicobacter pylori. Dále je med významným hojícím prostředkem na rány, protože dokonale ničí choroboplodné zárodky a efektivně regeneruje tkáně. Ovšem pokud byste chtěli na rány aplikovat klasický med, raději tak nečiňte. Optimálně si obstarejte v lékárně takzvaný med lékařský, který se prodává v tubě (např. Vivamel).
Včelí med a zajímavosti kolem něj
Nyní si pojďme říct několik zajímavostí, které vás jistě překvapí. Přírodní produkt zvaný včelí med má velice dlouhou historii. První zmínky o jeho používání se datují do období před sto padesáti miliony let, což je ohromující. Co se týká produkce samotného medu, na jednu včelu připadne asi 9 gramů (za celý její život), a to není příliš. Dále je fascinující, že k jednomu kilogramu medu je nutné, aby včely posbíraly nektar z celého jednoho milionu kvítků. Ne nadarmo se tedy říká: „Jsi pilný jako včela.“ A víte odkud pochází typický včelí bzukot? Je to díky extrémně rychlému pohybu jejich křídel (kmitají až 200x za 1 vteřinu).
Včelí med a kontraindikace jeho konzumace
Včelí med je bezesporu velmi zdravý a chutný, ovšem vyvarovat by se mu měli hlavně kojenci. Do jednoho roku věku by se neměl dětem vůbec podávat. Hrozí totiž vznik tzv. botulismu, který způsobuje bakterie Clostridium botulinum. Hlavními příznaky nemoci u malých dětí jsou: ochablá víčka, pomalé dýchání, absence říhání, nechutenství, letargie. Pakliže budete mít podezření na botulismus, ihned vyhledejte lékaře. Kontraindikací ke konzumaci medu je samozřejmě i všech věkových kategoriích alergie na produkt.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku