Zánět v těle? Zbavte se jej snadno, rychle a jednou provždy
Záněty jsou v dnešní době poměrně rozšířeným pojmem a trápí nejednoho z nás. Ostatně, jde vlastně o naprosto přirozenou věc. Zánět v těle je vlastně takový náš anděl strážný. Má za úkol upozornit nás, že neděláme všechno tak, jak bychom měli. Pokud neuposlechneme první varování, zánět v těle může gradovat až do podoby chronického problému.
Většina nemocí dnešní doby se záněty v těle úzce souvisí. Zvláště civilizační onemocnění. Ať už jde o metabolický syndrom, nemoci srdce, osteoporózu, deprese nebo dokonce rakovinu či Alzheimerovu chorobu. Všechny tyto nemoci mají svůj původ v zánětu. Jedna z věcí, která má za následek zánětlivé prostředí v organismu je překyselení. A to je věc, se kterou se dnes potýkáme téměř všichni. Pro prevenci zánětu bychom měli proto změnit nejen jídelníček (omezit konzumaci červeného masa, uzenin, bílého pečiva, cukru), ale také životní styl (přestat kouřit, udržovat si optimální váhu, eliminovat stres).
Zánět pomáhá a zároveň i tělo ničí
Velmi zjednodušeně řečeno – zánět je tu vlastně proto, aby nás varoval, že v našem těle není něco v pořádku. A pochopitelně má velkou spojitost s naší imunitou. Respektive s bílými krvinkami. Ty mají za úkol co nejrychleji zničit patogenní činitele, kteří by nějak mohli proniknout do našeho těla. A právě obranná reakce bílých krvinek se nazývá zánět. Tento proces nás tedy zároveň varuje, ale také startuje obnovu poškozených tkání. Pokud však zánětlivá reakce trvá delší dobu, přechází pak do fáze chronického zánětu, který už může být pro naše zdraví nebezpečný. Nejhorší na tom je, že chronický zánět nemusíme ani cítit. Ale on v našem těle je a dělá neplechu.
Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům
Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví
Doc. MUDr. Miroslav Tichý CSc.: Zánět v těle je velký problém, Funkční manuální medicína může pomoci
Zánět v těle: Vhodný jídelníček
Ideálně bychom si měli občas udělat očistu těla. A to včetně tzv. odkyselení. Pravidelně bychom ale měli dbát na to, abychom tělu dodávali ty správné látky, které vzniku zánětu brání nebo s ním dokáží bojovat. Dvě hlavní pravidla při této úpravě jídelníčku zní – vynechat nevhodné druhy tuků a zlikvidovat jednoduché sacharidy. Tedy slazené limonády, sladkosti, pečivo z bílé mouky, tučné maso, bílá loupaná rýže apod. Rovněž úprava stravy je důležitá. Příliš častá a hlavně dlouhá tepelná úprava pokrmů má za následek zvýšení protizánětlivých účinků. Zapomeňte na přepalované tuky nebo přepalování masa na grilu. Tyto úpravy ze všeho nejvíce podněcují rozvoj zánětů v těle.
Naopak je nutné tělu dodávat ty správné tuky – zejména omega-3 mastné kyseliny. Jejich zdrojem je rybí tuk, lněný olej, ořechy a semena. Tyto potraviny jsou schopny chránit tělo před tvorbou chronických zánětů. Z potravin, které jsou výbornou prevencí zánětů, je pak dobré jmenovat kurkumu, zázvor, bobuloviny (zejména rybíz a ostružiny), bobule červeného vína, listovou zeleninu, arónii, fenykl či barevné ovoce. V říši bylin je pak vhodné využívat služeb tymiánu, rozmarýnu, bazalky, máty, koriandru a hlohu.
Zničte zánět v těle. Tipy, jak na to:
1/ Každý den se hýbejte
Nemusíte chodit do posilovny, ale alespoň si občas zacvičte. Cvičení totiž pomáhá rozproudit lymfatický systém a účinněji čistit tělo. Místo výtahu použijte schody a místo tramvaje dojděte tři zastávky pěšky. Uvidíte, se vám to prospěje.
2/ Pijte kvalitní tekutiny
Obyčejná pramenitá voda je zásaditá. Bohužel upravená voda – tedy ta, co nám teče z kohoutku, bývá většinou neutrální. Vylepšíte si ji však snadno tak, že do ní vymačkáte citron.
3/ Dostatečná hladina minerálů
Nutný je především hořčík, draslík, vápník a sodík nebo také měď. Ovšem pozor – například vápník v mléčných produktech vhodný není. Mléko a výrobky z něj jsou kyselinotvorné.
4/ Správně okysličené tělo
Ať už krátkou procházkou venku nebo aktivními dechovými cvičeními. Zklidníte se, bude vám dobře a buňky začnou postupně ztrácet kyselost. Naučte se řízeně dýchat. Vnímejte každý den a výdech. Dýchejte zhluboka, až do břicha.
5/ Optimální jídelníček
Mezi zásadotvorná jídla patří například špenát, celer, mrkev, hrušky, meruňky, broskve, rozinky, datle, kiwi, bobuloviny, cuketa, květák, brokolice, zelená paprika, okurky, rajčata, zelené fazolky, cibule či vodní meloun. A především: nikdy nejezte ve spěchu a ve shonu. Vždy jezte výhradně v klidu a každé sousto si vychutnejte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Pizera