Zdravé bylinky v hlavní roli aneb Objevte léčivou moc voňavé šalvěje, máty nebo bazalky!
Zdravé bylinky máme denně kolem sebe a jejich moc si vlastně možná ani neuvědomujeme. Konzumujeme je v oblíbených pokrmech, přidáváme je k masu při grilování nebo do sklenic při zavařování vypěstovaných plodin. Zjistěte společně s námi, jaké blahodárné účinky mají šalvěj, máta, bazalka, oregano nebo třeba rozmarýn!
Pokud máte doma na balkoně nebo na zahradě bylinkové království, jistě víte, jak moc vás dokážou jednotlivé rostlinky omámit svou dokonalou vůní. Bylinky tedy mají nejen účinky na fyzické zdraví, ale i na to duševní – jejich aromatické silice ovlivní naši náladu. Pojďme se tedy podívat na to, jak konkrétně zdravé bylinky působí na lidský organismus.
Zdravé bylinky: Šalvěj jako posilovač paměti
První zdravou bylinkou je šalvěj, která zaujme silným aroma a zemitou chutí s tóny borovice a máty. Používá se nejen v kulinářském světě, ale také v tradiční medicíně. Oblíbené jsou šalvějové čaje anebo také esenciální olejíčky do aromalamp a difuzérů. Podle vědců je tato bylina schopná podpořit kognitivní funkce a paměť. Také dokáže zlepšit náladu či zajistit lepší koncentraci a bdělost. Jisté studie také přišly se zjištěním, že šalvěj může zlepšit funkce mozku u nemocných se středně závažnou Alzheimerovou chorobou. Dále pomůže také dámám ke zmírnění projevů menopauzy a podpoří např. zdraví dutiny ústní při výplaších, protože je antimikrobiální. Tato skvělá bylinka je pak nabitá mimo jiné antioxidanty, proto se hodí i k posilování obranyschopnosti organismu.
Které bylinky fungují nejlépe proti nadýmání a proti pocitu přejedení? Poradíme, po který sáhnout
Zdravé bylinky: Máta na „zkažený“ žaludek
Kdo by nemiloval voňavou a osvěžující mátu peprnou! Oblíbená je nejen v aromaterapii ale i při přípravě čajů, v limonádách, alkoholických drincích, dipech, omáčkách, smoothie, salátech nebo třeba dezertech. A opravdu jde o velmi zdravou bylinku, neboť dokáže zlepšit syndrom dráždivého tračníku, který je charakteristický plynatostí, bolestmi žaludku, nadýmáním či problémy s vyprazdňováním. Z hlediska celkové regenerace trávicího systému je pak máta také vysloveně darem. Umí totiž vyřešit i špatné zažívání a nevolnosti. A protože je velmi svěží, přispívá i k lepšímu dechu. Vědci také mátu zkoumali z hlediska účinků na mozek a zjistili, že působí blahodárně na zlepšení paměti a tlumí projevy úzkosti či únavy.
Zdravé bylinky: Bazalka jako psychická vzpruha
Název bazalka vzniknul z řeckého slova „basilikhon“, což se překládá jako „královský“. A tato zdravá bylinka v sobě skutečně nese cosi královského a vznešeného. Kromě toho, že příjemně voní, má i nespočet benefitů pro lidský organismus. Lidé ji milují nejen při vaření či grilování ale také v kosmetické péči, neboť působí příznivě na pokožku. Konkrétně má skvělý očistný i omlazující efekt a hodí se zejména pro lidi s mastnou či zralou a stárnoucí pletí. Bazalka by však neměla uniknout ani zraku diabetiků, protože dokáže zpomalit uvolňování cukru v krvi a tím lépe reguluje glykémii. To ale není zdaleka vše! Bazalka totiž působí i protizánětlivě (je vhodná při revmatoidní artritidě, srdečních nemocech či střevních zánětlivých onemocněních) a stimuluje také neurotransmitery v mozku, tudíž skvěle bojuje proti úzkostem a depresím.
Zdravé bylinky: Oregano k zocelení vitality
Pokud máte rádi italskou kuchyni v podobě pizz či těstovin na všechny možné způsoby, jistě ve vašich zásobách koření a bylinek nechybí sušené oregano. Tato zdravá bylinka jemné sladkosti však nabízí i profit pro organismus, nejen pro chuťové pohárky. Díky vysokému obsahu antioxidantů ochrání tělo před volnými radikály a tím pádem i před chronickými nemocemi, má antibakteriální antivirotické účinky a dokáže zmírnit chronické záněty, které mohou způsobovat diabetes 2. typu, autoimunitní nemoci či ty srdeční. Podpořte tedy svou celkovou vitalitu a příště oregano přidejte do svého oblíbeného jídla!
Zdravé bylinky: Rozmarýn pro mentální svěžest
Rozmarýn je stálozelená zdravá bylinka pocházející ze Středomoří. Mnozí lidé si bez ní nedokážou představit například letní grilování. Je však i oblíbenou surovinou k výrobě esenciálních olejů a parfémů. Velkým přínosem je pak rozmarýn zejména pro mozek – díky obsahu kyseliny karnosové totiž dokáže bojovat s volnými radikály, které mohou způsobit různá neurologická poškození. Váš mozek tak díky rozmarýnu zůstane zdravý a mysl svěží. A vědci také přišli na to, že tato bylina dokáže podpořit regeneraci mozkových buněk po mrtvici! Již zmíněná kyselina karnosová má ovšem i další benefit, tj. preventivně působí i proti vzniku makulární degenerace (onemocnění sítnice).
Zdravé bylinky a několik historických zajímavostí na závěr
- Pro starověké Egypťany měla bazalka léčivou a magickou moc. Používala se tak k balzamování, léčbě horečky, odpuzování komárů, odstraňování bradavic anebo ke zmírnění nadýmání.
- Starověcí Římané používali rozmarýn jako symbol přátelství, respektive věřili, že tato rostlina spadající mezi zdravé bylinky dokáže přátelský vztah posílit. Krom jiného se věřilo, že snědením pár lístků rozmarýnu zažije člověk obnovený pocit lásky.
- Starověcí Řekové měli za to, že pokud budou jejich krávy spásat trávu společně s oreganem, získají chutnější maso. Krom jiného také věřili v to, že když se někdo pomaže olejem s oreganem, bude snít o svém budoucím manželovi/manželce.
- Ve starověkém Římě měla šalvěj široké upotřebení – ženy ji například oceňovaly v rámci zmírnění porodních bolestí a druidové ji používali k očistným obřadům na pohřebištích. Šalvěj však byla i součástí balzamování zesnulých a jakožto „zdravá bylinka“ sloužila jako prevence infekcí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku